Site Rengi

Yeni Döngü

Hamilelikte Preeklampsi Nasıl Olur?

Hamilelikte Preeklampsi Nasıl Olur?
YENİ DÖNGÜ

Hamilelikte Preeklampsi, gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde ortaya çıkan anne adayının ani kan basıncı yüksekliğidir. Halk arasında hamilelik zehirlenmesi adı da verilen bu hastalık aslında çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Olası kötü sonuçların en masumu erken doğum riskidir. Eğer önceden anlaşılmaz ve doğum sırasında anne nöbet geçirirse annenin ölümü ile sonuçlanma olasılığı da vardır. Ama bu durum çok nadir olarak meydana gelmiştir.

Preeklampsi hamileliklerin %6’sında görülmesine rağmen pek bilinmemektedir. Gerçi son zamanlarda gebelerin daha sıkı takip edilmesi neticesinde daha erken yakalanabilmektedir. Bu sayede tedaviye erken başlanabilmekte ve gebelik mümkün olduğu kadar devam ettirilmektedir. Ancak annenin karaciğer fonksiyon testleri tehlike sinyalleri verirse ve gittikçe kötüleşme eğilimindeyse gebelik sonlandırılır. Aksi takdirde bebekte ve annede ağır hasarlar meydana gelebilir.

Preeklampsi Nedir?

Preeklampsi ilk hamilelik döneminde gereği gibi gelişmeyen rahimi besleyen kan damarlarının kan akımını olması gerektiği gibi iletmemesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Normal zehirlenme ile uzak yakın bir ilişkisi olmamasına rağmen idrardaki protein miktarının artması nedeniyle ve kusma bulantı semptomlarının varlığı zehirlenmeyi çağrıştırır.

Hamilelikte Preeklampsi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir?

gebelik zehirlenmesi- Preeklampsi belirtileri

Gebeliği 40 hafta olarak değerlendirirsek ikinci yarısından itibaren 140/90 tansiyon değerleri olan anne adaylarına çeşitli tahliller yapılır. Eğer tansiyon yüksekliğine eşlik eden ödemle birlikte idrarda protein varsa muhteşem üçlü bir araya gelir ve Preeklampsiyi doğurur. Hamilelikte Preeklampsi olan anne adayında zaman zaman göz karaması, kusma ve bulantı da olur. Karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozulur. Annenin sağlığını tehlikeye atacak kadar ağır seyredebilir.

Preeklampsi Neden olur?

Risk grubunun başında daha önceki gebeliğinde preeklampsi olan gebeler vardır. Bundan sonra hamile kalmadan önce de tansiyon hastalığı olanlar gelir. Sonraki grup ise ailesinde preeklampsi olanlar ve çoğul gebelikler gelir. İlk gebelikte daha sık görülen hastalık böbrek hastalarında, Lupus hastalarında ve gebelik şekeri olan anne adaylarında da sık görülmektedir. Çağımızın hastalıklarından biri olan obezite de bu hastalığın nedenleri arasında sayılırken en üzücü neden bebekteki beyin sıvısı ile ilgili olan bir rahatsızlıktır.

Risk grubundaki her gebelikte mutlaka preeklamsi görülecek diye bir kesinlik yoktur. Ama bu risk grubundaki gebeler preeklampsi yönünden de mutlaka yakın olarak izlenmelidir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kadınca, Sağlık
Cilt bakım ürünü nasıl seçilir
Hangi Yaş Aralığı Hangi Cilt Bakım Ürünü Kullanılmalı

Her yaş da insanların cildi yapısal farklılıklar göstermektedir. Ancak yaş aralığı ve cilt tipi ne olursa olsun cildin nem ihtiyacı...

Diş implantı nedir
Diş implantı Avantajları Nedir?

Diş implantı, intra-maksillerin kemik dokusuna yerleştirilmek üzere tasarlanmış çeşitli bileşenlerden yapay olarak oluşturulan yapılardır. Daha sonra, kemik dokusu ile implant...

kanser nedir
Kanser Nedir?

Kanser dünyada en çok karşılaşılan ve birçok farklı çeşidi olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık insan vücudunda kontrolsüz bir şekilde...

Kapat