Site Rengi

Yeni Döngü

En Uzun Yaşam Süresine Sahip 10 Köpek Irkı

En Uzun Yaşam Süresine Sahip 10 Köpek Irkı
YENİ DÖNGÜ

Köpekler tekrar tekrar “insanın en iyi arkadaşı” olarak anılır ve birçok insan köpek arkadaşlarıyla son derece derin bağlar kurar. Çoğu köpek sahibi evcil hayvanlarıyla mümkün olduğunca uzun yıllar yaşamın tadını çıkarmak istediğinden, çoğu insan uzun ömürlü ırklara sahip olmak ister.

 

Peki, hangi cins köpekler en uzun ömürlüdür? Bugün en uzun ortalama yaşam süresine sahip 10 köpek ırkına bakacağız ve onları yaşam sürelerine göre sıralayacağız. Ayrıca, her köpek hakkında bazı eğlenceli gerçekleri de öğreneceğiz ve onları neyin benzersiz kıldığını göreceğiz!

 

10. Shih Tzu

Ortalama Ömür: 10-15 yıl

Özellik: Uzun tüylü

Cins Menşei: Tibet

 

 

Her bir köpek ırkının karakteri farklı olmakla birlikte, Shih Tzus genellikle çok sevimli, arkadaş canlısı ve eğlenceli bir köpektir. Bu köpekler aslında Tibet’te yetiştirildi ve daha popüler hale geldikçe insanlar Çin’in diğer bölgelerinde de bu ırkı yetiştirmeye devam ettiler. Birçok Shih Tzus uzun ve katlı kürke sahiptir. Ancak bazı çeşitlerin daha kısa katları da vardır. Shih Tzu ırkının Çince adı “Aslan Köpeği” anlamına gelir. Her ırkın farklı özelliklerine sahip olduğu söylenmekte.

 

9. Beagles

Ortalama Ömür: 11-15 yıl

Özellik: Üç renkli tüy ve uzun kulaklar

Cins Menşei: İngiltere

 

 

Birçok tazı çeşidi daha büyük olmakla birlikte, Beagles oldukça küçüktür ve genellikle minyatür Foxhounds gibi görünmektedir. Büyük gözleri onlara birçok insanın sevgi bulduğu köpek yavrusu gibi, yalvaran bir yüz ifadesi verir. Beagle’lar avlanırken üstün koku alma yetileri yüzünden avları koklayarak bulabilirler. Beagles, avcılık için özel olarak yetiştirildiğinden, genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler.

 

8. Lhasa Apso

Ortalama Ömür: 12-15 yıl

Özellik: Çok uzun tüy

Cins Menşei: Tibet

 

 

Bu uyanık, bilge görünümlü köpekler, davetsiz misafir durumunda alarm çalarak saraylarda ve Budist manastırlarında nöbetçi olarak hizmet etmek için yetiştirildi. Lhasa Apso köpekleri mükemmel bir duyma ve koruyucu bir yapıya sahiptir, aile olduğunu düşündükleri herkese sadıktır. Bu köpekler alerji sorunu olan insanlar için en uygun olanıdır, çünkü uzun paltoları çok fazla tozu hapseder. Lhasa Apso cinsinin ya “uzun saçlı Lhasa köpeği” ya da “yünlü Lhasa köpeği” anlamına geldiği söylenir.

 

7. Maltase

Ortalama Ömür: 12-15 yıl

Özellik: Uzun tüyler

Cins Menşei: Malta

 

 

Bu büyüleyici cins, “Roman Ladies ‘Dog” ve “Malta Sleeve Dog” gibi bir dizi ilginç isimle biliniyor. Bazı insanlar, Maltase’nin daha önce kemirgenlerin uzaklaştırılması için kullanıldığına inanıyor. Kesin olan bir şey var: Bu cana yakın, eğlenceli küçük köpekler yoldaş olarak hizmet etmek için yetiştirildi! Maltase’lerin aile üyelerine karşı son derece nazik ve sevgi dolu oldukları bilinir. Çok samimi olmanın yanı sıra, bu köpekler de oldukça çeviktir ve güçlü bir oyun ve egzersize bayılırlar.

 

6. Cockapoo

Ortalama Ömür: 12-16 yıl

Özellik: Uzun tüyler

Cins Menşei: ABD

 

 

Amerikan Köpek Kulübü ve diğer benzer organizasyonlar Cockapoo‘yu resmi olarak bir cins olarak tanımıyor, ancak bu sayısız insanın kalbinde bir yer bulmasını engellemiyor. Cockapoolar, bir Cocker Spaniel’i bir fino köpeği ile çiftleştirerek ortaya çıkarıldı ve sonuç olarak çok çeşitli özelliklere sahip bir köpek meydana geldi. Bu köpeklerin çok farklı doku, uzunluk ve renkte kürkleri vardır.

 

5. Dachshund

Ortalama Ömür: 12-16 yıl

Özellik: Uzun, çok kısa bacaklı sağlam yapı

Cins Menşei: Almanya

 

 

Dachshund” adı Almanca’da “porsuk köpek” anlamına gelir, ancak birçok insan bu küçük av köpeklerine uzun, sosis benzeri şekillerine referans olarak sevgiyle “sosis köpekleri” demeyi sever. Bu cins hem standart boyutta hem de minyatür çeşitlere izin verir ve üç farklı varyasyonu içerir: pürüzsüz, uzun tüylü ve telli. Bu sevimli küçük köpekler Birleşik Krallık ve ABD’de koku alma kabiliyetleri ile gruplandırılmıştır, ancak Fédération Cynologique Internationale veya Dünya Köpek Federasyonu içinde kendi gruplarında ayrılmıştır.

 

4. Pomeranian

Ortalama Ömür: 12-16 yıl

Özellik: Küçük boy, kabarık tüyler

Cins Menşei: Orta Avrupa

 

 

Çoğunlukla basitçe “Pom” olarak anılır, bu sevimli küçük Spitz çeşidi aslında kuzeybatı Polonya ve kuzeydoğu Almanya’da yetiştirildi ve hala Avrupa’da “Zwergspitz” veya cüce spitz olarak anılıyor. Bu kompakt köpekler harika arkadaşlar ve dayanıklılık kursları gibi ilgi çekici aktiviteler yaparlar. Pomlar aynı zamanda uyanıklık ve itaat eğitimine açıktır. Kraliçe Victoria, özellikle küçük cinslerin popüler olmasını başlatan küçük bir Pomeranian’a sahipti.

 

3. Oyuncak Kaniş

Ortalama Ömür: 16-20 yıl

Özellik: Uzun, kabarık tüy ve küçük yapı

Cins Menşei: İngiltere

 

 

Resmi Kaniş grubu üç resmi cins olarak bilinir: Standart Kaniş, Minyatür Kaniş ve Oyuncak Kaniş. İnsanlar genellikle kanişleri her şeyden önce süslü şov köpekleri olarak görürler, ancak aslında Border Collie’den sonra gelen en akıllı ikinci ırktır! Oyuncak Kanişler çeviklik kursları ve bulmacalar gibi aktiviteleri severler. Kanişlerin tüyleri hızlı büyür. Paspas ve sağlıksız cilt durumlarından kaçınmak için sürekli olarak kırpılmalı ve bakım yapılmalıdır.

 

2. Jack Russell Terrier

Ortalama Ömür: 16-20 yıl

Özellik: Katlanmış kulaklar

Cins Menşei: İngiltere

 

 

Jack Russell Terrier, aslen İngiltere’de tilki avlamak amacıyla üretilmiş bir cins. Bazı insanlar Jack Russell’ın sevimli görünümünü yanlış yorumluyor ve hafif huysuz bir köpek gibi göründüğünü kabul ediyor. Ancak, bu köpekler korkusuzdur ve gelişmek için tonlarca aktivite gerektirir! Jack Russells yalnız bırakılırsa, çoğu zaman etrafı dağıtarak kendi eğlencelerini yaratırlar. Jack Russells, çok dikkatli bir şekilde yetiştirildikleri için yaşamları boyunca genellikle sağlıklı olmanın tadını çıkarırlar.

 

1.Chihuahua

Ortalama Ömür: 17-20 yıl

Özellik: Büyük gözler

Cins Menşei: Meksika

 

 

Chihuahua, tüm evcil köpek ırkları arasında en uzun ortalama ömre sahiptir. Bu minyon, şımarık köpekler dünyanın en küçüklerinden biri olarak bilinir, ancak bu onların büyük kişiliklere sahip olmalarını engellemez! Chihuahualar bazen bir kişiyle o kadar yoğun bir şekilde bağ kurabilir ki, agresif bir şekilde sadık olurlar ve boyutlarına göre şaşırtıcı olan şiddetli bir savunma yeteneği sergilerler. Dünyanın en ünlü Chihuahua’larından biri, ünlü bir marka olan Taco Bell’in maskotu olarak hizmet veriyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Enler
13 Muhteşem Nesli Tükenen Hayvan

Dünya üzerinde pek çok hayvan türü uzun yıllar yaşamıştır. Kimilerinin nesli tamamen tükendi, kimileri de bu günlerimize kadar gelerek yaşamaya...

2020 En İyi Düğün Dans Şarkıları
2020’nin En İyi Düğün Dans Müzikleri

2020’nin en iyi düğün dans müzikleri listesinde bu yılın çiftleri için oldukça popüler ve severek tercih edilen müzikler yer alıyor....

Dünyaca ünlü dalış noktaları
Dünyadaki Ünlü Dalış Noktaları Nerelerdir

Dünya’nın çeşitli yerlerinde su altı dalışı için uygun, birbirinden güzel noktalar. Dalış tutkunu iseniz ya da merak ediyorsanız en ünlü...

Kapat