Site Rengi

Yeni Döngü

Gelecek Yıllarda Uçak Yolculuklarında Olabilecek Yenilikler

Gelecek Yıllarda Uçak Yolculuklarında Olabilecek Yenilikler
YENİ DÖNGÜ

Bu yazımızda gelecekte uçak yolculuklarında olabilecek yenilikler konusuna değineceğiz. Teknolojinin hız kazanması ve 5G ile birlikte nesnelerin internetinin hakim olacağı bir Dünya’ya doğru giderken, pek çok değişime tanık olacağımızı söylesek yanlış olmaz.

Havayolu taşımacılığı da bu değişimden nasibini alacak sektörlerdendir. Olası gelişmelerin çoğunluğu önümüzdeki ilk 10 yıl içinde olacağı düşünülüyor. Uçak yolculuklarında hayata geçirilecek ve üzerinde çalışılan projeler, ağırlıklı olarak yolcu konforunu ön plana alan yenilikler olacak.

Pasaport Kontrolü Kalkıyor

Telefonlar ve bazı özel şifrelemeye sahip eşyalarda kullanılan yüz tanıma teknolojisi havaalanlarına entegre edilecek. Pasaport kontrolü artık yüz tanıma sistemleri ile yolcuların yüzleri tanınıp, dijital olarak gerçekleştirilecek. Zamandan tasarrufta ettirecek bu sistemin son kontrolleri yapılarak ilk kez Dubai Uluslararası Havalimanında kullanılmaya başlanacak.

İlginizi Çekebilir: Kriminal Alanda Yapay Zeka İle Yüz Tanıma Teknolojisi Gelişiyor

Yüz tanıma teknolojisi için ciddi bir alt yapı gerekiyor. Özellikle nesnelerin interneti için çalışmalar hız kazandıkça elde edilecek verilerle birlikte bu çok daha kolaylaşacak. Uçak seyahatlerinde önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşmesi en muhtemel gelişmelerden birisi olarak yerini alıyor.

Uçakta Sosyal Faaliyetler

Uçak seyahatlerinde olabilecek yeniliklerden bir diğeri de çılgınca gelecek ama uçaklarda spor ve oyun salonu projesi olacak. Bu konu üzerinde Airbus’ın çalışma yürüttüğü de biliniyor. Hatta biraz daha ileri gidip aileler için özel ses yalıtımlı bölmelerin de yapılma ihtimali bulunuyor.

Ayrıca insanların kahveye olan tutkunlukları üzerine de bir gelişme bulunuyor. Bu tutkuyu insanlara ulaştırmak hem de reklamlarını yapmak için bazı büyük kahve zincirleri uçaklarda hizmet verebileceği de planlanıyor. Bu sayede havayolu şirketleri de ekstra bir gelir kapısı açmış oluyor. O çok küçük olan pencerelerinde daha iyi bir manzara seyri için büyütülmesi düşünülüyor.

Havalimanlarında uzun beklemeler nedeniyle sıkılıp bunalan insanlar içinde bir şeyler düşünülmüş. Burada geçen mecburi boş zamanların daha anlamlı ve dolu olması için gerek dekorasyonlarında gerekse de aktivite alanları ile geliştirileceği de planlar dahilinde yer alıyor.

Yolculuk Sürecini Ev’de Tamamlamak

Yolculuk süreçleri uzun, meşakkatli ve stres dolu olabiliyor. Bilet al, check-in yap, bavullarını hazırla, taksi bul, eşyalarını taşı vs. uzayıp gidiyor. Artık tüm bunları sizin için havayolu şirketiniz yapacak desek, fena olmaz değil mi?

Havayolu şirketleri biletlerden ziyade ekstradan verdiği araç ve otel kiralama gibi yan alanlardan para kazanıyorlar. Bu yoldan giderek daha iyi bir hizmet ve yolcuların daha sık bir şekilde uçak seyahatlerini tercih etmeleri için bir takım geliştirmeler üzerinde çalışılıyor.

Yolcular biletini aldıkları havayolundan bu hizmetle ilgili bir talepte bulunacak. Talebiyle birlikte yolcuya ait biletin yolculuk için gerekli tüm işlemleri yapılacak, evlerinden bavulları alınacak ve o bavulların kaybolmaması içinde kablosuz cihaz sistemi ile takip edilecek. Tüm bu işlemler elbette ki lüks hizmet sınıfına girdiği için fiyatlarda ona göre farklılık gösterecektir.

Ses Hızında Yolculuk

Evet, yanlış duymadınız ses hızında bir yolculuğa hazır mıyız? Uçak yolculuklarında olabilecek yenilikler bakımından en merakla beklenen yenilik diyebiliriz. Belki planlanan ilk 10 yıllık zaman diliminde olmayacak bu ama süpersonik uçak projesi gerçekleşecektir. Boom adında ki bir şirket prototipini yaptığı ve bu uçakla birlikte uçuş süresinin yarı yarıya düşeceğini belirtiyor.

Tüm bu teknolojik gelişmelere ek olarak bir de doğanın getireceği yeniliklere de hazırlıklı olmalıyız. Bahsettiğimiz olumlu gelişmelerin yanında birkaç olumsuz haberi de eklemek gerekir. İklim değişikliği ve nüfus artışının getireceği olumsuzları ön görürsek, hava trafiğinin artması ile birlikte çok uzun rötar sürelerine maruz kalınabilecek. Ayrıca iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün artması da havada yaşanacak türbülansların sayısının arttıracağını söyleyebiliriz.

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber
TC Kimlik Numarası Hakkında Bilinmeyenler

TC kimlik numarası dijital kimliklerin ilk adımı olmuştu. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına, bir dizi rakamın yan yana gelmesinden oluşan bir...

Mars Gezegenine Helikopter Gidiyor

NASA, Mars gezegeniyle ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, kızıl gezegene helikopter gönderilecek. Mars 2020...

Dünyanın Kutupları Neden Yer Değiştiriyor

Dünyanın manyetik kuzey kutbu  ilk keşfedildiği 1831 yılından bu yana sürekli yer değiştirdiği bilinen bir gerçektir. Ancak son 20 yıl...

Kapat