Site Rengi

Yeni Döngü

Evlilikte Sık Yapılan Hatalar ve Tutkuyu Yeniden Canlandırmanın Yolları

Evlilikte Sık Yapılan Hatalar ve Tutkuyu Yeniden Canlandırmanın Yolları
YENİ DÖNGÜ

Her insan, severek evlenir ve mutlu bir yuva ister. Fakat işler her zaman arzulandığı gibi gitmez. Sistem tıkanır, evlilik yürümemeye başlar. Peki bu duruma nasıl gelinir? Hangi hatalar eşleri “çekilmez” hale getirir? Bu soruların yanıtları, “evlilikte sık yapılan hatalar” olarak tanımlanabilir. Bu hatalar, eşlerin birbirlerine olan saygılarını ve özsaygılarını yitirmelerine neden olur.

Kişisel Bakımı Es Geçmemelisiniz

Evlilikte sık yapılan hataların en başında, kişilerin kendilerine bakmamaları gelmektedir. Evlendikten sonra, salınan göbekler, azaltılan duş sıklıkları. Bunların her biri evliliği yıpratan detaylardandır. Bu hataları yapmamak için, her gününüzü ilişkinizin ilk günü gibi yaşamalısınız.

Geçmişteki Hataları Yüze Vurmaktan Kaçınmalısınız

Elbette kendine bakmamaktan daha hırpalayıcı şeyler de var. Örneğin, geçmişi ve geçmişteki hataları sürekli tekrarlamak ilişkinin yıpratılmasında etkin rol oynar. Evlilikte sık yapılan hatalardan olan geçmişi hatırlatma, eşlerin birbirlerine olan güvenini sarsmaktadır. Kişinin, birlikte uyuduğu insan tarafından sürekli hatalarının anımsatılması; üzücü bir durum!

Kavgalarınıza Uzun Bir Mola Verin

 • Evlilikte sık yapılan hatalardan biri de sık sık kavga etmektir. Sık tartışmalar ve kavgalar, eşleri birbirlerinden uzaklaştırarak; kendi dünyalarına iter. Bu da doğal olarak, eşlerin birbirlerine olan saygılarının azalmasına sebep olur. Ve saygınızın azalması ilişkinizde sizi kaçınılmaz sona itecektir…
 • Tüm bu hataları göz önüne alarak; kendi yaptıklarınızı tartmanız yerinde bir karar olacaktır. Eğer bu hataları yahut benzerlerini yapmazsanız, evliliğinizin daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla da; daha mutlu bir evliliğin temelinde yatan karşılıklı sevgi ve saygıyı da uzun süre muhafaza edebileceksiniz.

İlişkiye Zarar Veren Detaylar

Bir ilişkiye başladığınızda, her şey güllük gülistanlıktır. Fakat zaman geçip, bireyler birbirlerine alışmaya başladıklarında; bazı yıpratıcı detaylar ortaya çıkmaya başlar. Uzmanların, ilişkiye zarar veren detaylar olarak tanımladıkları bu davranışlar, ilişkinin sonrasında da ciddi hasarlara yol açabilir. Bu nedenle de pek çok kadın ve erkek bu detayları bilmek, ona göre davranmak, dikkat etmek ister.

Eleştiri Yapmayın

İlişkiye zarar veren detaylardan, en kırıcı olanıyla başlamak gerek… Bu detaylardan en kırıcı olanı, eleştiri bombardımanlarıdır. Soluksuz bir şekilde karşınızdaki insanı eleştirirseniz, elbette size olan bakış açısını değiştirmeye ve sizden soğumaya başlayacaktır. Bu nedenle eleştiri bombardımanından kaçınmak ve sağduyulu bir şekilde olayı çözüme kavuşturmak gerekir.

Hep Ben Demekten Kaçının

 • İlişkiye zarar veren detaylardan bir diğeri; sürekli kendinizi haklı görmektir. En ufak tartışmadan, en büyük kavgaya kadar… Her birey, her daim haklı çıkamaz! Empati yapmayı öğrenmek ve haksız olduğunuzda alttan almak; ilişkinizin daha yaşanabilir olmasını sağlayacaktır. Aklınızdan çıkarmayın…
 • Kendini haklı gören tarafın yaptığı bir diğer hataysa; karşı tarafı suçlamaktır. Belki de ilişkiye zarar veren detaylardan, en çok ilişki bitirenidir. Suçlanan tarafın savunma mekanizması harekete geçer ve tartışma hiç istenilmeyen noktalara gidebilir. Haklıyken kavganın boyutunu büyütmek, dahası suçlamaların dozajını tutturamamak; ilişkinize zarar verecektir.
 • Tabiî ki yalnızca bu koşullarla sınırlı olmamaktadır. Fakat en çok bilinin ve ilişkilere en çok zarar veren detaylar bu şekilde. Bunların dışında; bakımsızlık, özensizlik, umursamazlık gibi detaylar da ilişkilere zarar verebilmektedir.

Aşık Olduğunuzu Anlama Yolları

İnsanlar hayatlarında pek çok kişiden etkilenir veya hoşlanırlar. Fakat bazı durumlarda, bu daha ileri giderek bir aşka dönüşür. Bazen de ilk görüşte aşık olurlar… Peki, aradaki fark nedir? Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bunu daha kolay kestirebilmek için, dikkat etmeniz bazı ufak detaylar var.

 • Aşık olduğunuzu anlama yollarından en bilineni; hoşlandığınız kişinin aileniz ve arkadaşlarınız tarafından da beğenilmesini istemektir. Öyle ya, insan aşık olduğu kişinin etrafındaki diğer yakınları tarafından da onaylanılmasını isteyecektir.
 • Aşık olduğunuzu anlama yolları içerisinde en klişe olanı, “Seven kıskanır.” mottosudur. Elbette ‘o kişiyi’ kıskanmanız gerekmiyor. Burada ifade edilen nokta; aşık olduysanız, merak duygunuzun tetiklenecek olmasıdır. Merak başlamışsa, artık aşk da başlamış demektir.
 • Aşık olduğunuzu anlama yollarından birisi de strateji yapmayı bırakmaktır. Eğer artık strateji yapmıyorsanız, “İlk mesajı o atsın.”, “Biraz geç cevap yazayım.” gibi taktiklere girmeyi bıraktıysanız; aşık olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kalbinize Sorun

Tabi, bu sayılanlar aşık olup olmadığınızı anlayabilmeniz için genel detaylar. Elbette sizin daha köklü değişimlere uğramış olma ihtimaliniz de var. Bu nedenle, aşık olup olmadığınızı en iyi bilebilecek kişi, yalnızca sizsiniz. Ancak bu noktada dikkatli olmanız gerek. Öyle ki; her hoşlanmayı aşk sanmamanız ve geri döndürülemez hatalar yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu nedenle de vereceğiniz kararlarda ölçülü ve dikkatli olmanız gerekir. Böylece, yanlış bir ilişkiye yelken açma riskinizi düşürebilirsiniz.

Aşkı Güçlendirmenin Yolları

Bir ilişkiye başlandığında, aradaki muhteşem çekim ve aşk; zamanla kendini rutinlere ve heyecansız aktivitelere bırakır. Birçok partnerin “Evlilik aşkı öldürür” diye yakınmasının derinliklerinde yer alan neden de aslında rutine bağlanmış hayatlardır. Peki aşkınızı nasıl güçlendirebilirsiniz? Bir ilişkide rutin haline dönüşen koşullardan nasıl uzaklaşabilirsiniz? Ve pek tabi, sıradan bir ilişkinin nasıl ötesine geçebilirsiniz? Emin olun, birçok çift bu sorunun yanıtlarını arıyor. Herkes, mutlu olduğu insanla birlikte geçirdiği zamanın daha tutkulu ve doyurucu olarak sürmesini ister. Bu nedenle de herkes, aşkı güçlendirmenin yollarını arar.

Önce Kendinizden Başlayın

Eğer evlenmişseniz ve artık ilişkinizin monoton bir hal aldığından şikayet ediyorsanız; buna çözüm bulmak sizin elinizde. Aşkı güçlendirmenin yolları içerisinde en bilineni, kendinizi ve eşinizi otomatik pilottan kurtarmak olmalıdır. İkinizin de zevk aldığı şeyler olabilir. Bunlar bir rutine bağlanmış ve kendini tekrar ediyorsa; bundan kurtulun. Aynılık, sıradanlaştırır. Sıradanlıktan uzaklaşmaksa, çiftleri yakınlaştırır.

 • Beraber tatlı oyunlar geliştirerek oynayabilirsiniz ya da standart eğlencelik oyunlardan tercih edebilirsiniz. Eşinizle en son ne zaman oyun oynadınız? Sorunun yanıtı epey eskide kalmış gibi geliyor değil mi?
 • Uzmanların tavsiyelerine mutlaka kulak kabartın ve onunla eğlenceli oyunlar oynayın. Mümkünse basit hedefleri olan yarış türü oyunlar olsun. Rekabet aşkı güçlendirmenin yollarından biridir.

Tansiyonu Düşüren Siz Olun

 • Kavgalarda, yıkıcı etkileri azaltın. Her çift arasında gelişen ufak tefek kavgalar gerçekleşebilir. Kavgaların yıkıcı etkileriniz azaltmanız gerek. Eğer kavganın tansiyonunu düşürebilirseniz, bu sizin için de eşiniz için de harika olacaktır.
 • Eşinize, sevdiği bir şekilde seslenerek bunu başarabilirsiniz. “Meleğim, çiçeğim, sultanım, seninle tartışmak yorucu oluyor.” dediğiniz zaman, büyülenmiş bir şekilde onun da sakinleştiğini görmeniz işten bile değil.

Aşkı güçlendirmenin yolları bu şekilde sıralanıyor. Eğer siz de aşkınızın daha tutkulu bir hale gelmesini istiyorsanız, bu tip detaylara dikkat edebilirsiniz.

Erkekleri Etkilemenin Yolları

Yakışıklı bir erkeği gördüğünüzde onu nasıl etkilersiniz? Erkek milleti ne tür ayrıntılara dikkat ederler? Gibi sorular, kadınların en çok sordukları sorulardandır. Elbette bu soruların asıl sebebi, erkekleri etkilemenin yollarını öğrenmektir. Peki, gerçekten de erkekleri etkilemenin yolu nedir? Bir erkeği etkileyebilmek için nelere dikkat etmek gerekir?

Giyim Kuşam Düşündüğünden de ÖNEMLİDİR!

Erkekleri etkilemenin yollarından en etkili olanı, mutlaka dikkat çekici olmaktır. Açık saçık giyinmenize ya da ağır makyajla gün geçirmenize gerek yok. Sadece size yakışanları seçmeniz gerek. Böylece, her gün bir yıldız gibi parlayabilirsiniz. Elbette bunun için kendinizi tekrar etmekten de kaçınmanız gerek.

Biraz Gizemin Zararı Olmaz

 • Erkekleri etkilemenin yollarından birisi de sizin gizemli davranış, konuşma ve tavırlarınıza takılmasıdır.
 • Bir erkekten hoşlandığınız zaman ya da yakınlaşmaya başladığınızda, her şeyi hemen ortaya dökmeyin. Sırlarınız olsun. Gizemli noktalarınız olsun.
 • Bu şekilde erkek milleti sizin bu yönlerinizi ortaya çıkarmayı arzulayacaktır.
 • Elbette erkeklerin bu isteğini, bir avantaj olarak kullanabileceksiniz!
 • Elbette gizemli olurken, yalan söylememek oldukça önemlidir.

Dürüstlük Ön Planda

Erkekleri etkilemenin yollarından biri de hiç şüphesiz dürüst olmaktır. Eğer dürüstlüğü elden bırakmazsanız, her ne yaşanırsa yaşansın; mutlaka güzel anılarla hafızasında yer edersiniz. Aksi durumda, insanların size olan güvenini yitirebilirsiniz.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde, uzaktan görüp beğendiğiniz birini etkilemeniz işten bile değil! Üstelik bu maddeleri, yaparken kadınlığınızı ön plana koymak zorunda da değilsiniz. Dört maddede toplarsak… Erkekleri etkileyebilmek için; çekici olun, farklı olun, gizemli olun ve elbette dürüst olun.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kadınca
Metabolizma Hızlandıran En Etkili Gıdalar

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve fast food alışkanlıkları pek çok insanın kilo vermesinin önündeki engeldir. Kilo verme günümüz dünyasının en...

Duru Güzelliğinizi ve Özelliklerinizi Koruyun!

İnsanoğlu en doğal hali ile açar gözlerini dünyaya. Kimi sarışın, kimi esmer, kimi renkli gözlü, kimi ise kıvırcık saçlı olarak...

Psikoloji de 21 Gün Kuralı ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Yeni alışkanlıklar kazanmakta oldukça büyük etkisi olan ve işleyişi bilinç altında olan 21 gün kuralı ile pek çok hayat değişikliğe...

Kapat