Site Rengi

Yeni Döngü

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?
YENİ DÖNGÜ

Son dönemler koronavirüs vakalarındaki sayı artışı nedeni ile en çok araştırılan konulardan birisi evde kolonya nasıl yapılır konusu olmuştur.

kolonya nasıl yapılır

Dezenfektan olarak kullanılan ve virüse karşı etken koruyucu olduğu belirtilen kolonya ne yazık ki piyasada bulunamaz hale gelmiştir. Hal böyle olunca vatandaş satın alamadığı kolonyayı evinde nasıl yapabileceğinin arayışına düştü. Peki basit şekli ile kolonya nasıl yapılır? Hangi malzemeler kullanılır? Satılan kolonyalardan farkı var mıdır? Evde kolonya yapmak zor mudur? Hep birlikte bu soruların cevabını arayalım:

İlginizi Çekebilir: MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2020

Evde Kolonya Nasıl Yapılır: Malzemeler

Evde Kolonya Nasıl Yapılır: Malzemeler

Evde basit kolonya yapımı esnasında kullanılması gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

Etil Alkol (400 ml)

Saf su (100 ml)

Esans (tercihinize göre esas kullanabilirsiniz.) ya da limon yağı (8 damla)

Evde Kolonya Nasıl Yapılır

Evde kolonya nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir aslında. Yapmanız gereken şey ilk etapta alkol ve saf suyu birbirine karıştırmaktır. Bunun için uygun büyüklükte bir cam şişe kullanmanız yeterli olacaktır. Sonra kolonyanızda kullanmak istediğiniz kokudan birkaç damla karışıma damlatın. Tekrar çalkalayın. Bu karışımı ağzı kapalı vaziyette bir gün bekletin. 24 saat sonra kolonyanız tamamen doğal şekilde hazır hale gelecektir.

Evde Kolonya Derecelendirmesi Nasıl Olur?

Herkesin bildiği üzere kolonya şişelerinde derece yazar. Bu dereceyi belirleyen alkol oranıdır. Yaptığınız kolonyada su ve alkol oranında alkol miktarı ne ise derece de o olacaktır. Yani bir şişe için 100 ml su kullanıp 60 ml alkol kullandıysanız kolonyanızın derecesi 60 olacaktır.

Kolonya Yaparken dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kolonya yapımı oldukça kolay olsa da en ufak dikkatsizlik kalıcı zarara yol açabilir. Bunun en basit örneği ise kullandığınız alkol türündeki yanlışlık olacaktır. Etil alkol değil de metil alkol kullanırsanız bu cildiniz için çok ciddi hasarlara yol açacak bir hata olur. Bir diğer önemli husus ise etil alkolün yanıcılık oranıdır. Yanıcı özelliğinin yüksek olması kullanımı esnasında çok çok dikkatli olunmasını gerektirmektedir. Bu ayrıntılara dikkat edilerek yapılan çalışmalar başarılı şekilde sonuçlandırılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır
MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2020
MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2020

Son günlerin en çok merak edilen konularından birisi MSÜ başvurusu nasıl yapılır 2020’ dir. Milli Savunma Üniversitesi’nde okumak isteyenler için...

Çocuklarla evde aktivite önerileri| Corona virüsü tatili
Çocuklarla Evde Yapabileceğiniz 10 Keyifli Aktivite

Türkiye de Corona Virüsü vakası görülmesi ile birlikte okullar 2 hafta süreliğine tatil edildi. Coronavirüs ile enfekte olan kişi sayısında...

Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri

Zamanla yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma yöntemleri ile yeniden eski haline getirmek mümkündür. Bunun için pek çok yöntem vardır ve hepsine tek...

Kapat