Site Rengi

Yeni Döngü

Gitar Çeşitleri

Gitar Çeşitleri
YENİ DÖNGÜ

Müzikle iç içe bir hayat sürdüren insanoğlu bu ihtiyacını karşılamak için çeşitli yollara başvurmuşlardır. Bu araştırmaların sonucunda bir sürü müzik aleti icat etmişlerdir. Bunlardan birisi de gitarlardır. Zaman içinde geliştirilerek belli müzik türlerinde kullanmışlardır. Gitar çeşitleri genel olarak gövde, tel, sap, elektronik devre, ses eşiği, köprü ve tel kısımlarından oluşmaktadır. Kullanılan tel sayısı, telin yapıldığı madde, gövde yapısı, sap uzunluğu, elektronik devre bakımından çeşitlilik gösterir. Gitar çeşitleri olarak genellikle 4 gruba ayırabiliriz. Bunlar Akustik gitarlar, Klasik gitarlar, Elektrogitarlar. Bir diğer gitar çeşidi ise bas gitarlardır. Bunlarda kendi içinde alt guruplara ayrılmaktadır. Bu gitarları ayrıntılı olarak inceleyelim.

1.    Akustik Gitar Çeşitleri

Akustik Gitar çeşitleri

Akustik gitarlar dış görünüş itibarıyla klasik gitarlarla karıştırılmaktadır. Fakat aralarında bazı farklar vardır. Akustik gitarlarda klasik gitara oranla çelik teller kullanılmıştır. Çelik teller sesin daha yüksek çıkmasını sağlamaktadır. Bu teller sayesinde elektronik düzeneğe ihtiyaç duymazlar. Yapı olarak klasik gitara benzer fakat elektrogitar da değildir. Uzaktan bakıldığında rahatlıkla klasik gitarla karıştırılabilir. Klasik gitara oranla birazcık tombul bir yapıya sahiptir. Tellerinin çelikten yapılmış olması daha sade, net ve pürüzsüz bir ses çıkmasını sağlar. Akustik gitarlarda çoğunlukla 6 adet çelik tel kullanılır. Akustik gitarı 12 telli akustik gitar ve elektro akustik gitar olmak üzere 2 alt guruba ayırabiliriz.

a)     12 Telli Akustik Gitar

Özellik olarak akustik gitarla aynı görünüştedir. Sadece üzerinde 6 değil 12 adet çelik tel bulunmaktadır. 12 telli bu gitar daha gelişmiş bir ses tonuna sahiptir. Değişik tarzdaki müzik türlerini de kolaylıkla çalabilmemizi sağlar. 6 tel daha fazla olması notaların daha belirgin duyulmasına sebep olmaktadır.

b)     Elektro Akustik Gitar

Bütün yönleriyle akustik gitar ile aynı özelliklere sahiptir. Aralarındaki tek fark elektro akustik gitarlar üzerindeki elektronik yükselteç (amplifikatör) sayesinde sesi daha da yüksek çıkmasını sağlar.

2.Klasik Gitar

Klasik Gitar çeşitleri

Ortalama 19 perdeden oluşan klasik gitar da 6 adet tel bulunmaktadır. Yukarıdan aşağıya doğru ilk 3 tel kalın tellerdir. İpek üzerine sarılmış çelik tellerdir. Diğer 3 tel ise naylon bir yapıya sahiptir. Gitarların atası da denir. Gitarın gövde kısmında yuvarlak bir boşluk vardır. Bu boşluğa ses eşiği de denir. Tellere yapılan her temas gövdenin içindeki havanın da titreşmesini sağlamaktadır. Titreşen bu hava gövdedeki ses eşiğinden dışarı çıkar. Biz de bunu ses olarak algılarız. Klasik gitarlar ekseriyetle parmaklarla çalınır.

3.Elektro Gitar

Elektro Gitar çeşitleri

Elektro gitar gövde, sap, köprü, eşik ve manyetik dediğimiz ana bölümlerden oluşur. Günümüzde en çok yaygın olanı ise 6 telli ve 21 perdeli olanıdır. 22, 24, 26 perdeli olanı 7, 8, 9 telli olanları da vardır ama pek tercih edilmezler. Bu tür gitarlarda amplifikatör kullanılarak sesin daha yüksek çıkmasını sağlamaktadırlar. Çoğunlukla pena ile çalınır. Tellerin titreşmesiyle oluşan ses manyetikler sayesinde elektrik sinyaline dönüştürülür. Bu sesler amfiye yönlendirilir ve böylelikle yüksek ses elde edilmiş olur. Elektrogitarlarda çelik tel kullanılır.

4.Bas Gitar

Bas Gitar Çeşitleri

Elektrogitarlarla aynı çalışma düzeneğine sahiptir. Ses yapısı bildiğimiz gitarlardan 1 oktav daha kalındır. Bas Gitar çeşitlerinde de çelik tel kullanılmaktadır ve yapı olarak telleri daha kalındır. Diğer gitarlardan farklı olarak daha çok 4 tel kullanılmasıdır. Basgitarlar da farklı çeşitlerde 4, 5, 6, 7, 12 telli perdesiz olarak üretilmektedir. Basgitarlar genellikle Rock, Metal, Caz, Blues, Funk, Punk, R&B gibi müzik türlerinde kullanılır. 1950 yılında Fender tarafından Fender Precision Bass modeliyle müzik piyasasına girmiştir. Elektro Basgitar, Akustik Basgitar gibi türleri bulunmaktadır. Bir müzik gurubunun olmazsa olmaz enstrümanlarından bir tanesidir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Müzik
Müzik Severler İçin Geliştirilen 5 Muhteşem Mobil Uygulama

Müzik dinlemek, insanların ruh sağlığını oldukça olumlu şekilde etkilemektedir. Özellikle son dönemde yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle insanların birçoğu yoğun gündemden...

Kapat