Site Rengi

Yeni Döngü

Geleceğin Teknolojisi Beyin Bilgisayar Arayüzü Sistemleri

Geleceğin Teknolojisi Beyin Bilgisayar Arayüzü Sistemleri
YENİ DÖNGÜ

Beyin bilgisayar arayüzü sistemleri teknolojisinde yaşanan gelişmeler, gelecek için heyecan veriyor. Ampute insanları iyileştirme fikriyle başlayan serüven, bilgisayarların beyin gücü ile kontrol edilebilir olduğu bir çağa evrildi. Teknolojide devrim yaratan gelişmelere imza atan Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, 2017 yılında bünyesine kattığı Neuralink şirketi ile insan beynine de el attı. Elon Musk’ın bu yeni devrimi ile tanışmaya hazır mısınız?

Beyin Bilgisayar Arayüzü Nedir?

İnsanlar bu teknolojisi sayesinde, beyni ile harici bir cihaz arasında doğrudan iletişim kurabilmesidir. Yani insanların zihin gücüyle bilgisayar, robotik uzuvlar, tekerlekli sandalye gibi cihazları kontrol edebiliyor olmasıdır.

Beyin Bilgisayar Arayüzü Nasıl Çalışır

İnsanın beyin dalgaları bu teknoloji tarafından kaydedilir ve istenilen görev, ilgili bilgisayar sistemine gönderilir. İletilen beyin dalgaları, bir düşünceyi ya da bir cihazı kontrol etmek için kullanılır. Neuralink şirketi, geliştirdiği beyin bilgisayar arayüzü teknolojisi sayesinde iki nöron arasındaki iletişimi kaydetmeyi başardı. Sıradışı geliyor, öyle değil mi? Dahası Elon Musk ve arkadaşları bilgileri kaydetmekle kalmadı bir adım daha öteye gittiler.

 

Beyin Bilgisayar Arayüzü İle Cep Telefonunuzu Yönetin

 

Biraz Matrix filmini hatırlayalım! Anımsadınız değil mi? İşte o gerçek oldu. Nasıl mı? Neuralink şirketi, bir robot yardımı ile beyne saçın onda biri inceliğine sahip kablolar bağladı. Kulak arkasına yerleştirilen bu küçük bir implant çip sayesinde, düşünce gücü ile cihaz kullanımı mümkün hale geldi. Nöral bağcık adı verilen bu teknoloji, bluetooth aracılığı ile elde edilen verileri telefonda bulunan uygulamaya gönderiyor. Böylece beyin bilgisayar arayüzü teknolojisi sayesinde telefonunuzun ekranına dokunmadan, sesle komut vermeden düşünce gücü ile cep telefonunuzu yönetebiliyorsunuz.

Neuralink şirketi tarafından geliştirilen nöral bağcık

 

Beyin Bilgisayar Arayüzü Yapay Zekâ İle İnsan Zekasını Birleştiriyor

 

Musk, 90 kişilik ekibi ile 3 yıl içerisinde elde ettiği bu teknolojiyi, içinde bulunduğumuz yıl içinde insanlar üzerinde denemek için izin bekliyor. Fareler üzerinde çoktan başarı kaydeden Neuralink şirketi, beyin bilgisayar bağlantısı projesiyle felçli hastalara umut olmayı vaad ediyor. Tabii ki bu duygusal gelişmelerin arkasında ulaşılmak istenen hedef, insan beyni ile yapay zekâ bütünleşmesini sağlamaktır. Elon Musk, yaptığı açıklamada yapay zekayla zaman içerisinde bir çeşit simbiyoza ulaşmayı hedeflediğini söyler. Beyin bilgisayar arayüzü teknolojisi ile bu mümkün olabilir mi sizce?

Teknolojik Empati Beyin Bilgisayar Arayüzü İle Mümkün

 

Beyin bilgisayar arayüzü ile sadece Elon Musk değil elbette, Güney Afrika’da Wits Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol keşfetti. Buna ‘Brainternet’ adını verdiler. Diğer yanda Washington Üniversitesi araştırmacıları da ‘BrainNet’ adını verdikleri beyinler arası ağ kurmayı başardı. Tabi bunu kafalarına bağlanan kablolar sayesinde gerçekleştirdiler ama ya kablolar olmasaydı!

 

Beyin Bilgisayar Arayüzü Kullanım Alanı

 

Geleceğin bu sıradışı teknolojisi zaman içerisinde daha geniş disiplinlere yayılır. Nesnelerin interneti (IoT) ile entegre bir teknoloji olması planlanan beyin bilgisayar bağlantı teknolojisi kullanım alanı giderek gündelik yaşamın içine girmektedir. Bunlara kısaca bakacak olursak;

 

  • Ampute insanlar için çok fonksiyonlu nöroprotez uzuvlar geliştirilmektedir.

 

  • ALS hastaları için gerçekten umut vaad ediyor.

 

  • Öğrenme, hatırlama gibi konularda insanlara destek oluyor.

 

  • İnsanlar artık düşünce gücü ile bilgisayarları kontrol edebiliyor.

 

Gelecekte Beklenen Beyin Bilgisayar Arayüzü Gelişmeleri

 

Bahsi geçen bu teknoloji yakın gelecekte akıl sınırlarımızı daha fazla zorlayacağa benziyor. Gelecekte bizleri bekleyen işte bazı gelişmeler;

 

Karşılıklı Veri Aktarımı

 

Günümüzde beyin makine bağlantısı (Robotik kollar) ile insandan makineye veri gönderimi yapılabilmektedir. Bundan sonraki adım da ise makineden insan beynine işitsel ve görsel veri aktarımını sağlamak.

 

Görsel Ve İşitsel Uyarımı

 

Örneğin, monitör ve kulaklık olmadan beyne gönderilen sinyaller sayesinde işitme ve görüş algısı oluşturulabilir.  İmkânsız olmadığı hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda anlaşıldı.

 

Harici Elektronik Cihaz Kullanmak

 

İlerleyen yıllarda daha yaygın bir şekilde beyin bilgisayar arayüzü sistemleri teknolojisi sayesinde zihin gücünüzle drone gibi belki de avatarlarınızı kullanmanız mümkün olacaktır.

 

Beyin Beyin Bağlantısı

 

Washington Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı ‘‘BrainNet’ çalışması buna bir örnektir. Telepatinin teknolojik halidir.

 

Beyin Bilgisayar Arayüzü Tarihçesi

 

Beyin bilgisayar bağlantısı çalışmaları ile olarak 1970’li yıllarda başlar. İlk kez ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından finanse edilerek Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları askeri ve sağlık alanında çalışmalarını sürdürür. Amaç, nöroprotez çalışmalarla işitme, görme ve hareket gibi duyuları zarar gören kişileri iyileştirmektir. İlerleyen yıllarda bayrağı devralarak bu teknolojiyi yükseklere taşıyan ise teknoloji aşığı Elon Musk olur. Geçmişten günümüze gelinen noktada beyin bilgisayar arayüzü, insan beyni ile elektronik cihazlar arasında veri akışı sağlayan bir sisteme dönüştü. Elbette farklı kıtalarda sürdürülen araştırmalar var ancak bunu en başarılı şekilde gerçekleştiren Neuralink şirketi oldu.

 

Dijital çağın arefesinde olduğumuz şu günlerde, izlediğimiz bilim kurgu filmlerini bir bir yaşıyoruz. Beyin bilgisayar bağlantısı çalışmaları da adeta Matrix filminin bir tasviri gibi. Sıradışı bir gelecek bizleri bekliyor.

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Teknoloji
Yeni bir Teknoloji İle Şekil Değiştiren Bir Robot Oluşturuldu

Stanford Üniversitesinden alınan bilgiye göre son derece güvenli, sağlam ve yumuşak özellikler birleştirilerek yeni bir robot türü oluşturuldu. Stanford Üniversitesi...

Akıllı Robot Süpürge

Akıllı robot süpürge teknolojinin gelişmesiyle birlikte evdeki yardımcımız olmaya başladı. Pek çok elektronik eşyayı akıllı telefonumuzdan yönlendirerek, koşuşturma içerisinde bir...

Gigabyte Aorus GeForce RTX 2080 Super 8G

Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 SUPER 8G modeli piyasaya çıktığı andan itibaren yüksek performansı, soğutma sistemi ve dayanıklılığı ile çok...

Kapat