Site Rengi

Yeni Döngü

Gönüllü Okuyuculuk ile Onlara Göz Olun

Gönüllü Okuyuculuk ile Onlara Göz Olun
YENİ DÖNGÜ

Gönüllü Okuyuculuk Nedir?

Gönüllü okuyucu , görme engelli bireylerin talep ettikleri eserleri seslendirerek, onlara o eseri okuma imkanı tanırlar. Ön ve arka kapakları dâhil olmak üzere, eserde bulunan tüm görsellerin ve kelimelerin seslendirilmesidir gönüllü okuyuculuk .

Sayfa içerisinde bulunan tüm dipnotların, parantez ve tırnak içerisinde bulunan tüm açıklamaların gözden kaçırılmadan okunması gerekmektedir. Kısacası, gözle görülebilen tüm detayların seslendirilmesi önemlidir. Kolay bir görev gibi görünse de, eseri uygun bir ses tonunda ve hızda okumak emek ve sabır gerektiren bir görevdir.

Fakat ne kadar zor ve zahmetli görünürse görünsün, seslendirmiş olduğunuz eserinizin böyle güzel bir amaca hizmet ettiğini bilmek çok güzel ve huzur verici bir duygudur. Projeyi teslim ettiğinizde, sahip olduğunuz gurur ve huzur paha biçilemez bir duygudur.

Gönüllü Okuyuculuk Neden Önemlidir ?

Gönüllü Okuyuculuk Nedir ? Kimler Gönüllü Okuyucu Olabilir?

Gönüllü Okuyuculuk Nedir ? Kimler Gönüllü Okuyucu Olabilir?

Kitap okumanın önemi şüphesiz ki herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Kitap okumak önemlidir, çünkü hayal gücünüzü geliştirir ve sizlere farklı bir bakış açısı yaratır. Kelime hazneniz zamanla genişler ve kitap okuyan bir birey olarak çok daha fazla bilgiye sahip olursunuz.

Siz bir kitabı çok rahatlıkla okuyabiliyor iken, görme engelli bireyler bu konuda maalesef sizin kadar şanslı değildirler. Okuyabilecekleri kitaplar ya Braille (körler) alfabesi ile yazılmış olmalı ki bu çok maliyetli bir durumdur, ya da sizler gibi rahatlıkla okuyabilen birileri tarafından seslendirilmelidir.

Sizlerin sesi olmadan kitap okumaları mümkün olmuyor maalesef. Bu yüzden görme engelli arkadaşlara yardım etmenin bir başka yolu da, onlar için gönüllü okuyucu olmaktır. Sizin sesinize ihtiyaçları vardır. Sesinizi onlara bağışladığınızda, size bir ömür boyu minnettar olacaklardır.

Kimler Gönüllü Okuyucu Olabilir ?

Bu görevi üstlenmeden önce gerçekten bunu yapmak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Bu görev zaman ve çaba gerektirir. Bir işi layıkıyla yapabilmek için ise, gerçekten gönülden ve isteyerek yapıyor olmak gerekir.

Gönüllü okuyucu olmaya karar verdiğinizde, bu amaca hizmet eden birçok dernek ve kuruluşlar mevcuttur. Bulunduğunuz ildeki kuruşları araştırabilir, ufak bir ön yazı ile müracaat ederek, gönüllü okuyuculuk yapmak istediğinizi bildirebilirsiniz.

Sizden bu anlamda bir deneme seslendirmesi talep edilecektir. Bu demoyu yaparken kendiniz için değil, görme engelli bir birey için okuduğunuzu unutmayın. Ses tonunuz ve okuma hızınız çok önemlidir bu anlamda. Ses tonunuzu çok iyi ayarlamalı ve okuma hızınızı orta seviyede tutmalısınız.

Gönüllü Okuyuculuk Nedir

Demonuzun kuruluş tarafından onaylanmasından sonra, artık siz de bir gönüllü okuyucu olarak okuyucular listesinde yerinizi almış olursunuz. Kendi istediğiniz bir kitabı da okuyabilirsiniz elbette, fakat burada amaç görme engelli arkadaşların ihtiyaç duyduğu kitapları seslendirmektir.

Bu talep edilen kitaplar da kuruluşun web sitesinde yer alır. Bunların arasından seçeceğiniz kitabı kuruluşa bildirerek okumaya başlayabilirsiniz.

3 ay gibi bir süre zarfı içerisinde kitabı seslendirmeniz beklenir. Eserinizi dilerseniz kuruluşların özel odalarında seslendirebilir, ya da benzer bir teknoloji ile bu işi evden yapabilirsiniz.

Eseri okumaya başladığınız an, talepte bulunan görme engelli arkadaşımıza da eserin okunduğuna dair bir bilgi verilir. Bu yüzden eseri zamanında seslendirmeniz çok önemlidir.

Gönüllü Okuyucu Ne Kazanır?

Gönüllü Okuyucu Ne Kazanır

Görme engelli arkadaşlarımız için yapacağınız bu görev her şeyden önce onları inanılmaz mutlu edecektir. Sizlerin sesi sayesinde istedikleri bir eseri okuma imkanı doğacaktır. Sadece bu duygu bile içinizin huzurla dolmasına yetecek bir duygudur.

Yıl sonunda belli bir sayfa üzeri eser seslendirenlere bazı kuruluşlar tarafından teşekkür etmek adına sertifika verilmektedir. Görme engelli arkadaşlar da size yorum şeklinde teşekkürlerini sunmaktadırlar. İşte o an nasıl bir kutsal görevi yerine getirdiğinizi daha net bir şekilde görebileceksiniz.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kitap, Kültür ve Sanat
Mitolojide Tufan Hikayeleri

Uyarlıkların pek çoğu kendilerine has mitolojide tufan hikayeleri örneklerine sahiptir. Tufan hikayelerinin her birinde de kurtuluşa ermeyi başaran bir kişi...

Kültür Sanat ve İnsanoğluna Katkıları

  Ulusların gelişmesi teknolojik değişimlerin yanında kültür sanat değerlerinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi ile mümkündür. Çünkü insanoğlu robot değildir ve yaratılışı...

Yunan Mitolojisinde Bir Baba Oğul Kavgası: Zeus ve Kronos Savaşı

Baba ve oğulları arasındaki çekişmeler mitolojide de kendine Kronos ve Zeus savaşı olarak yer bulmuştur. Gerek mitolojide gerekse de tarihin...

Kapat