Site Rengi

Yeni Döngü

Hayırlı Olsun Uzayda Oksijen Molekülü Keşfedildi

Hayırlı Olsun Uzayda Oksijen Molekülü Keşfedildi
YENİ DÖNGÜ

Hayırlı olsun demek sanırım yerinde olur. Bildiğiniz üzere Samanyolu Galaksisinde yer alan güneş sistemimizde oksijen yer alan tek gezegen Dünya’mız. Bilim adamları son bir yüzyıldır hem galaksimizde hem de galaksimiz dışında sürekli Oksijen molekülünü arayıp duruyor. Ne olur ne olmaz belki bir gün dünya insanoğluna yetmez de başka bir gezegende yaşamak zorunda kalırız diye hayat için en gerekli olan temel molekülümüz Oksijen barındıran gezegenleri araştırıp duruyoruz. Ve işte beklenen açıklama geldi: Oksijen’i bulduk!

Samanyolu Galaksisi Dışında Bir İlk Yaşandı

Aslında bilim adamlarımız ve astronomlarımız daha önce iki defa daha oksijen molekülüne rastladılar. Ancak yaşanan bu son gelişme daha yüksek kapasitede bir oksijen molekülüne işaret ediyor. Galaksimizden tam olarak 500 milyon ışık yılı uzakta keşfedilen bu olası yaşam molekülü ise şu anki teknolojimiz ile ulaşılabilir bir durumda değil.

Yaşam Olması için İlk Şart: Oksijen

Milimetre astronomisi olarak adlandırılan bir teknik ile uzayın uçsuz bucaksız köşelerinde oksijen arayışımıza bir yeni haber daha geldi. Uzaydaki tüm moleküller aslında bir tür radyo dalgası yansıyor. Haliyle oksijen molekülü de radyo dalga boyu yansıtıyor. Milimetrik hesaplamalarla yani milimetre astronomisi adı verilen teknolojilerle oksijen molekülünün yaydığı dalga boyları diğer moleküller farklı oluyor. Moleküllerden yayılan bu dalga boyları absorp ya da yaylım spektrumu ile gerekli analizlere tabi tutuluyor ve analiz sonucunda elde edilen veriler o dalga boyundaki molekülün türünü tespit ediyor.

Bu Kez Yoksunluk Giderildi

Ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın oksijen molekülüne dair arayışlar genelde hep yoksunlukla sonuçlanıyordu. Ancak bu sefer tam tersi gerçekleşerek bilim adamlarını hem şaşırtan hem de sevindiren sonuç geldi. Yaşasın oksijen bulduk! Bu keşfi gerçekleştirenler ise Çinli Bilim Adamlarıdır. Çinli bilim akademisyeni Juzhi Wang diyor ki; “daha önce de oksijene rastladık ancak bu seferki hem çok uzakta hem de daha yoğun bir oksijen molekülü tespiti oldu.”

İlk Tespit: Orion Nebulası idi

Oksijen molekülüne dair ilk tespitin gerçekleştiği yer Orion Nebulası idi. Oksijen molekülünün uzayın dış katmanlarında nasıl oluştuğuna dair sadece hipotetik teoriler var. Bu teorilerin ışığında bilim adamlarının ortak noktaya vardığı tek bir fikir mevcut. Bu fikir ise oksijen ve hidrojen bir araya gelerek bağlanma formülasyonuna erişiyor ve toz halindeki su buzu parçacıklarından meydana geldiği benimsenmişti. Bu çıkış noktasının temelinde yatan düşünce ise Orion Nebulası’nda yer alan oldukça genç ve bir o kadar da sıcak yıldızlardan yansıyan ileri düzeydeki radyasyon etkilerinin su buzunu süblimleştirdiği ve böylece süblimleşen moleküllerden ayrışan oksijen molekülünün dağıldığıdır.

Markarian 231 Bir Başka

Bilim adamlarımızım adına Markarian 231 dedikleri yeni bir galaksi keşfedildi. Bu galaksi ise Samanyolu galaksisinden tam olarak 561 milyon ışık yılı uzaklıkta. Markarian 231 galaksisinin bir diğer özelliği galaksi içerisinde hatta galaksinin tam merkez noktasında halen aktif olan bir tür süpermasif kara delik barındırmasıdır. Markarian 231 aynı zamanda çok fazla parlak yıldız içeriyor. Üstelik galaksinin çekirdek düzeyi de Galaktik seviyede. Bu özelliklerin her biri bir araya geldiğinde ortaya Markarian 231’in çok parlak cisimler barındırdığını da söyleyen gök bilimciler dünya’ya en yakın kuasarlardan birini daha içerdiğini de dile getiriyor.

Markarian 231 Aktif Çekirdeği Şiddetli

Çok şiddetli galaktik çekirdeğe sahip olan Markarian 231’in şok dalgaları üretimini gerçekleştirerek galaksisindeki bulutlardan oksijen yayabilme ihtimali üzerinde duran bilim adamları çok hızlı düzeyde moleküller saçtığı üzerinde fikirler üretiyor. Çinli bilim adamı Wang ekibi ile birlikte bu galaksideki diğer oksijen moleküllerini de aramaya başladı.

Spektral Odaklı İşaretler Oksijen Buldu

İspanya’da yerleşkesi olan IRAM adındaki radyo teleskopları ile incelemelerini derinleştiren bilim adamları 4 gün süre ile sürekli olarak Markarian 231’i derinsel taramalara tabi tuttular. Bu gözlemler neticesinde şok hipotezler kullanarak Oksijen molekülüne dair Spektral odaklı kanıtlar bulundu.

Galaksi Merkezinin Dışında Oksijen Bulundu

Markarian 231 galaksi merkezinin dış katmanlarında yer alan oksijen molekülüne dair emisyonları tam olarak tespit eden bilim adamları bu galaksinin merkez kısmından yayılan moleküllerin bulutlar arası etkileşimlerden oluşabileceği yönünde fikirler sunuyor. Ekip ayrıca Orian Nebulası’nın çevresindeki hidrojen oranına nazaran Markarian 231 de tespit edilen değerlerin 100 kat çok daha fazla olduğunu kanıtladı. Böylesi yüksek yoğunlukta oksijen molekülü yayılımının nedenini Markarian 231’in çok şiddetli ve yüksek yıldız oluşumu ile ön plana çıkan bir galaksi olduğundan kaynaklanabileceğini düşünen bilim adamları Markarian 231 de bir sene içerisinde güneşimizin kütlesinin neredeyse 100 katı daha fazla yoğunlukta yıldızlar doğduğunu belirtti.

Galaktik Çekirdekten Akan Moleküller

Bilim adamları bu oksijen keşfinin yanı sıra Markarian 231’den elde edilen verilerin galaksilerin galaktik çekirdeklerinden akan moleküller hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabileceği hususunda hem fikirler. Gözlem ve analizlerini devam ettireceklerini dile getiren Çinli bilim adamları hem oksijen molekülü için hem de Markarian 231’in şiddetli galaktik merkezinin daha fazla uzay bilim verisi içerebileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Kaynak: Science Alert

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber
Dünya’nın Yakınından Geçecek En Parlak Asteroit Görüntülendi

1998 yılında keşfedildiği için adına 1998 OR2 adı verilen dev asteroit bugün dünyamıza yakın bir geçiş sağlayacak. Teleskopları olanları bugün...

Starlink Projesi Nedir? Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?

SpaceX firması, kurulduğu ilk günden bu yana oldukça önemli çalışmalara imza attı. Kuşkusuz uzay taşımacılığının önemli firmalarından biri olan SpaceX,...

Profesör Doktor Ercüment Ovalı ve Ekibi 23 Nisan Tarihinde Ne Açıklayacak?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile gündeme gelen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 23 Nisan tarihinde Corona virüsü aşısı...

Kapat