Site Rengi

Yeni Döngü

Etkin Bilgisayar Hızlandırma İşlemleri

Etkin Bilgisayar Hızlandırma İşlemleri
YENİ DÖNGÜ

Bilgisayar hızlandırma işlemleri ile performans arttırmamız mümkündür. Öyle ki bilgisayarı kullandıkça zamanla ağırlaşır, yavaşlar. Gereksiz dosyalar yer kaplar ve performansa direkt etkisi olur. Program yardımı ya da birkaç programsız yöntemle bu işin üstesinden gelinebilir. Genellikle format atarak çözüme ulaşmayı denerler ama o işin en son kısmıdır. Ona gelene kadar pek çok yol vardır. Şimdi o yöntemlerden MS-Dos ile hızlandırma işlemine bakalım.

MS-Dos İle Hızlandırma

Hemen her kullanıcı MS-Dos sistemine girebilir. Bunun için yapılacak şey başlat menüsüne cmd yazmaktır. Bunu çalıştırdığımız zaman siyah bir ekran gelecektir. İşte orası MS-Dos konsoludur. Daha ileri düzey kullanıcılar burada inanılmaz kodlar kullanarak direkt bilgisayara müdahale edebilir. Ancak biz basit kodlara bakacağız.

MS-Dos ile bilgisayar hızlandırma yönteminde, girdiğimiz dos penceresinde adres olarak komut satırında bir şeyler yazar. Öncelikle buradan en başa dönmemiz gerekir. Bunun için de “CD..“ yazarak üst menüye, bir daha aynı kodu yazarak, satırı boşaltıp işlem yapılacak hard disk adresine ulaşmış oluruz. Burada kullanacağımız ilk basit komut ise “TREE“ komutudur. Komut satırına bu komutu yazıp çalıştırdığımız zaman, bilgisayarda ilgili sürücüde ne kadar dizin ve dosya varsa tamamını tarayarak, gereksiz olanları tespit edip silecektir. Bu sayede de dosya yöneticisi arama ve çalıştırma faaliyetlerini daha kısıtlı ortamda yapacağı için hızlanacaktır.

Birkaç tane daha komut kullanarak, bilgisayarın diğer bölgelerinde de temizlik yapıp, hızlanmasına katkı verilebilir. Şimdi vereceğim komutlarında temel görevi gereksiz, kullanılmayan tüm dosyaları silmek ve varsa sorunları tespit edip onarmaktır.

chkdsk /r ve chkdsk /f Komutu

Bilgisayar hızlandırma işlemi için en önemli komutlardan biridir. Bu komut satıra yazıp çalıştırıldığında disk taranır ve hatalar düzeltilir. Chkdsk komutunda pek çok anahtar kullanılır. Slaş işaretinden sonra gelen harfler bir anahtardır ve hepsinin farklı görevi vardır. Bunlardan en yararlısı ve sık kullanılanı /r ile /f anahtarıdır. Bu anahtarlar ile disk taranır, bozuk kısımlar tespit edilir, hatalar düzeltilir ve bilgiler kurtarılır.

sfc /scannow Komutu

Bu komut korumada olan tüm önemli sistem dosyalarını tarar. Eğer içlerinden bozuklara denk gelirse de, daha önceden kopyasını sıkıştırarak sakladığı kopyası ile değiştirir. Windows\System32\dllcache dizininde ön bellekte sistem için çok önemli dosyalar sıkıştırılmış hali ile tutulur. İhtiyaç halinde buradan temin edilir.

cipher /w:C Komutu

Artık hemen herkes, bilgisayardan sildiği dosyanın tamamen kaybolmadığını bilir. Çeşitli programlar ile bu silinen dosyalar kurtarılabilir. Ekstra bir yazılıma gerek duymadan cipher komutu ile silinen dosyalardan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Komutlar genelde anahtarlarla birlikte kullanılır. Bu sayede daha verimli sonuçlar alınır. Cipher komutundaki /w anahtarı diskin boş kısmına da müdahale eder ve kullanılmayan verileri siler. Burada ki “:C“ ise anahtar değildir, çalıştırılacak sürücüyü simgeler. Temizleme işlemi uzun sürdüğü için bilgisayarın boş olduğu bir zamanda yapılması daha iyi olacaktır.

ipconfig /flushdns Komutu

DNS sağlayıcındaki problemlerden dolayı IP alımı zorlaşır ve bu da bilgisayarın performansına doğrudan etki eder. Bu yüzden ön bellekteki DNS kayıtlarını temizlemek gerekir. İpconfig /flushdns komutu ile ön belleğin temizlenerek, DNS sorunları giderilir.

Bilgisayarı hızlandırmak için etkin yolların başında gelen MS-Dos komutlarına değinmeye çalıştım. En çok kullanılan ve sistem için gerekli olan komutlar hakkında detaylı bilgiler verildi. Yazılarımın devamında etkin bilgisayar hızlandırma işlemlerinden diğerlerine de detaylı olarak değineceğim.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Özgür dedi ki:

    Sitenizi severek takip ediyorum. Bu bilgilerde çok işime yaradı. Teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Teknoloji, Yeni Döngü
Canınız Sıkıldığında Oynayabileceğiniz Google Play Store Bulmaca Oyunları

Kafanızı dağıtmak istediğinizde veya yeni deneyimlere yelken açmak istediğinizde Google Play Store’da bulunan bulmaca oyunları tam size göre. Bulmacalar sayesinde...

DLL Fixer Yerine Kullanılabilecek Programlar Nelerdir?

DLL Fixer programı geçtiğimiz dönemlerde yapımcıları tarafından resmi olarak sonlandırılmıştı. Bu durum kullanıcıların farklı program arayışına yönlenmelerine neden oldu. Günlük...

Bilgisayar Donma Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar donma sorunu kimi zaman basit problemlerden ötürü meydana gelebilir. Büyük problemler aramadan önce basit problemleri de düşünmek gerekir.  ...

Kapat