Site Rengi

Yeni Döngü

Elektrikli Araç Tesla Nasıl Doğdu?

Elektrikli Araç Tesla Nasıl Doğdu?
YENİ DÖNGÜ

Son dönemlerde elektrikli araç denildiği aman akla ilk gelen herhalde Tesla oluyordur. Ancak Tesla ile 15 yıl önce tanıştık. Peki ya öncesi yok mu? Tesla olmak için 185 yıl öncesine gidiyoruz desem ve üstüne o zaman elektrikli araç kavramı olduğundan ve hatta araçların büyük çoğunluğunu onlar kapsıyordu desem, herhalde topa tutarsınız beni ama tarih yalan söylemez.

Tarihteki İlk Elektrik Araç

Thomas Davenport adında bir demirci ustası kendi halinde işini yaparken aklına bir araç yapmak gelmiş. Thomas daha 32 yaşındayken, yaşadığı köy olan Forest Dale’de 1835 yılında ilk elektrikli aracı yapmış. Yaptığı bu icat ile köyde inanılmaz bir üne kavuşmuş. Yaptığı araç elektromıknatıs, pivot ve bir bataryadan oluşuyordu. Derme çatma bir yapıya sahip olsa da fazlasıyla iş görmesi yanı sıra geleceğe dair herkese bir ilham verdi.

1861 yılında ise Fort Sumter’de yaşanan Amerikan iş savaşında bir asker olan Robert Anderson ise demirci ustasından sonra elektrikli aracı icat eden bir başka kişi olmuştur. Ancak yaptığı araçta bir eksik vardı ve bu nedenle istediği başarıyı sağlayamadı. Anderson tarafından yapılan elektrikli araç şarj edilemiyordu. Oysa 1859 yılında akü diye bildiğimiz şarj edilebilir piller üretilmişti. Ancak Anderson neden bunu kullanmadı orasını bilemiyoruz.

1897 yılında yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlar New York sokaklarında taksi olarak kullanılmaya başlandı. O zaman ki mevcut kayıtlara göre üretilen araçların 1/3 ‘ü New York, Chicago ve Boston’da kullanılıyordu. Düşünün bundan 120 yıl kadar önce pek çok araç elektrikli olarak kullanılıyorken şimdilerde daha yeni yeni üretilmeye ve gündem almaya başladı. Peki, o yıllardan sonra ne olmuştu da elektrikli araçlar gelişemedi? Şimdi bunun yanıtını arayalım.

Elektrikli Araçların Çöküş Nedeni Ford

Elektrikli araçların çöküşünü yine büyük firmalar başlattı. Henry Ford 1908 yılında Ford Model T adından benzinli bir araç piyasaya çıkarttı. Bu araç dünya için yararlı olan elektriğin çöküşünü, dünyaya zarar verecek ve savaş sebebi olacak petrolün yükselişini başlatan adım oldu. Ford çıkarttığı aracın fiyatını pazarlama stratejisi ile elektrikli araca yakın tuttu ve halkı daha kullanışlı olan benzinli araca yönlendirdi.

Bu çöküşe 1970 yılında dur denildi. Çünkü benzinli araçların artmasıyla birlikte, o bahsettiğimiz dünyanın çöküşü de başlamış oldu ve hava kirliliği had safhaya çıktı. Bu sefer durumu toparlamak isteyen büyük firmalar elektrikli araç üretimi için adım atmaya karar verdiler. Hatta BMW 1972 yılında 1602 E model bir elektrikli araç ürettiğini duyurmuş ancak bu araç hiçbir zaman satışa çıkamamıştı.

Elektrikli Araçların Tekrar Gündeme Gelmesi

Elektrikli araçlar yaklaşık 70 yıllık yok sayılmalarının ardından dünyayı kurtarmaları için yeniden gündeme geldi. Bunu ateşleyen en önemli olaylardan biri de OPEC petrol krizi oldu. 1973 yılında yaşanan bu krizle birlikte benzin fiyatlarında aşırı bir artış oldu. Yani ister planlanmış deyin ister tesadüf ama hem hava kirliliği hem de petrol fiyatının aşırı artması 3 yıl içinde oldu. Bunun sonucunda da firmalar yeniden elektrikli araç üretime dönmeye başladılar.

Bu çalışmaların ilk meyvesi 1974 yılında CitiCar adında bir araçla alındı. 30 mil hızla gidebilen ve sadece 50 km mesafe kat edebilen bu aracı üreten Vanguard Sebring firması, aracı çok fazla piyasada tutamadı ve üretimi durdu.

En ciddi üretim 1990 yılında General Motors tarafından gerçekleştirildi. General Motors EV1 adını verdikleri bu araç, dünyanın en verimli aracı olarak lanse edildi ve satış yerine kiralama olarak kullandırıldı. Kiralama sürelerinin ardından ise ne yazık ki toplatılarak hurdaya giden bir süreci yaşadılar. Ancak bazı müzelerde halen bu aracı görebilirsiniz.

1997 yılında bu kez de Toyota vitrine çıktı ve Prius adında hibrit bir araç ürettiler. Ağırlıklı olarak ticari alanda satılan bu araçlarda halkı elektrikli araçlara teşvik etmeye yetmedi. Çünkü o kadar çok alıştırılmıştı ki petrol ve türevlerinde ki araçlara, o yüzden kimsenin elektrikli araca güveni kalmamıştı. Ya da tam olarak insanlara bunun anlamını ve değerini çok iyi anlatamadılar. Bu yüzden de insanlar elektrikli araçtan hep uzak durdular.

Sahneye Tesla Çıktı

2006 yılında Tesla sahneye çıktı ve elektrikli araç yapılacaksa ancak ben yaparım dercesine bir giriş yaptı. Tesla, şimdiye kadar üretilen ya da üretilmeye çalışılan araçların en büyük sorunu olan menzil problemi çözerek geldi. Tesla piyasaya ilk sürdüğü aracı 200 km menzile ulaşarak, pek çok kesimin dikkatini çektiği gibi onların da elektrikli araca bakış açılarını değiştirdi.

Tesla o yıldan sonra sürekli gelişmeye ve geliştirmeye devam etti. Tüm gelişmeleri sürekli insanlarla paylaşan firma çok kısa sürede sevildi ve şu anda elektrikli araç denildiğinde akla gelen tek firma oldu. 2011 yılında ürettiği Roadcaster ile büyük satış rakamlarına ulaşırken araç, 240 km menzile kadar çıkmayı başardı.

O tarihten sonra da pek çok model çıkartmaya devam eden Tesla, her seferinde menzili arttırmayı başardı. Yıl 2020 ve şu anda satışta olan en uzun menzilli Tesla aracı 595 km ile Model S. Ancak hedefleri arasında bu araçları 650 km’ye çıkartmak bulunuyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Otomobil, Teknoloji
iPhone SE 2 Çıktı

iPhone SE 2 modeli, özellikleri ve fiyatı bakımından dikkat çekici bir şekilde piyasaya çıktı. Küçük bir ekrana sahip olmasının yanında...

Geleceğin Teknolojisi Beyin Bilgisayar Arayüzü Sistemleri

Beyin bilgisayar arayüzü sistemleri teknolojisinde yaşanan gelişmeler, gelecek için heyecan veriyor. Ampute insanları iyileştirme fikriyle başlayan serüven, bilgisayarların beyin gücü...

Yeni bir Teknoloji İle Şekil Değiştiren Bir Robot Oluşturuldu

Stanford Üniversitesinden alınan bilgiye göre son derece güvenli, sağlam ve yumuşak özellikler birleştirilerek yeni bir robot türü oluşturuldu. Stanford Üniversitesi...

Kapat