Hala Hizmet Veren Dünyanın En Eski 10 Oteli - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 22:34

Hala Hizmet Veren Dünyanın En Eski 10 Oteli

Hala Hizmet Veren Dünyanın En Eski 10 Oteli
Son Güncelleme :

08 Nisan 2020 - 14:35

85 views

Otellerin tarihini bulabilmek biraz zor olabilir, çünkü insanlar dünyanın dört bir yanından seyahat ettikleri sürece (temel olarak insanlık tarihinin başlangıcından beri) konaklamaya ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle, eski uygarlıkların gezginlerinin otelleri ya da otel şeklinde kullanılan yapıları kullanmaya ne zaman başladıklarından emin değiliz. Ancak bir ağırlama tesisinin en eski somut kaydı Pompeii de MÖ. 69 yılına dayanıyor.

 

Bugün varolan en eski oteller, ilk kez 8. yüzyılın başlarında Japonya ve Orta çağ Avrupa’sında kuruldu. Bu listedeki tüm oteller bugün hala açık ve bu tarihi otellerde herkes konaklayabilir.

 

10. Hotel Interlaken

 

Kuruluş Tarihi: 1323

Yer: Interlaken, İsviçre

Kurucu (lar): Belirtilmemiş

Oda Sayısı: 55

 

Hotel Interlaken, manastır misafirhanesi olarak kullanılıyordu ve geçmişi 1323 yılına kadar uzanıyor. 1323’ten önce Interlaken de başka bir otel kaydı mevcut değil. Hotel Interlaken ayrıca İsviçre’de ki en eski otellerden biridir. Uzun yıllar boyunca Hotel Interlaken, Berner Oberland’daki idari alanın merkezi olarak da hizmet vermiştir ve birinci kattaki odalardan biri adliye sarayı olarak kullanılmıştır.

 

1491 yılında Louis Ross oteli yeniledi ve o zamanlar kendi armasını otelin arması yaptı. İki at ve iki alp dağ keçisine sahip olan arma, binanın güney cephesinde hala görülebilmektedir. Felix Mendelssohn dahil Hotel Interlaken’de birçok ünlü müzisyen kalmıştır.

 

9. Pilgrimhaus

 

Kuruluş Yılı: 1304

Yeri: Soest, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya

Kurucu (lar): Soest Şehri Konseyi

Oda Sayısı: Belirtilmemiş

 

Pilgrimhaus, Soest şehri konseyi tarafından bir bakımevi ve hacı evi olarak kuruldu. Han, çoğunlukla Saint James cemaati tarafından Santiago de Compostella’ya (İspanya’nın kuzeyi) giderken konaklama amacıyla kullanılmıştır. 1613’te kasaba yönetimi, Pilgrimhaus’u 1766 yılına kadar Thomas Merckelbach’a sattı. Daha sonra Bödecker ailesi Pilgrimhaus’u devraldı ve bira ve brendi yapmaya başladı. 2008’den beri Pilmgrimhaus, Beck ailesine ait ve otel, yakın zamanda yenilenmiştir.

 

8. Orso Grigio

 

Kuruluş Yılı: 1303

Yer: Innichen, İtalya

Kurucu (lar): Bilinmiyor

Oda Sayısı: 30

 

Orso Grigio oteli, Kral Albrecht’in Innichen kasabasına bir pazar açmak için bir imtiyaz vermesinin ardından 1300’lerin başlarında yapıldı. Soyguncular ve tüccarlar Innichen’e geldiklerinde şehirde ilk hanları kurdular ve Orso Grigio da onlardan biriydi. Orso Grigio’nun mülkiyeti 15. yüzyılın ortalarına kadar bilinmiyor.

 

Orso Grigio’nun ilk kayıtlı sahibi Maus ailesi. Conrad Maus 1462’den 1554’e kadar Orso Grigio’ya sahipti ve işletiyordu. Otel, Ladinser ailesi 1745’te devralmadan önce birkaç farklı aileye aitti. Bugün, Ladinser ailesinin dokuzuncu nesli Orso Grigio’yu işletiyor.

 

7. Old Bell Otel

 

Kuruluş Tarihi: 1220

Yeri: Malmesbury, Wiltshire, İngiltere

Kurucu (lar): Malmesbury Manastırı

Oda Sayısı: 33

 

Old Bell Otel, bu listede bulunan İngiltere’deki bir başka eski otelle neredeyse aynı isme sahiptir. Diğer otel gibi, Malmesbury’deki Old Bell Otel, İngiltere’de kendisinden daha yaşlı üç otel daha olmasına rağmen, İngiltere’deki en eski otel olduğunu iddia ediyor.

 

Old Bell Otel, 1220 yılında Abbot Loring’in Malmesbury Manastırı’nı ziyaret etmesi dolayısıyla hostel olarak açılmıştır. Otel o zamandan beri açık ve Old Bell Otel yenilenmiş olmasına rağmen, Brasserie’deki taş şöminesi de dahil olmak üzere bazı kısımlarına 1220 yılından beri dokunulmamıştır.

 

6. The Angel and Royal Hotel

 

Kuruluş Yılı: 1203

Yer: Grantham, Lincolnshire, İngiltere

Kurucu (lar): Tapınak Şövalyeleri

Oda Sayısı: 29

 

The Angel and Royal Hotel, ülkenin en eski otellerinden biri olan tarihi bir İngiliz otelidir. Otel, 1203 yılında Tapınak Şövalyeleri tarafından kuruldu ve aslen The Angel Inn olarak adlandırıldı.

 

Tapınak Şövalyeleri, Lincolnshire Şerifi, Edward II’den aldıkları bir emri takiben hanı ele geçirdi ve 1308 yılına kadar hanı yönetti. Otelin adındaki Kraliyet (Royal) kısmı, 1866 yılında Galler Prensi 7. Edward’ın burayı ziyaretinden sonra eklendi.

 

5. The Olde Bell

 

Kuruluş Tarihi: 1135

Yer: Hurley, Berkshire, İngiltere

Kurucu (lar): Hurley Manastırı

Oda Sayısı: 48

 

İngiltere’de en eski olduğunu iddia eden birçok otel var ve Olde Bell de onlardan biri. Bu otel diğer otellerden farklı olarak, tarihi 1135 yılına kadar dayanan, İngiltere’nin en eski oteli olma konusunda güçlü kanıtlara sahiptir. Otelin en eski kısmı, ilk başlarda kentin Benedictine Manastırı için konuk evi olarak hizmet vermiştir.

 

Olde Bell, Hurley’e gelen önemli bir ziyaretçi olan ve burada konaklama yapmak istediğini söyleyen Sanctus Bell’in adını aldı. Uzun tarihi boyunca Olde Bell, Winston Churchill, Dwight D. Eisenhower, Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Cary Grant dahil olmak üzere birçok önemli konuğu ağırladı.

 

4. Zum Roten Bären

 

Kuruluş Yılı: 1120

Yer: Freiburg im Breisgau, Almanya

Kurucu (lar): Belirtilmemiş

Oda Sayısı: 25

 

Zum Roten Bären, kendisini Almanya’da ki en eski otel olarak görüyor. Yapının temelleri, 12. yüzyılın başlarına dayanıyor ve Freiburg Şehir Tarihi Müzesi’nin yöneticisi, binanın bu zamanlarda han olarak kullanıldığına inanıyor.

 

Zum Roten Bären’in en eski yazılı kayıtları 1311 yılına kadar uzanıyor ve o sırada ev sahibinin / hancının Johann Bienger adında bir adam olduğunu gösteriyor. Müzenin direktörü, Marie Antoinette’in, 1770’de Versailles’e giderken Freiburg’da Zum Roten Bären de bir gece geçirdiğinden oldukça emin.

 

3. Maids Head Hotel

 

Kuruluş Yılı: 1090’ların ortası

Yer: Norwich, Norfolk, İngiltere

Kurucu (lar): Herbert de Losinga

Oda Sayısı: 84

 

Maids Head Hotel, Birleşik Krallık’taki en eski otel olduğunu iddia ediyor. Otele göre, bu, 1090’lı yılların ortalarından bu yana otelin konukseverliği için sürekli olarak insanlar tarafından tercih edilidiği gerçeğine dayanıyor. Mevcut otel, Norwich’in ilk Piskopos’u olan Herbert de Losinga’nın orijinal sarayının olduğu yerde bulunuyor.

 

Burası 11. yüzyıldan beri kullanılsa da, Maids Head Hotel’in en eski bölümleri 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Otelin ahşap panelli Meşe Odasının aynı dönemden olduğuna inanılmaktadır. Bar ise 16. yüzyılda eklenmiştir. Maids Head Hotel yenilenmiş olmasına rağmen, sahipleri binanın tarihi bütünlüğünü korumuştur.

 

2. Hoshi Ryokan

 

Kuruluş Tarihi: 718

Yer: Komatsu, Ishikawa ili, Japonya

Kurucu (lar): Garyo Hoshi

Oda Sayısı: Belirtilmemiş

 

Birkaç yıl öncesine kadar, Hoshi Ryokan, Guinness World Records’ a göre dünyanın en eski oteli idi. Şimdi ise Hoshi Ryokan, dünyanın ikinci en eski oteli oldu. Otel 718 yılında kurulmuştur.

 

Otelin etrafındaki kaplıcalar, Hakusan Daigongen’den gelen insanların yaralarını ve hastalıklarını hafifletmek ve iyileştirmek için kullanılıyordu. Taicho Daishi’nin öğrencisi Garyo Hoshi, ustasının kendisine söylediği bu hanı açtı. Hoshi ailesi o zamandan beri Hoshi Ryokan’ı işletiyor.

 

1.Nishiyama Onsen Keiunkan

 

Kuruluş Tarihi: 705

Yer: Hayakawa, Yamanashi Bölgesi, Japonya

Kurucu (lar): Fujiwara Mahito

Oda Sayısı: 35

 

705’ten beri faaliyet gösteren Nishiyama Onsen Keiunkan, dünyanın en eski oteli olarak kabul edilir. Otel, Fujiwara Mahito tarafından Keiun döneminde açıldı ve dolayısıyla adı Keiunkan oldu. Nishiyama Onsen Keiunkan, 2011 yılında Guinness World Records tarafından dünyanın en eski oteli olarak tanındı.

 

Otelin en önemli özelliklerinden biri geleneksel kaplıcalarıdır. Otel Nishiyama Onsen, Tokugawa Ieyasu ve Takeda Shingen gibi birçok ünlü samuray ve avcı tarafından kullanıldı. Bugün, Nishiyama Onsen Keiunkan, hala 52. nesil Mahito ailesinin elindedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Kolayca Okunabilen İlaç Gibi 10 Yabancı Kitap Tavsiyesi

Kitap okuma hevesimiz ne yazık ki süreklilik göstermez. Bazen tuğla gibi diye tabir edilen bir kitabı kısa sürede bitirirken bazen...

Kapat