Site Rengi

Yeni Döngü

Hoşunuza Gidecek Matematik İle İlgili Kitap Önerileri

Hoşunuza Gidecek  Matematik İle İlgili Kitap Önerileri
YENİ DÖNGÜ

Matematiğe karşı ilginiz var ama bilginiz yoksa ve matematik ile ilgili kitap arıyorsanız bu yazı tam size göre. Okullarda öğretilen teorik matematik maalesef insanları ondan soğutmaktadır. Okulda teorik matematikten dolayı ondan uzaklaşan bu kişiler mevcuttur. Bu kişilerden bazıları ne kadar soğusa da aslında içten içe bu bilime ilgi duyarlar.

Hayatla iç içe olan bu temel bilim dalının zevkli kısımları da mevcuttur. Tekrar bu bilimle barışmak için hoşunuza gidecek kitaplar okumalısınız. İşte hoşunuza gidecek 5 adet matematik ile ilgili kitap.

1. Yeterince Tembel Misin?

Yazar: Tuğba Coşkuner Yayınevi: Cezve Kitap

Bu kitap matematiğe karşı soğukluk derecesi çok olanlar için önerilir. Basit düzeyde iki üç sayfalık bölümler halinde matematik ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Hemen korkmayın, içerisinde teorik hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Daha çok matematiğin günlük hayatta kullanımına dair kısa bilgiler verir. Bu kullanım yerlerinin teorik ilişkilerini de belirtip geçen kitap meraklısına bunları daha derin araştırma fırsatı vermektedir.

2. Papağan Teoremi

Yazar: Denis Guedj Yayınevi: Kırmızıkedi

Roman okumayı popüler bilime tercih edenlerdenseniz bu kitap tam size göre. Bir papağan çevresinde geçen bir olay örgüsü mevcut. Bir yandan romanın içerisinde meydana gelen bir cinayeti çözmeye çalışırken bir yandan da matematik tarihsel gelişimi hakkında bilgi edinilmektedir.

Bu kitabın temel yazılma amacı matematik tarihinden bahsetmek olduğun için cinayet romanlarındaki tadı bulamayabilirsiniz. Fakat eğer matematik ile ilgili kitap okumak istiyorsanız ve popüler bilimden sıkılıyorsanız tam size göre bir kitap.

3. Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Matematik Fikri

Yazar: Tony Crilly Yayınevi: Domingo

Yok ben romanla uğraşamam bana direkt bilgi lazım diyenler için biçilmiş kaftandır. Birinci bahsettiğimiz kitapla aynı minvaldedir. Fakat bu kitap birinci sırada bahsettiğimize göre biraz daha teorik bilgiye yaklaşmıştır.

Matematiğe lise yıllarından dolayı bazı sebeplerden soğuk kalmış fakat içten içe ilgisi devam etmiş kişiler için muhteşem bir kitaptır. Bu kitapla beraber içinizdeki matematik aşkının dışarıya çıkacağına emin olabilirsiniz.

 

 4. Matematik Üzerine Diyaloglar

Yazar: Alfred Renyi Yayınevi: Dost

Genelde matematik denince matematik okumayan insanların aklına gelen dört işlem olmaktadır. Matematik dört işlemden tamamen farklı bir bilimdir. İşte bu matematik üzerine diyaloglar kitabı matematiğin tam olarak ne olduğunu bilmeyen kişilere bunu öğretmek için yazılmıştır.

Matematiğin günlük hayatta nerelerde kullanıldığı hakkında bilgileri tarihteki ünlü bilim insanları ağzından diyaloglarla atlatmaktadır. Bunun yanında matematiğin yöntemleri hakkında da bilgi vermektedir.

 

5. Matematik ve Gerçek

Yazar: Ali Nesin Yayınevi: Nesin Matematik Köyü

Bu kitap felsefe ile matematiği birleştiren bir yapıt. Bu iki bilim adını birlikte görünce biraz korkmak da haklısınız. Biraz teorik bilgiler de içeren bu kitap ben doyurucu bilgiler içeren matematik ile ilgili kitap arıyorum diyenler için birebir.

Köşe yazısı tadında 30 yazıdan oluşmaktadır. Bu kitap, matematiğin o anlaşılmaz teorilerinin günlük hayatla nasıl bağlantılar kurduğunu hayretle fark etmenizi sağlayacak.

Bu kitapları okuduktan sonra matematik okyanusunda daha fazla derinlere açılmamanız için hiçbir sebep kalmaz.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Eğitim, Kitap
Yaratıcı Dâhilerin Yaşamlarındaki 6 Ortak Özellik

Yaratıcı deha sahibi insanların, günlük rutinleri çalışmaları açısından önemliydi ve incelendiğinde hemen hepsinin yaşamında  birbirine çok benzeyen ortak noktalar olduğu...

Öğretim Yöntem ve Teknikleri

  Öğretim yöntem ve teknikleri; ilkokuldan üniversiteye kadar eğitimin her aşamasında bilinçli veya bilinçsiz biçimde kullanılıyor. Öğretmen yetiştiren kurumlar olan...

Kolayca Okunabilen İlaç Gibi 10 Yabancı Kitap Tavsiyesi

Kitap okuma hevesimiz ne yazık ki süreklilik göstermez. Bazen tuğla gibi diye tabir edilen bir kitabı kısa sürede bitirirken bazen...

Kapat