Excel Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır? - Yeni DöngüYeni Döngü

2 Mart 2021 - 10:24

Excel Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır?

Excel Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır?
Son Güncelleme :

27 Ekim 2020 - 0:06

153 views

Excel Düşeyara formülü ile karmaşık bir tablodan istediğiniz bilgileri kolaylıkla bulup getirebilirsiniz. Düşeyara formülü, Excel’in en çok kullanılan ve merak edilen formüllerin başında gelir. Yüzlerce fonksiyon olmasına rağmen her sektörde kullanılan yegane fonksiyon olan Düşeyara formülünü nasıl kullanacağımıza bakalım.

Düşeyara formülünde ilk kural dikey sütunlu tablolarda bulunan verileri getirmeye yönelik bir işlev olduğu için aramak istediğimiz veriyi buna göre belirlemektir. Formülün teknik olarak yazılmış hali =DÜŞEYARA(aranan_değer;tablo_dizisi;sütun_indis_sayısı;aralık_bak) şeklindedir. Bu formülü, hangi değeri, nerede, kaçıncı sütunda arıyorsun diye tercüme edersek, biraz daha anlamlı hale gelecektir.

Düşeyara Formülü Anlamı

Düşeyara formülü çalışma prensibi içinde yer alan, aranan değer, tablo dizisi gibi tabirler üzerinden daha detaylı açıklama yaparsak, konuyu tam olarak anlayabilirsiniz. Çünkü Excel’de bulunan formüllerin hepsi soru cevap metoduyla çalışır. Bize ne sorduğunu anlayabilirsek, ona cevap vermemiz ve formülü doğru kullanmamız o kadar kolay olacaktır.

Aranan Değer: Formülde ki bu soru bize hangi değeri aradığımızı soruyor. Excel, burada seçeceğimiz değeri, arama tablosunun en sol sütununda bulunan değerlerle eşleştirmeye çalışacak.

Tablo Dizisi: Burada da aranacak değerin nerede aranacağını soruyor. Aranan değer mutlaka arattığımız tablonun ilk sütununda olmak zorundadır. Aksi halde formül hata verecektir. Ayrıca tablo alanını seçtiğimizde dolar işaretleri ile sabitlememiz gerekir. Yoksa formülü diğer hücrelere uyguladığımızda belirlediğimiz tablo dizi alanı değişeceği için yanlış sonuçlar verecektir.

Sütun İndis Sayısı: Burada arattığımız değeri, belirlediğimiz tabloda bulduğunda o tablonun kaçıncı sütunundaki bilgisini getirmesini istiyorsak onu belirtiyoruz.

Aralık Bak: Burası tam eşleşme ve yaklaşık eşleşme alanıdır. Aradığımız bilginin doğru sonuç olarak gelmesini istiyorsak 0 yazıyoruz. Genelde tam eşleşme kullanıldığı için buraya 0 rakamını yazın.

Düşeyara Formülü Çalışma Prensibi

Excel Düşeyara formülü nasıl kullanılır sorunun cevabı için öncelikle çalışma mantığını anlamamız gerekir. Bu sayede neyi neden yaptığımızı bilir ve bir daha asla formülün işlevini unutmayız. Örnek olarak =DÜŞEYARA(C5;$K$5:$M$14;3;0) formülünü ele alalım. Burada Excel bize diyor ki; Ben C5 hücresindeki veriyi, K5 ve K14 arasında arayacağım. Eğer bulursam bu sefer de K5 ve M14 aralığında ki 3. Sütuna gidip bakacağım ve orada ki veriyi getireceğim.

Düşeyara Formülü Doğru Sonuç İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Formülün doğru çalışması için olmazsa olmaz kural, “aranan değer” tabloda ilk sütunda yer almak zorundadır. İlk sütun olarak illaki A sütunundan başlaması gerekmiyor. Büyük bir tablonun ortasından da seçim yapabilirsiniz. Nereden seçim yaparsanız yapın, aranan değerdeki bilginin olduğu sütunu seçmek gerekir. Aşağıdaki görselde bulunan örneği incelerseniz çok daha iyi anlayacaksınız.

Bu kural dışında bir diğer önemli noktada sütun indis sayısının doğru sayılmasıdır. Arama sonucunu içerecek ve oradaki bilgiyi getireceği için doğru sütun sayısında olduğunuzdan emin olmalısınız. Yukarıdaki verdiğimiz örnekte de görüldüğü üzere arattığımız değer ürün adı değeri ve tabloda bunu içeren ilk sütun D sütunudur. Dolayısıyla D sütunu bizim için 1. Sütundur. Getirdiğimiz veri ise tüketim süresidir. Bu bilgi de tabloda 4. Sütunda yer aldığı için sütun indis sayımız 4 oldu.

Bir de belki dikkatinizi çekmiştir. Formülde tablo dizini kısmını içeren yerde dolar işaretleri var. Bu o alanın sınırlarını belirlediğimizi ve değişmeyeceğini belirtiyor. Bunu yapmamızda ki amaç ise, eğer formülü aşağıya doğru başka hücrelerde de kullanacaksanız, dolar işareti olmasaydı tablo dizi alanı değişeceği için doğru sonuçlara ulaşamayacaktınız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Sıradışı Bir Hastalık Anozognozi Nedir?

Anozognozi, tıp tarihinde görülen ilginç hastalıklardan birisidir. Bu hastalıktan muzdarip kişiler kolunun felçli olduğunun ya da gözlerinin görmediğinin farkında değillerdir....

Kapat