Feminizmin İlk Kökleri: Lilith Efsanesi - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 11:58

Feminizmin İlk Kökleri: Lilith Efsanesi

Feminizmin İlk Kökleri: Lilith Efsanesi
Son Güncelleme :

22 Mart 2020 - 21:00

332 views

Pek çok kişinin bilmediği bir hikaye olan Lilith efsanesi, tarihin ilk feminist ayaklanması olabilir mi? Kendisi de diğer yaratılan insan Adem ile eşit olmak isteyen Lilith, efsaneye göre kötü bir karakter olarak kabul görmüş. Adem ve Lilith hikayesi, en nihayetinde Lilith’in cenneti terk etmesi ile son bulmuş. Aslında günümüze bakıldığında oldukça makul olan eşitlik isteği efsanenin ortaya çıktığı zamana göre kabul edilemezdi. Lilith’in hikayesi, hem feminist hareket için hem de erkek üstünlüğünün okuması için örnek alınacak bir hikayedir. Bu yazımızda Lilith kimdir ve efsanedeki yeri nedir sorularına cevap bulabilirsiniz.

Lilith Efsanesi Nedir?

Lilith, dünya ve insanlar ilk yaratıldığında Adem ile birlikte aynı topraktan yaratılmıştır. Yani aslında Lilith, Adem’in Havva’dan önceki ilk eşidir. Özellikle Yahudilik ve Hristiyanlık’ ta Lilith’in varlığı bu şekilde kabul edilmektedir. Oldukça güzel ve etkileyici bir kadın olan Lilith, Adem ile aynı kilden yaratıldığını da bilmektedir. Bu yüzden kendisine de Adem ile birlikte eşit haklar talep etmiştir.

Tanrı tarafından kabul edilmeyen bu istek yüzünden Lilith de artık cennet bahçelerinde kalamayacağına karar verir. Tanrı’nın yasak olan isimlerinden birini söyleyerek cennetten ebediyen kovulur. İşte Lilith efsanesi de tam bu noktada patlak verir. Bu olaydan sonra güzeller güzeli Lilith, dinler tarihinde kötü biri olarak anılmaya başlar.

Kötülüklerin Sorumlusu Lilith Mi?

Lilith efsanesi

Lilith kimdir sorusuna yanıt olarak günümüzde tüm kötülüklerin anası olarak cevap verilmektedir. Cennetten kovulan Lilith, bir mağaraya sığınır ve iblislerin kralı ile evlenir. Bu evlilikten tam 100 çocuk doğuran Lilith’in çocukları da iblis ya da cindir. Ayrıca bazı inanışlara göre Lilith’in vampirleri de doğurduğu rivayet edilmektedir.

Adem ve Lilith hikayesi, eşitlik arayışından Lilith’in kötülüklerin en büyük temsilcisi olmasına dek süregelmiştir. Dünyadki pek çok kötülüğün sorumlusu Lilith ve dünyaya getirmiş olduğu iblis çocuklarıdır. Adem ise büyük bir aşk duyduğu Lilith’in cennete yeniden dönmesini istemektedir. Tanrı da ilk kulunun bu isteğine cevap verir ve meleklerini Lilith’in olduğu mağaraya yollar. Fakat kötülüklerin kraliçesi Lilith, bu teklife olumsuz cevap verir. Bunun üzerine de Tanrı, Lilith’e tıpatıp benzeyen Havva’yı Adem’in kaburga kemiğinden yaratır. Lilith efsanesi nesilden nesile anlatılmaya devam eder.

Lilith’in Kötülükleri

Lilith efsanesi

Lilith’in tüm çocukları Tanrı tarafından öldürtülür. Bu duruma katlanamayan Lilith ise derhal harekete geçer. İnanışa göre Havva’yı yasak meyve konusunda baştan çıkartan da Lilith’dir. Lilith’in kanına girmesi ile birlikte Havva, eşi olan Adem’e yasak meyveyi ikram eder.

Lilith, Havva ve Adem’in cennetten kovulmasıyla tatmin olmaz ve onların çocuklarının her birini öldürmek için yeminler eder. Lilith efsanesi, aynı zamanda lohusaların yaygın olarak inandığı alkarası olarak da vücut bulmuştur. Tek amacı aynı kilden yaratıldığı eşi ile eşit olmak olan Lilith, en sonunda intikam yemini ederek kötülükleri dünyada tutmaya çalışmaktadır.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Sürpriz Elektrik Faturası ile Karşılaşmayın! Enerji Tasarrufu için Neler Yapabilirsiniz?

Ay sonu gelecek olan sürpriz bir elektrik faturası her kullanıcı için büyük bir hayal kırıklığı nitelindedir. Ayrıca evinizde elektrikle çalışan...

Kapat