Geleceğin En Önemli 3 Kodlama Dili Nedir ve Nasıl Öğrenilir? - Yeni DöngüYeni Döngü

2 Mart 2021 - 11:22

Geleceğin En Önemli 3 Kodlama Dili Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Geleceğin En Önemli 3 Kodlama Dili Nedir ve Nasıl Öğrenilir?
Son Güncelleme :

23 Kasım 2020 - 15:36

158 views

Kodlama dili öğrenmek 2000’li yıllardan günümüze kadar gelen en önemli alanlardan bir tanesidir. Teknolojilerin günümüzdeki şeklini almasına kodlama ya da diğer bir adı ile yazılım dilleri oldukça önemlidir. Fakat yazılım gelecekte günümüzde olduğundan çok daha etkin olarak karşımıza çıkacak. Çünkü günümüzde genel olarak mühendislik alanlarını kapsasa da önümüzdeki yıllarda psikolojiden eğitime kadar pek çok sözel alan da kodlamanın tekeline girecek. Bilgisayar dili olarak da isimlendirilen kodlama yapay zeka, nesnelerin interneti ve makine öğrenmesinin temelini oluşturuyor.

İnternet üzerinden baktığımız zaman yüzlerce yazılım dili karşımıza çıkıyor. Bu yazılım dillerinin hepsi farklı alanlarda kullanılırken bunların arasından bazıları diğerlerinden oldukça ayrılıyor. Bu kodlama dilleri arasından 3 tanesi hem kullanım olarak hem de sunduğu imkanlar olarak diğerlerinden oldukça ayrılıyor. Bu 3 yazılım dili ilerleyen yıllarda bir yandan insanların teknolojik ilerlemesine yardımcı olurken bir yandan da insanların çok daha rahat iş bulmasına yardımcı olacaktır. Bu kodlama dillerine olan istek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemlerde oldukça artmıştır.

1 – Java Programlama Dili

Java programlama dili dünyadaki en popüler yazılım dillerinden bir tanesidir. Günümüzde Java dilini duymayan çok az kişi bulunmaktadır. Kanada merkezli olan bu yazılım dili çıktığı ilk yıllarda etkisini hemen göstermiştir. Kullanım alanının oldukça geniş olması ve diğer programlara göre çok daha kolay olması Java’nın yükselmesini sağlamıştır. Bu yükseliş Java’nın ilerleyen dönemlerde yazılım dünyasının dev firması olan Oracle firmasını satılmasını sağlamıştır. Oracle firması da Java’ya eklediği yeni özellikler sayesinde yükselişini arttırmış ve 2020 yılı itibari ile Java dünyadaki en popüler 3 uygulamadan birini olmayı başarmıştır.

Java kodlama dili C# ce C++ dillerinin eksik yönlerini tamamlamak amacı ile ortaya çıkan bir dildir. İlk başlarda sadece alternatif bir yazılım dili olarak görülse de oldukça hızlı bir gelişim ile kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Java uygulama yapmanın yanı sıra geliştirilen uygulamanın platformlar arası dağıtımı için de çok fazla tercih edilmektedir. Geleceğin en önemli programlama dilleri arasında olan Java için internet üzerinden çok rahat bir şekilde destek bulabilir ve indirebilirsiniz.

2 – C ++ Kodlama Dili

C dillerini yazılım alanında duymayan yoktur. C# ile başlayan C dili serüveninin en iyi ve en güzel örneği kesinlikle C ++ dilidir. C dili en çok kullanılan programlama dilleri arasında kendisine çok kolay bir yer bulmuştur. C ++ dili de ailenin en eski ve en gelişmiş dillerinden bir tanesidir. 70’li yılların sonunda hayata geçen bir dil olduğu için bu dil için internet üzerinden çok fazla yardım bulabilir ve alternatif çözümler üretebilirsiniz. Çıkışı o kadar eskilere gitmesine rağmen C ++ ilk ticari uygulamasını 2020 yılının ortalarında çıkarmıştır.

Kimileri için en zor kodlama dili olarak gösterilen C ++ dilinin kullanım alanı oldukça geniştir. Yazılımın kullanıldığı her alanda C ++ dilini kullanabilirsiniz. Derleyici geliştirmede, web sitesi oluşturmada, telefon ya da masaüstü uygulama geliştirmede gibi pek çok alanda bu dili kullanabilirsiniz. Amazon ve Youtube gibi firmaların yanı sıra Google firması da C ++ dilini kullanarak faaliyete geçen şirketlerdir. Bu şirketlerde bizlere C ++ dilinin aslında ne kadar büyük işler yapabileceğini ve ne kadar geniş alanlarda kullanılabileceğini bizlere göstermektedir.

3 – Python Programlama Dili

Python programlama dili ülkemizde de son dönemlerin en yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden bir tanesidir. Son dönemlerin en yaygın yazılım dillerinden bir tanesi olmasına karşın Python dilinin tarihi 1990’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Diğer kodlama dillerinin aksine Avrupa merkezli bir dil olan Python Hollanda’da ortaya çıkmıştır. Geçen yıllar ile gelişimini artıran ve kendisinden çok fazla söz ettiren Python NASA ve Google’ın çok fazla tercih ettiği bir kodlama dili olarak dikkat çekiyor. Şu an piyasadaki en hızlı ve en kolay yazılım dili olarak Python görülmektedir.

Diğer kodlama dilleriyle 5 – 6 satırda yazacağınız kodlar bu programlama diliyle sadece 1 satırda yazılabiliyor. Bu sayede de bir yandan dosyalarınız daha az yer kaplarken bir yandan da işlemlerinizi daha hızlı halledebiliyorsunuz. Ayrıca Python web geliştirme ve uygulama geliştirme dışında çok daha önemli alanlarda kullanılabiliyor. Yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi geleceğin en önemli ve en etkili teknolojileri Python kodlama dili sayesinde yapılabiliyor. Bu özelliği de Python’ı geleceğin en önemli yazılım dillerinden biri yapmaya yetiyor.

Yazılım Dili Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

Programlama dili öğrenme işlemi için ilk olarak çalışma yapacağınız alanı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise istediğiniz alana en uygun kodlama dilini seçerek sadece o programlama diline odaklanmanız gerekmektedir. Daha sonra ise ister yüz yüze kurslar ile isterseniz ise online olarak alacağınız kurslar ile eğitiminize başlayabilirsiniz. Yazılım dilleri oldukça yaygın olduğu için internet üzerinde ücretli ve ücretsiz olarak bu kurslardan bulabilirsiniz.

Kodlama dili öğrenmek için istekli ve arzulu olmak oldukça önemlidir. Çünkü kendinizi tamamen bu dili öğrenmeye adarsanız yapacaklarınızın bir sınırı bulunmuyor. Kodlama dillerinin yapacakları sadece kişinin düşüncesi ve planları ile sınırlıdır. Programlama dili öğrenmek için çok çalışarak en zor kodlama dili olarak görülen dilleri bile kısa sürede kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Tahmin Ettiğinizden Daha Sağlıklı 7 Meyve-Sebze Suyu

Genel olarak meyve sularının yeteri kadar tüketildiğinde sağlıklı olduğu bilenen bir gerçektir. Ama hepsi aynı derece yararlı değildir. Bu yazıda...

Kapat