En Sık Görülen Boşanma Nedenleri - Yeni DöngüYeni Döngü

25 Ocak 2021 - 11:26

En Sık Görülen Boşanma Nedenleri

En Sık Görülen Boşanma Nedenleri
Son Güncelleme :

07 Mart 2020 - 17:38

37 views

Son yıllarda eşlerin ayrılma hızının artması sebebi ile herkesin dikkatini çeken husus, boşanma nedenleri oldu. Hemen her yerde bir boşanma haberi sonrasında en çok merak edilen elbette gerekçesi olur!

Boşanma, eşler arasında yaşanan birçok sebepten kaynaklı olabilir. Aslında her aileye göre değişkenlik gösteren bu durum, Türkiye boşanma nedenleri araştırma istatistiklerine de yansımıştır. Boşanma talebinde bulunan kişilerin daha çok bayanların olduğu görülmüş ve nedenleri araştırılmıştır. Tabi erkeklerin boşanma gerekçeleri de bayanların sebepleri ile benzerlik göstermektedir. Klasik toplum faktöründe sosyal yaşantıda her ne kadar hoş karşılanmayan bir durum olarak görülse de aslında erkek ve kadın için kendini bulmaya yönelik önemli bir adım olduğu da açıktır. Kişiler evlenme noktasında yanlış tercih yaptıklarını bazen yıllar geçince anlamaktadır. Hal böyle olunca medeni şekilde ayrılıp hayatını idame ettirmek en mantıklı yol olmaktadır. Gelin hep birlikte boşanma nedenleri için bilinen 10 gerekçe hakkında ufak bir yolculuğa çıkalım. Belki de boşanma nedenleri nelerdir kısmını okurken karşı tarafı neden mutlu edemediğini düşünen kişilere de yol haritası olmuş oluruz ne dersiniz?

İlginizi Çekebilir: 8 Mart’ta Kadın Olmak!

Maddi Problemler Sonun Başlangıcıdır

Boşanmalarda Maddi Problemler Sonun Başlangıcıdır

Boşanmalarda Maddi Problemler Sonun Başlangıcıdır

Maddi problemler her sonun başlangıcı gibidir aslında bir evlilikte. Başlangıçta verilen iyi günde kötü günde sözü ne yazık ki evlendikten yerini istek ve arzulara bırakır. Özellikle bayanların devamlı beğenme ve özenme duyguları maddi yetersizlik ile birleştiğinde boşanma yoluna sürükleyen ilk neden olarak karşımıza çıkıyor.

Boşanma Nedenleri İçinde Aldatmak Başlı Başına Bir Sebeptir

Söylenen Yalanlar Geri Dönülmez Yollara Benzer

Kadın ve erkek için aldatma konusu boşanma nedenleri arasında en geçerli nedeni olarak karşımıza çıkar. Hukuki yola başvururken de bunu kanıtla hareket etmeniz tek celsede evliliği sonlandırmak için yeterlidir.

Ah O Söylenen Yalanlar Boşanma Nedenleri Başı!

Ah O Söylenen Yalanlar!

Eşlerin tahammül sınırını zorlayan bir diğer konu yalandır. Devamlı yalan söyleyen eş, bir süre sonra asla partnerini samimi şekilde mutluluğa ikna edemez hale gelir.

 

Sorumsuzluk Evliliği Tüketir

Sorumsuzluk Evliliği Tüketir

Özellikle kadınların yakındığı en mühim konu erkeklerin sorumsuzluğudur. Her kadın ev,ne ve çocuklarına sorumluluk konusunda hassas bir erkek ister. Eşinden ve çocuklarından bihaber erkekler bu konuda sınıfta kalmaya devam etmektedir. Tabi bu maddede cinsiyet ayrımı yoktur. Bütün gün çalışıp evinde düzen ve tertip bekleyen erkekler de hanımlardan aynı sorumluluğu bekler. Düzen ve tertip noktasında hassas olan erkeklerin de bu sorumsuzluk anlayışı sebebi ile eşlerinden ayrılmak istedikleri görülmektedir. Gayet medeni şekilde ayrılan çiftler için oldukça geçerli bir sebeptir.

 

Cinsel Sorunlar Boşanma Nedenleri İçin Sebeptir

Cinsel Sorunlar Boşanma Nedenleri İçin Sebeptir

Cinsel isteksizlik, bu konuda eşini mutlu edememe ve yapılacak tedavilere karşı hareket etme de evliliği sonlandıran durumlardan birisidir.

 

Boşanma Nedenleri İçinde Çocuğum Yoksa Bitsin Sitemi

Çocuğum Yoksa Bitsin

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sağlık sorunları buna elvermeyen çiftlerde daha çok yetersizlik hissi ön plana çıkar. Bu sebeple aşırı duygusal gerilim yaşanır ve daha fazla üzüntü yaşamadan evliliği sonlandırmak mantıklı gelebilir.

 

Erken Yaşta Yapılan Evlilikler

Erken Yaşta Yapılan Evlilikler

Erken yaşta yapılan evlilikler çoğu zaman başlı başına bela olabilir. Hayata dair kurulacak cümle olmadan evlilik yoluna giren çiftler zaman içerisinde olgunlaştıkça uyumsuzluğun gözle görülebilir hale geldiğini anlarlar. Boşanma nedenleri arasında en güçlü sebeplerden birisi de elbette yapılan bu yanlış seçimlerdir.

 

Aile İçi Şiddete Asla Yer Yoktur

Aile İçi Şiddete Asla Yer Yoktur

Ailede kadına uygulanan şiddet asla affedilecek bir tavır değildir. Eğer kadın kendisine fiziki ya da psikolojik şiddet yapıldığını görüyorsa asla vakit kaybetmeden medeni kanunu ile tanınan hakkını kullanarak boşanma yoluna gitmelidir.

 

Boşanma Nedenleri İçinde İş Temposu Etkilidir

Boşanma Nedenleri İçinde İş Temposu Etkilidir

Aşırı yoğun iş tempoları çiftlerin birbirlerine zaman ayırmalarına engeldir. Yorgun düşmüş zihin ve vücut zaman ayırsa dahi karşı tarafı mutlu etmeye yetmeyecektir.

 

Kültür Farklılıkları İlişkiyi Yorar

Kültür Farklılıkları İlişkiyi Yorar

Çiftler arasında yaşanan en büyük gerilim sebeplerinden birisi de kültür farklılıklarıdır. Bazen sosyal bazen de ekonomik yaşam farkları nedeni ile uyum sorunları yaşanabilir. Eşlerin ailecek girdikleri ortamlarda ayak uyduramaması ve aileler arasında mahcubiyet yaşanması gibi konular çeşitli gerilimlere sebep olur. Bu da zamanla yerini kalıcı kavgalara bırakır ve sonuç boşanma olur.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Kadınca
Kadın Olmak
8 Mart’ta Kadın Olmak!

Kadın olmak nasıl gurur verici bir duygudur bilir misiniz? Bazen bir gözyaşı, bazen tek bir cümle, bazen de ufak bir...

Kapat