Site Rengi

Yeni Döngü

Gelecek, Nesnelerin İnterneti IoT ile Şekillenecek

Gelecek, Nesnelerin İnterneti IoT ile Şekillenecek
YENİ DÖNGÜ

Nesnelerin interneti -Internet of Things-Iot en basit tabirle, açma kapama düğmesi olan her türlü elektronik ya da mekanik fark etmeksizin hepsini birbirine bağlama teknolojisidir. Bu teknoloji görevi, telefonunuz, matkap aletiniz, buzdolabınız ve aklınıza gelecek tüm cihazlarınız internet yoluyla kendi içlerinde bir bağ kurması olacak. Özellikle 5G teknolojisi çıktığı anda büyük bir sıçrama yapılacağı ön görülen bu sistemde hayatınız bir bilim kurgu sahnesini aratmayacak. İleri aşamalarda hayal gücünüzün de ötesinde işlemleri gerçekleştirecek olan bu teknoloji, şimdilik bizim düşündüklerimizi uygulamasıyla sınırlı kalacaktır.

Telefonu bir düşünelim. İlk çıktığı şeklini ve yaptığı etkiyi bir aklınıza getirin. Kablolu sabit telefonlardan, büyük, anteni olan ve her yere yanımızda götürebildiğimiz bir alete dönüşmüştü. İstediğimiz zaman arıyor, mesaj atıyorduk. Ama bir süre sonra ona da alışıp, e bu mu? Cep telefonu dedikleri bu muydu moduna girdik. Çünkü sadece konuşup, mesaj atıyorduk, internet bile yoktu. Yani şimdi ki gibi telefonlar elimize yapışık halde dolaşmıyorduk.

Bir süre sonra akıllı adını verdikleri telefonlar çıkmaya başladı. Büyük ekranları olan, dokunarak yönlendirdiğimiz, internete giren, resim çeken ve dahası. İşte o an biz teknolojinin ne demek olduğunu anladık. İşte o an biz gelecekte neleri hayal etmemiz gerektiğini gördük. Nesnelerin interneti o zaman başladı. O telefonun internete bağlanmasıyla neler yapılacağını gördük. Şu anda uzay diye nitelendirdiğimiz internet alanında var olan veri inanılmaz büyüklükte. Ama bu veri kullanılabilen düzgün bir veri değil. Makineler ve yapay zeka için verinin ne kadar önemli olduğunu son birkaç yıl öncesine kadar idrak edemiyorduk. Yani internete bağlı olmadan kullandığımız tüm aletlerin edindiği veriler kayıt edilmediği için uzay boşluğuna uçup gidiyor. Yine telefon örneğiyle bunu izah etmek gerekirse; Telefonlar internet’e bağlı değilken neydi? Telefondu. İnternet’e bağlandı ne oldu? Akıllı Telefon oldu. İşte tüm mesele aslında budur. Nesnelerin internetindeki en büyük amaçta bu akılsız ya da henüz internete bağlamadığımız için aklını kullanmasına izin vermediğimiz bu aletlerin dönüşümüdür.

Eğer hayatı, dünyayı akıllı bir hale getirme amacı varsa ki bu şu anda var, o zaman tüm bu nesneleri internete bağlayarak onların verilerini almaktan geçiyor. Bu başarıldığı anda nesnelerin interneti deyin, akıllı dünya deyin ya da şimdi ki teknoloji firmalarının tabiri ile “internet of everything – her şeyin interneti” olacak. Araştırmalara göre internete bağlı eşyaların sayısı şu an 6 milyar iken bu sayı 2020 yılında ki sıçrama ile 25 milyar olacağı ve birkaç yıl içinde de 100 milyar eşyanın internete bağlanacağı sonucu çıkıyor. Şu anda bu sistemdeki kullanılan bazı Iot teknolojisine sahip aletleri inceleyelim.

Kişisel, Ev ve Çevre ’de Kullanılacak Iot Teknoloji Araçları

Nest Termostat

Bu yeni nesil termostat, evdeki ısıtma sistemine entegre edilir. Bu alet, evdeki sıcaklığı ölçüyor. Bu sıcaklığı internetten aldığı hava durumu ile kıyaslıyor. Saate bakarak da gerekli ayarlamaları otomatik kendisi yapıyor. Siz eve geldiğinizde istenilen sıcaklıkta ve ekonomik ölçülerde ev ısısı ayarlanmış olarak karşılaşıyorsunuz. İsterseniz dışarıdan akıllı telefon vasıtasıyla derecelere müdahale edebiliyorsunuz. Iot teknolojisinin hayatımıza kattığı küçük ve yararlı bir alet.

İnsight Akıllı Priz

Normal prize takarak kullanılan bir cihazdır. Telefonla eşleştirerek, prizin hangi saatte açılıp kapanacağı komutunu verebiliyoruz. Ayrıca bu cihaza takılı olan eşyaların ne kadar enerji tüketimi yaptığını telefondan görebiliyoruz. Bu sayede gelen elektrik faturalarında nerelerde tasarrufa gidebileceğimizin de analizini yapma imkanı buluyoruz.

Kapı Kilidi

Şu anda araçlarda kullanılan sistemle aynı alt yapıyı kullanıyor. Anahtarınız cebinizdeyken kapıya yaklaştığınızda kapı açılır, uzaklaştığınızda kendisini kilitler. Burası belki gereksiz bir uygulama gibi düşünebilirsiniz. Ancak diyelim ki yakınlarda değilsiniz ve ev halkından biri eve girmesi gerekiyor, ama anahtarı yok. Bu durumda, telefondan uzaktan erişim ile kapınızı açabilirsiniz. Nesnelerin interneti dediğimiz tam da bu oluyor. Bildiğiniz kapıyı bile akıllı hale getiriyor.

Samsung Smart Things

En komplike akıllı sistemlerden biridir. Sıradan bir eve sahipseniz, alacağınız bu aparat ve yanında gelen sensörlerle birlikte evinizi o milyon değerdeki evler gibi akıllı yapmanız mümkün. Bu sensörleri, kapılara, ışıklara, kombiye, kamera ve hoparlörlere bağlayabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki uygulama ile de tüm bunları tek bir parmak hareketi ile kontrol edebiliyorsunuz.

Oral B Diş Fırçaları

Altı üstü diş fırçalıyoruz, akılısına ne gerek var demeyin. Özellikle fırçalama alışkanlığı kazanmak için çok yardımcı oluyor. Telefonunuz ile eşleştirdiğiniz diş fırçanızı ne kadar süre kullandığınızı, ne kadar sıklıkla kullandığınızı kayıt altına alıyor. Kendinizi kontrol ettiğiniz ve yönlendirdiğiniz gibi yakın gelecekte bu bilgileri diş hekiminizle de paylaşıyor olabileceksiniz.

SmartFeeder

Hemen herkesin evinde bir kedi köpek vardır. Pednet akıllı besleme çözümü ile evde ki hayvanınızın doğru zamanlarda doğru bir şekilde beslenmesini sağlıyor. Yine akıllı telefonunuzla yönlendirebildiğiniz bu aletin en büyük özelliği, mamanızın belirlediniz stoğun altına düşmesi halinde otomatik olarak pet shop’tan mama siparişi veriyor. Iot teknolojisi sadece insanlar için değil hayvanlarımızın da hayatını kolaylaştırıyor.

Big Belly

Güneş enerjisi ile çalışan Big Belly çöp kovaları, endüstriyel anlamda belediyelerinde çok işine yarayacak bir cihaz. Çöp kovası dolduğu anda öncelikle sıkıştırma işlemi yaparak, en az 6 kat daha çok çöp alabiliyor. Artık alma imkanı kalmadığı zaman ilgili birime haber göndererek boşaltılmasını sağlıyor. Belediyeler için yakın gelecekte envantere eklenmesi gereken kullanışlı bir cihaz.

Water Be Akıllı Sulama Sistemi

Bu sisteme toprağa sensörler yerleştirilir. Bu sensörler topraktaki nem oranını kontrol eder. Ona göre ne kadar suya ihtiyacı olduğunu hesaplar ve otomatik sulamayı gerçekleştirir. Aynı zamanda internete bağlanarak hava durumunu kontrol eden bu sistemler, eğer yakın zamanda yağmur yağacağını görüyorsa toprağı sulamamayı tercih ediyor.

Sağlık Sektöründe Kullanılan ya da Yapılması Planlanan Iot Teknolojisi

Evlerimizde ve çevremizde Iot teknolojisi sayesinde çeşitlenen ve işimizi kolaylaştıran çok güzel aletler piyasaya çıktı. Milenyum çağında yaşamanın nimetleri bu olsa gerek. Öyle ki bu hizmetler hızla artacak ve etrafımız akıllı cihazlarla kaynayacak. Ama umarım o cihazlar bizim aklımızı sıkıntıya sokmaz. Bu teknolojinin en verimli olacağı sektör şüphesiz sağlık sektörü olacak. Şu anda yapılan birçok cihaz ile sağlık alanında bilgiler almaya başladık.

Mimo Baby

Giyilebilir bu cihazla bebeğinizi akıllı yapabilirsiniz. Giyilebilir bu teknolojik alet sayesinde telefonunuz vasıtasıyla, bebeğinizin uyku süresini, ne zaman uyuduğunu, kalp atışlarının durumu, acıktı mı, sonraki uykusu ne zaman gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Olmasın ama olurda bir sorun olduğunda telefonunuza bildirim geliyor.

Kalp Kontrol Cihazı

Yaşlılar içinde bir cihaz geliştirilmektedir. Bu cihaz özellikle kalp hastalığı olanlar için vücutlarında kullanabilecekleri takip cihazı ile bir sorun oluştuğunda hiçbir şey yapmadan tıbbi yardım alma imkanı olacak. Kalp ritminde bir farklılık hissettiği zaman cihaz otomatik olarak acil servisi arayacak ve konum özelliği olması sayesinde de anında hastaya ulaşabilecekler.

Iot Teknolojisini Artık Hayal Edebiliyor musunuz?

Yukarıda verdiğimiz örnekler şu anki şartlarda kullandığımız küçük yararlı aletler. Belirttiğimiz 100 milyar eşyanın iot teknolojisi ile birbirine ve internete bağlandığını düşündüğünüzde ne gibi bir dünya ile karşı karşıya olabileceğimizi bir düşünün. Şimdiye kadar evimizi akıllı etmekten bahsettik ve birkaç sağlık sektöründe ki yardımcı aletlerden. Ancak çok daha büyük bir şey, daha komplike bir şey düşünün. Bir evi akıllı yapmaktan değil, dünyayı akıllı yapmaktan bahsediyoruz.

Günümüzün ve geleceğin en büyük sorunlarından trafik sorunu, yollara koyulacak sensörlerle nasıl çözülebileceğini hayal edin. Hangi saatte, yolun neresi, neden tıkandığıyla ilgili tüm bilgiler anında merkeze akacak ve çözüm mercileri bu bilgiler ışığında daha iyi kararlar alabilecek. Araçların çoğu artık akıllı sistemlerle donatılıyor. Hal böyle olunca ileride trafik ışıklarına bile gerek kalmayabilir. Zamanla yarışacağımızı düşündüğümüzde arabaların evlerimizle bağlantılı olduğunu da hayal edin. Bu sayede aracınız kendi kendini park etmeye giderken, evde yemek olmadığı haberini verecek. Sizde bu haberle ve elinize gelen yemek alışveriş listesiyle gidip alışverişinizi yapacaksınız. O esnada da evdeki fırını çalıştıracaksınız. Eve gidip fırının ihtiyacı olan yemeği ona vereceksiniz. Fırınınız yemeği yapa dursun, siz de bu arada varsa çocuklarınızı okuldan alıp gelebilirsiniz.

Bu ve daha bir sürü şeyi hayal edebilirsiniz. Ama emin olun bunların gerçekleşmesi o kadar da imkansız değil. Iot teknolojisinin de diğer teknolojiler gibi tek sorunu güvenlik. Eğer bu sorunun kesin çözümü yapılamazsa işte o zaman bu düşündüğümüz her şey daha ileri ki yıllara kayacaktır. Çünkü ev ve birçok aleti birbirine bağlayacağımız için hacker’ların sıradan bir tost makinesini ele geçirmesi demek, banka şifrelerinizin de ele geçtiği anlamını taşır. O yüzden bu teknolojiler şimdilik sadece küçük çaplı yardımcı aletlerde uygulanıyor.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Iot, Teknoloji
Meizu 16 inceleme

  Orta segment akıllı telefonlar arasına amiral olarak gösterilen Meizu 16 Türkiye garantili olarak satışa sunuldu. Yeni akıllı telefon arayışında...

Acer Predator X27 inceleme!

Acer etkileyici ve yenilikçi bir model daha piyasaya sürdü. İsmi Predator X27 ve sizler için ürün incelemesi yapacağız. İlginç özellikleri...

AMD RAKİBİNİ GERİDE BIRAKTI

Ryzen Threadripper ile kendi canavarınızı oluşturun AMD’nin Ryzen Threadripper 3990X serisinin birkaç örneği PassMark’ta olağanüstü sonuçlar gösterdi. 64 çekirdekli bu...

Kapat