Site Rengi

Yeni Döngü

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Az Yaşar?

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Az Yaşar?
YENİ DÖNGÜ

Erkekler neden kadınlardan daha az yaşar? Bu sorunun cevabını bulmak için bilim insanları çok uzun zamandan beri çalışmaktadırlar. Yıllardır gözlenen araştırma grupları ve izlenen hayvan gruplarındaki deneklerden toplanan verilerle bazı sonuçlara varıldı. Kadınların kromozom yapıları erkeklerden daha farklıdır. Bir diğer neden ise hormonlardır. Erkeklerdeki testosteron hormonuna karşı kadınlarda östrojen hormonu bulunmaktadır. Östrojen hormonu hücrelerde antioksidan etkisi göstermektedir. Östrojen hormonu, hücreler için hayati değere sahip bir hormondur. Bir de iş ve alışkanlıklar var ki ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Tüm bu nedenleri tek tek incelemek gerekirse ilk olarak kromozomlardan başlamak gerekmektedir.

Kromozomlar

Kadınlarda sadece X kromozomu bulunur. Erkeklerin üreme hücrelerinde hem X hem Y kromozomu bulunur. Erkekten gelen spermde X kromozomu varsa kadın yumurtasındaki X ile buluşur ve XX kromozomuna sahip kız çocukları dünyaya gelir. Ama erkekten gelen spermde Y kromozomu varsa kadın yumurtasındaki X ile buluşup XY kromozomuna sahip olan erkek çocuk meydana gelir. Çocuğun cinsiyetini erkekten gelen üreme hücresinin sahip olduğu kromozom belirler.

Aslında hayatta kalma genlerini barındıran kromozom X kromozomudur. Buradan yola çıkarak kadınların sahip olduğu X kromozom sarmalının bir tanesinde arıza çıktığında diğer çift arızalı olanın yerini alarak hayatı devam ettiriyor. Ama erkekler için bu durum tam ters olarak işliyor. X kromozomunda arıza oluştuğunda yerine gelecek yedek bir çift yok. Bu nedenle artık organizma canlılığını sürdürmek için gerekli olan X kromozomundaki bilgilere sahip olamadığı için yaşamı sona eriyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan inceleme ve izlemlere dayanılarak erkek kuşlarda iki tane X kromozomu olduğu, bu nedenle dişilere göre daha uzun yaşadıkları anlaşıldı

Genler

Genler ile ilgili verileri barındıran Human Mortality Index  tarafından toplanan, 40 civarı ülkeye ait kayıtların izlendiği ilk zamandan beri, istisna olmadan her sene her memlekette doğum sırasında ölüm oranının erkek bebeklerde, kız bebeklere nazaran daha fazla olduğu tespit edildi.  Londra Üniversitesi’nde yapılan araştırmada da embriyolar üzerinde yapılan çalışmalara göre erkek embriyoların dişi embriyolara oranla daha az yaşama şansına sahip olduğu görüldü. Eldeki bu verilere dayanarak bile erkeklerin genetik faktöründen dolayı kadınlardan daha az yaşama şansına sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Hormonlar

 

Hormonlar ise bir organizmanın en önemli enstrümanlarından biridir. Vücudun tüm organlarının dengeli çalışmasını sağlarlar. Hormonlarda azlık veya çokluk durumunda da vücudun dengesi bozulur. Organların çalışma tempoları değişir. Östrojen hormonu da bu hormonların en önemlilerinden biridir. Azlığı veya yoksunluğu durumunda hücreler kendileri için gerekli olan antioksidan etkisini alamayacaklardır. Östrojen hormonunun bir diğer mucize etkisi ise kötü kolesterol üzerindedir. Östrojen hormonu kötü kolesterolün düşmanıdır. Bu nedenle kalp ve damar sağlığı kadınlarda erkeklere oranla daha iyi durumdadır. Menopoz dönemine giren kadınlarda östrojen hormonu azalır.  Hücreler hızlı bir yaşlanma sürecine girerler. Bu nedenle menopoz sonrası kadınlarda çöküş başlar. Erkeklerde ise testosteron hormonu fazlalığında ölüm riski artmaktadır. Özellikle kalp krizi riski erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. Östrojen hormonunun kalp sağlığı üzerindeki etkisi ve değeri bu verilere göre daha iyi anlaşılmaktadır.

İş ve Alışkanlıklar

Kişilerin yaşadıkları ülke ve şartlar nedeniyle ölüm oranlarında cinsiyete dayalı farklılıklar görülebilmektedir. Savaş olan bir ülkede erkek ölümleri daha genç yaşta olmaktadır. Çünkü savaşabilecek erkeklerin yaşları belli aralıklarda olmaktadır. Kadınların tamamı askere alınmadığından savaş olan bölgede kadınların ölüm oranı daha az olacaktır. Kadın nüfusu fazla olunca da yaşamları daha uzun diye istatiksel olarak hesaplanacaktır.

Alkol tüketiminin fazla olduğu Rusya gibi ülkelerde erkekler kadınlardan ortalama 13 yıl daha az yaşarlar. Bunun nedeni genler ve hormonlardan ziyade aşırı alkol tüketimine dayanmaktadır.

Bazı ülkelerde ise sağlık kuruluşlarının azlığı veya olmaması nedeniyle kadınların ve bebeklerin doğum sırasında hayatını kaybetmesi olağan bir sonuç olarak karşımıza çıkar.

Beslenme ve diğer alışkanlıklar ülkeler arasında cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Aşırı yeme alışkanlığının yanında sigara, uyuşturucu ve alkol tüketimi gibi faktörler de yaşam süresinde etkili olmaktadır.

İngiltere Ulusal İstatistik Enstitüsü hesaplamalarına göre bugün dünyaya gelen bir kız bebeğin erkek bebeğe oranla 3 yıl 7 ay daha fazla yaşaması beklenmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Haber
Amazon Corona Virüsü Testi İçin Laboratuvar Kuruyor

Amazon firması, çalışanlarına düzenli olarak Corona virüsü testi yapacağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan testlerden 60’dan fazlasının pozitif çıkması nedeniyle böyle...

Huawei Card Tanıtıldı İşte Özellikleri

Günümüzün en popüler akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei, farklı bir alana yönelerek birçok kullanıcıyı şaşırttı. Geçtiğimiz günlerde Çin de...

Üzerine Demir Yağan Gezegen

Avrupa Güney Gözlemevi tarafından kullanılan ve çok uzak gezegenleri görebilen Very Large Teleskopu sayesinde müthiş bir bilgiye ulaşıldı. Gökbilimciler, su...

Kapat