Site Rengi

Yeni Döngü

Her zaman Kendinizi Suçlu Hissetmekten Kurtulmanın Yolları

Her zaman Kendinizi Suçlu Hissetmekten Kurtulmanın Yolları
YENİ DÖNGÜ

Sürekli olarak zihninizden kendinizi suçlamak zihinsel ve fiziksel sağlığınıza ciddi zarar verir. Sürekli suçluluk duygusu hissetmemek için beyninizi eğitmeniz gerekebilir. Bu yazıda kendinizi eğiterek, nasıl düşüncelerinizi yönlendirebileceğiniz anlatılıyor.

Suçlamayı Bırakın

Her zaman her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Böyle durumlarda suç yükleyecek birisini ararız. Genellikle en yakında bulunan konu ile ilgili suçlanmaya müsait aday kendimiz oluruz. Bu nedenle de hızla kendimiz suçlarız ama bunun ne bize ne de olayların çözümüne hiçbir yararı yoktur.

Aslında Dünya’nın daima kaotik bir yapıda olduğuna ve çoğu kez yanlış giden olaylara pek çok dış faktörün etki ettiğini unutmayın. Beverly Hills’de çalışan bir psikoterapist olan Fran Walfish olayların sonucu konusunda kendinize yüklenmemeniz gerektiğini söylüyor. Bazı durumlarda ne kadar uğraşmış oluşanız olun bazı şeylerin kötü gideceğini ve sonucun da kötü olabileceğini hesaba katın ve bunu hayatın doğal bir yönü olarak kabullenin. Suçlu hissetmeyin.

Suçluluğunuzun Kökenine İnin

Kendiniz üzerinde bazı ruhsal analizler yapın. Neden suçlu hissettiğinizi anlamaya çalışın, bakın burada ince bir ayrıntı var neden suçlu olduğunuzu düşünmeyin, neden suçlu hissettiğinizi düşünün bu duyguya kapılmanıza sebep olan faktörü düşünün.

Yapmanız gereken bir şeyi neden yapmadığınızı kendi kendinize inceleyin. Bu konuda diğer insanlar da sizi eleştirdi mi, yapmak istemediğiniz şeyin yerine aynı konuda farklı bir şey yapabilir misiniz? Gerçekte sizin ve aileniz için en iyinin ne olduğunu ancak siz bilebilirsiniz. Bu yüzden suçluluk duygunuzu analiz edin ve  gerçek ihtiyacınızın ne olduğuna,  bunun için etkili çözümün ne olduğuna kendiniz karar verin.

Suçluluk Günlüğü Tutun

Suçluluk duygusu kendini göstermeye niyetlendiğinde bunu hemen bir deftere not alın. Defterinize bu duyguyu hissettiğiniz günü, suçluluk hissettiğiniz zamanı ve neden kendinizi kötü hissettiğinizi yazın. Daha sonra bu yazdıklarınızı arada bir geri dönerek okuyun. Suçluluğunuzun altında bulan kalıbı işaret eden ipuçlarını araştırın.

Kendinize Geri Çekilme İçin Zaman Tanıyın 

Tatil yapmanız gerektiğini düşünüp tatile çıktığınızda devamlı olarak bu süre içinde nasıl daha aktif ve üretken olabileceğinizi hesaplarsanız hiç tatil yapamazsınız. Bu düşüncelerin beyninizde oluşmaya başlaması ile birlikte, tatil yapmak için neden bu kararı aldığınız hatırlayın. Günlük yaşamın eziyetinden, endişelerinden kurtularak, biraz güç toplamanız ve yenilenmeniz gerektiğini hatırlayın.

Önceliğiniz Daima Kendiniz Olsun

Kendinize bakmak bencillik değildir. Bazen kendimize vakit ayırdığımız için suçlu hissetmek hatasına düşebilirsiniz.  Fakat unutulmamalıdır ki, sadece kendi kendine bakmak önemli değildir. Kendinize bakarak sağlığınızı koruduğunuz oranda sevdiklerinize iyi bakabilirsiniz.

Uçakta verilenen oksijen maskesi kullanımını düşünün önce kendinize takmanız istenir. İlk önce siz soluk alırsanız, diğerlerinin de soluk almasına yardımcı olabilirsiniz.

Yanlışlarınızı Düzeltin

Bazı durumlarda yaptığımız hatayı düzeltmekten daha fazla enerji harcayarak hataya devam ederiz. Jackson’ın görüşüne göre suçlu hissetmek için harcayacağınız zamanı hatayı kabullenip düzeltmek için harcayın çok daha karlı çıkarsınız.

Kendinize iyi Bir Arkadaşınıza Davrandığınız Gibi Davranın

Kendinizi daha kolay hoş görmek ya da affetmek için yapılabilecek şeylerden bir tanesi de hata olarak düşündüğünüz şeylere başkalarının gözünden bakmaktır. Burada bakış açısını karıştırmayın, objektif bakmaktan söz edilmiyor. Sevdiğiniz bir arkadaşınızın sorununa nasıl yaklaştığınızdan söz ediliyor. Yakın arkadaşınızın yapmış olduğu bir hata için duygularını içselleştirmesini ister miydiniz?

İşin gerçeği şudur ki; kendinize karşı herkese olduğunuzdan daha zor olabilirsiniz. Bu nedenle başkalarına karşı tanıdığınız hoşgörü opsiyonunu kendinize de tanıyın.

Her zaman Hatalı Olmadığınızı Fark Edin

Diğer insanların size karşı gösterdiği tepkiler hatalı olmasanız dahi kendiniz suçlu hissetmenize yol açabilir. Söz gelimi zor durumda olan bir arkadaşınız aradığında onunla ilgilenmek yerine, yalnız kalıp dinlenmek istiyor olabilirsiniz.

Hayır demek kötü bir şey değildir. Sınırlarını belirlemek ve zihinsel sağlığınızı korumak için kullanılması gereken bir yöntemdir. Kendinizi fazla baskı altında hissetmediğiniz takdirde, arkadaşlarınız ya da yakın çevrenize karşı çok daha iyi ve anlayışlı davranabilirsiniz.

Kendinizi Affedin

Herhangi bir şey için elinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra kendinizi affetmeni zamanı geldi demektir. Eğer birisine  zarar verdiğinizi düşünüyorsanız yüz yüze özür dileyin, mektup yazın ya da değişiklik yapacağınıza söz verin. Karşı taraftan olumlu bir tepki hissederseniz, kendinizi affetmek için kendinize izin vermekte daha az zorlanırsınız.

Sadece Hayır Deyin

Walfish günde en az 1 kere hayır demeye çalışın diyor. Bunu yapmakla hayatınızdaki kontrolü tekrar kazanırsınız. Size verilmek istenen ekstra yükü her reddedişinizde kendinizi suçlu hissetmek gereksiz olduğunu pratik yaparak zamanla anlayacaksınız.

Daima İleri Bakın Geriye Değil

Değiştiremeyeceğiniz şeyler üzerine düşünmeye dalmak sadece duygulanırız nedeniyle zarar görmenize yol açar.  Jackson Walfish’in düşüncesine göre suçluluk daha çok geçmişe ait bir duygudur. Bunun üstesinden gelebilmek için gelecekte ne istediğinize odaklanın. Önceliklerinizi asla unutmayın. Hayatınız için hedefler belirleyin. Daha sonra sizin için önemli olanları yapabilmek için plan yapın. Geçmişte takılı kalmamanın en iyi yolu ilerlemektir.

Geçmişteki hatalarınızdan bir şeyler öğrenerek, bunları kendi yaşamınızı ya da diğer insanların yaşamını güzelleştirmek için nasıl kullanabileceğinizi düşünün ve uygulayın.

Başkasının Bakış Açısını Öğrenin

Belli bir olay için kendinize yükleniyorsanız, o sırada olanları bir arkadaşınız ya da akrabanızla    konuşun. Olayları yanlış ya da eksik hatırlıyor olabilirsiniz.  Sevdiğiniz bir yakınız size olayları daha iyi değerlendirmeniz ve kendi hareketlerinizi daha affedilebilir görmeniz için yardım edebilir.

Suçlamaları Yok Sayın

Sizin üzerinizde kontrol hakkı olan tek kişi sizsiniz. Bu yüzden ebeveyninizin, eşinizin ya da patronunuzun sizi korkunç hissettirmesine ve tepkilerinizi yönlendirmesine izin vermeyin. İçtenlikle özür dileyin. Gerekiyorsa değişiklik de yapın ama yaptığınız bir hatanın tanımlamasını başkasının   yapmasına izin vermeyin.

Gün bittiğinde hissedeceğiniz duygulardan yalnızca siz sorumlusunuz.

Önceliklerinizi Belirleyin

Eşiniz, kariyerini, çocuklarınız ya da sağlığınız her ne olursa olsun, sizin için en önemli 3 önceliği belirleyin. Eğer bunu yapmazsanız, yapmadıklarınız için suçluluk hissedebilirsiniz. Suçlu hissettiğinizde önceliklerinizi yazdığınız 3 maddelik listenize bakın eğer konu bu 3’ünün dışında ise önemsemeyin…

Hata Yaptığınızda Bunu Telafi Yollarını Düşünün 

Her alanda yetenekli olmayabilirsiniz. Ama ortama sunabileceğiniz çeşitli yetenekleriniz vardır.   Yapabilecekleriniz önemlidir. Her zaman sağlıklı yemekler yapamayabilirsiniz ama çocukların önemli karşılaşmalarını hiç bir zaman kaçırmayabilirsiniz. Çok romantik birisi olmasanız da eşiniz yanınızda olduğunuz için güven duyuyordur. Bunları düşünün.

Olumlu Özelliklerinizi Listeleyin

Muhtemelen en kötü eleştirmen kendinizsiniz.  Bu yüzden yanlışlarınıza odaklanarak,  iyi yaptıklarınızı görmezden gelmeniz çok kolaydır. Ancak kendinizle güvende ve mutlu hissederseniz içsel eleştirmene karşı direnciniz artar. Kendinizle ilgili olumlu 10 şey yazın. Kendiniz yetersiz hissettiğiniz zamanlarda listeye göz atın.

Ilımlı Olmak İyidir

Walfish, hoşgörüleriniz nedeniyle suçluluk hissetmeyin diyor. Bitter çikolata yararlıdır. Patlamış mısır lifli bir yiyecektir. Kendinizi çok sıkı denetlemeyin. Arda bir küçük kaçamaklar size 10 kilo eklemez. Bu nedenle hayatın küçük lükslerinden keyif almak için kendinize izin verin.

Kendinizi Suçlu Hissetmek İçin Zaman Ayırın

Suçluluk hislerinin size gelmesi için bir zaman tanıyın. Daha sonra bu sorunu düzeltin. ( sözgelimi yakın arkadaşlarınızla ya da annenizle konuşun veya spor salonuna gidin ) Bu durumu yaşanmış bir ders olarak algılayın ve kendinizi affedin

Kontrolünüzün Dışına Bir Şeyler Olduğunu Kabul Edin

Sadece bir insan olduğunuzu kabullenin. Dünyanın problemlerini taşımaya çalışmayın. Her problemi çözebilmenizin mümkün olmadığını kabullenin.

Özetle hayatı yaşayın, suçlu hissetmek hayatı zehir etmektir…

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ