Site Rengi

Yeni Döngü

Görsel Eğitim İle Başarılı Olabilir Miyim?

Görsel Eğitim İle Başarılı Olabilir Miyim?
YENİ DÖNGÜ

Görsel Eğitim ( Videolu ) İle Başarılı Olabilir Miyim? “İnanmak, başarmanın yarısıdır.” diye bir sözle bu sorunun yanıtını kestirelim atalım.

Şaka şaka =) Bundan çok değil, henüz 5-10 yıl evvel; eğitimin sadece örgün biçimde yani dersliklerde işler halde etki edebileceğine inanıyorduk. Fakat 2020 yılı ve birkaç sene öncesine kadar; internetin özellikle eğitim konusunda sınırsız bir bilgi kaynağı olduğunu gördük.

İnternetteki Görsel Eğitim ( Videolu ) İle Başarılı Olabilir Miyim?

Bireysel veya kurumsal olarak, artık birçok alanda, eğitim seminerleri başta olmak üzere, derslerin internet aracılığı ile verildiğini gördük, şahit olmaya da devam ediyoruz.

Uzaktan eğitim kavramı gerçi senelerdir Türk eğitim sistemi içerisinde dâhil. Hatta “Dışarıdan “ dediğimiz, açık öğretimde bu kavramın bir parçası.

Hal böyle olunca, aslında görsel eğitim gibi bir olgunun da, eğitim sistemimize hiçte ters bir durum olmadığını görüyoruz. Lakin bu eğitim sistemin ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Her neyse!

Peki, görsel eğitim setlerinden başarıyı nasıl yakalayabilirim?

İnternetteki Görsel Eğitim ( Videolu ) İle Başarılı Olabilir Miyim?

Hani hep bir söz vardır ya, eğitim hayatımız boyunca duymuşuzdur : “ Teorik bir yere kadar, asıl önemli olan pratik.” İşte, görsel eğitim setlerinde başarıyı hedefleyenlerin aslında tek dikkat etmesi gereken nokta burası.

Bunun yanı sıra, eğitmenin kalitesi ve öncesinde aldığı yorumların kısaca araştırılması da önemli elbette.
Aşamalar halinde devam ettiğiniz ve uzmanlaşmayı hedeflediğiniz konuda, “ Bunu ben biliyorum ya, bakmaya gerek yok bu kısma.” dediğiniz anda, kendi merdiveninizden bir basamağı çektiniz demektir.  O yüzden, eğitimin bütününe sadık kalmanız son derece önemli.

Ortamınızı mutlaka öğrenme kabiliyeti maksimum düzeye çıkaracak şekilde ayarlayın. Bunu genellikle gerçekten odaklanma konusunda sorun yaşamayacağınız zaman dilimlerinde deneyin. İş arası veya vakit değerlendirmesi olarak kesinlikle düşünmeyin. Zira zoraki bir derse giren sabah uykusunu açamamış öğrencinin performansından farkınız kalmaz eğitim boyunca.

Derslerde genellikle bir aşamadan sonra, o vakte kadar ki anlatılan konuları kapsayan uygulama kısımları olur. Bu kısımlar, aslında sizin için “hayallerinize yaklaştıran” en önemli konular.
Bu eğitime ne için ihtiyacınız var, sonrasında nasıl bir performans yakalayacaksınız?” İşte tüm bu kritik soruların yanıtlarını, yavaş yavaş bu uygulama kısımlarında alacaksınız.

Korkmayın! Yanlış yapın. Defalarca silin, geriye dönün. Ama korkmayın! Para verdiğiniz amaca ve hedefinize saygılı olun.

Gelelim en önemli konuya – sabırlı olun!

İnternetteki Görsel Eğitim ( Videolu ) İle Başarılı Olabilir Miyim?

Halen birçoğumuzda, bu tip görsel eğitimler sonrasında Cem Yılmaz’ ın o meşhur G.O.R.A.  filmindeki sahnenin aklınıza geldiğini biliyoruz. Bilgisayar ile beyne bilgi yükleme! Yok öyle bir şey =)
Eğitim saatler sürebilir, sıkılabilirsiniz. Bazı yerlerde hiçte işinize yaramadığını düşününedebilirsiniz.

Sabırla hareket ettiğiniz sürece, eğitmenin direktiflerini uyguladığınız ve iştahınızı diri tuttuğunuz sürece; eğitimin hemen başındaki halinizden çok farklı bir duruma geleceksiniz. Bunu bizzat tecrübe edenler arasında olarak söylüyoruz. Yoksa, bu yazıyı okuyamazdınız ki! =)

Herkese bol şans. İnanç ve sabır ile, üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey olmadığını biliyorsunuz. Sadece üşeniyorsunuz belki de. Hadi, kalkın ayağa ve başlayın!

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Eğitim, Köşe Yazıları
İnsanoğlunun Kaderi 1969 Yılında Değişti

  İnsanoğlu yüz yıllardan beri uzaya merak duymaktaydı. Eski medeniyetlerde başlayan uzay çalışmaları 20.yüz yılla beraber adeta bir yarış haline...

Bilimin Açıklayamadığı 7 Fenomen

Bilimde çığır açan gelişmelere rağmen henüz açıklanamayan sırlarla dolu birçok olay yaşanmaktadır. Bilim bir kısmına açıklık getirmiş olsa bile bir...

ERP Sistemleri Nedir, Nasıl Seçilir ve Kurulumda Nelere Dikkat Etmek Gerekir

ERP, Türkçesiyle kurumsal kaynak planlaması, bir kurumun insan kaynaklarını, finansal ve fiziki kaynaklarının birbirine entegre bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla...

Kapat