Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 13:05

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Son Güncelleme :

24 Kasım 2020 - 22:59

80 views

Huzursuz bacak sendromu genellikle insanların rahatsız edici bir his nedeni ile bacaklarını hareket ettirmek için istemsiz bir dürtü hissetmesi olarak tanımlanabilir. Dinleme zamanlarında yani hasta otururken, uzanırken akşam ve/veya gece saatlerinde ortaya çıkabilir.

Hareket etmek söz konusu rahatsız edici hissi geçici olarak hafifletir.

Huzursuz bacak sendromu nedir denildiğinde ikinci bir tanım olarak hastalık Willis-Ekbow hastalığı olarak da bilinebilir.  Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak belirtiler kötüye gider. Huzursuz bacak sendromu uyku bozukluklarına sebep olabilir. Bazı basit tedbirler ve yaşam tarzı değişiklikleri semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca doktor kontrolünde alınan ilaçlar da  birçok insana  yardımcı olmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bacak sendromu belirtileri arasında en önemlisi  bacakları hareket ettirme dürtüsüdür. Huzursuz bacak sendromunda görülen ortak özellikler şunlardır:

 • Dinlendikten sonra bacaklarda hissedilen hareket isteği, bu his genellikle araba uçak ya da sinema gibi yerlerde uzun süre oturulduktan sonra ortaya çıkabilir.
 • Hareket edildiğinde belirtilerde rahatlama görülür.
 • Huzursuz bacak sendromu bacakları germe, sallama ya da yürüme gibi hareketlerle azalır.
 • Akşam saatlerinde belirtilerin kötüleşir. (rahatsızlık çoğu kez gece ortay çıkar).
 • Gece bacak seğirmesi olabilir. Huzursuz bacak sendromu uyku sırasında bacakların seğirmesine, hatta tekmelemesine sebep olur.

Hastalar tipik olarak huzursuz bacak sendromunu bacaklarında ya da ayaklarında anormal hoş olmayan duyumlar olarak tanımlıyorlar. Genellikle semptomlar vücudun 2 tarafında ortaya çıkar. Bu hissin  kollarda da duyumsandığını bildiren vakalara da rastlanmaktadır.

Hastalar genel olarak bacaklarındaki şikayetleri şöyle tarif ediyorlar:

 • Ağrı,
 • Kaşıntı
 • Elektriklenme ,
 • Çekme Hissi,
 • Zonklamadır.

Huzursuz bacak sendromundan şikayetçi insanlar hissettiklerini kas krampı ya da uyuşma olarak tanımlamaz. Fakat hastaların ortak tanımlamaları bacaklarını hareket ettirme arzusudur.

Semptomların şiddetle dalgalanması yaygın rastlanan bir urumdur. Zaman zaman belirtilerin yatıştığı sonra aniden ortay çıktığı görülebilir.

 Ne Zaman Doktora Görünmeli

Huzursuz bacak sendromu hastaları çoğu kez doktora gitmeye gerek duymazlar ve tıbbi yardım almazlar. Genellikle hastalar şikayetlerinin ciddiye alınmayacağından endişe ederler. Ancak huzursuz bacak sendromu uyku bozukluğuna sebep olduğu için ertesi günkü çalışmada bireyin verimini düşürebilir. Hastanın gündüzleri uyuşuk kalmasına neden olabilir. Bu rahatsızlıklar yaşandığında doktora başvurulmalıdır.

.

Huzursuz Bacak Sendromu Sebepleri

Genel olarak huzursuz bacak sendromunun belirgin bir nedeni yoktur.

Araştırmacılar, bu problemin  kas hareketini kontrol etmek için mesaj gönderen beyinde kimyasal dopamin dengesizliği   olabileceğinden şüpheleniyor.

Kalıtım

Bazı vakalarda huzursuz bacak sendromunun hastaların genetik yapısının olaydan sorumlu tutulabileceği bildirilmiştir. Huzursuz bacak sendromunu tetikleyen kromozomlar olabileceği bildiriliyor. Bu varsayım özellikle 40 yaşından önce hastalanan bireylerde daha çok göz önünde tutulabilir.

Gebelik

Hamilelik ya da vücudun hormon düzeninde değişim yaşanması, huzursuz bacak sendromu şikayetlerini arttırabilir.

Bazı kadınlar hamilelik döneminde özellikle hamileliğin en son 3.döneminde huzursuz bacak sendromu yaşarlar. Genel olarak semptomlar doğumdan sonra kaybolur.

Huzursuz Bacak Sendromu ve Yaş

Huzursuz bacak sendromunun kesin olarak görüldüğü bir yaş yoktur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkması ya da kötüleşmesi sık rastlanan durumlardır.   Kadınlarda daha çok görülür. Huzursuz bacak sendromu genellikle tek başına değil, zeminde yatan başka sebepler nedeni ile ortaya çıkar.

Periferik Nöropati

El ve ayaklardaki sinirlere verilen bu zedelenme genelde diyabet ya da alkolizm nedeniyle görülür.

Demir Eksikliği

Anemi olmadan bile demir eksikliği huzursuz bacak sendromuna sebep olabilir ya da kötüleştirebilir. Eğer hastanın mide ya da bağırsaklarında kanama öyküsü var ise, ağır adet dönemleri yaşayan kadınlarda ya da sürekli kan bağışı yapan insanlarda demir eksikliğinden şüphelenilebilir.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği olan bireylerde kanda demir düzeyi düşebilir. Böbreklerin düzgün çalışmaması halinde kandaki demir depolarında azalma olabilir. Bu durum vücut kimyasında bazı değişikliklere yol açar ve şikayetleri arttırabilir.

Omurilikle İlgili Sorunlar

Omurilikte hasar ya da yaralanma sonucu oluşan lezyonlar huzursuz bacak sendromu sebebi olabilir. Omuriliğe anestezi uygulanmasının da huzursuz bacak sendromunu arttırdığı saptanmıştır.

Huzursuz Bacak Sendromu Komplikasyonları

Huzursuz bacak sendromu genellikle daha başka komplikasyonlara sebep olmaz. Fakat huzursuz bacak sendromunun ilerlemesi ile hasta günlük işlevlerini yapmakta sıkıntıya düşebilir bir başka deyişle aciz duruma düşebilir.

Huzursuz bacak sendromu nedeniyle insanlar düşebilir ya da düzenli gece uykusu uyuyamaz. Huzursuz bacak sendromunun şiddetli yaşanması halinde kişinin yaşam kalitesinde belirgin bir düşüş gözlenebilir. Bu durumda ilerleyen zamanlarda hastanın depresyona girmesine sebep olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Teşhis

Doktor teşhis için başvuruda bulunan hastadan öncelikle tıbbi geçmiş öyküsünü alır. Ve hissedilen belirtileri öğrenmek ister. Huzursuz bacak sendromu teşhisi Uluslararası Huzursuz Bacak Sendromu Çalışma  grubu tarafından belirtilen kriterler dayanarak teşhis edilebilir. Bu kriterleri şunladır :

 • Öncelikle rahatsızı edici bir takım duygularla bacakların hareketi için güçlü ve karşı konulmaz bir dürtü hissedilebilir. Belirtiler otururken ya da dinlenirken başlayabilir ya da kötüye gidebilir. Belirtiler yürüme ya da germe gibi çeşitli faaliyetler ile kısmen ya da tümüyle hafifleyebilir.
 • Semptomlar geceleri kötüleşir. Gece kötüleşen belirtilerin açıklanması için geçerli başka tıbbi ya da davranışsal herhangi bir durum bulunmamalıdır.

Doktor fiziksel ya da nörolojik bir muayene yapabilir. Özellikle demir eksikliği ve kan testleri istemek suretiyle belirtilerin diğer sebeplerini dışarda tutmayı amaçlayabilir.

Bunlara ilaveten doktor hastayı bir uyku uzmanına da yönlendirebilir. Söz gelimi uyku apnesi vb. farklı bir sebepten kaynaklanan uyku bozukluğundan  şüpheleniliyorsa  doktor hastanın uykusunu incelemek  için uyku kliniğinde bir gece kalmasını isteyebilir. Bununla beraber huzursuz bacak sendromu teşhisi için genel prosedürde uyku testi istenmez.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi

Bazen demir eksikliği gibi altta yatan bir başka rahatsızlığın tedavi edilmesi, huzursuz bacak semptomlarını büyük ölçüde hafifletir. Demir eksikliğinin düzeltilmesi  için demir takviyesinin oral ya da intravenöz olarak vücuda alınması gerekir. Bununla beraber demir takviyesi doktora danışılmadan yapılmamalıdır.

Doktor huzursuz bacak sendromunda günlük yaşam alışkanlıklarında düzenleme yapılmasını önerebilir. Bu tedavinin etkisiz kalması halinde doktor huzursuz bacak sendromu tedavisi için ilaç  önerebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Basit yaşam tarzı değişiklikleri huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Banyo ve Masaj

Bacakları ılık suya bırakmak ve bacaklara masaj yaptırmak kasları gevşetir. Bunun için sıcak ya da soğuk paketler de uygulanabilir. Sıcak ya da soğuk ile muamele etmek semptomlarda rahatlamaya sebep olabilir. Bu iki yöntemi dönüşümlü olarak kullanmak bacaklardaki duyarlılığı azaltabilir.

İyi Ve Hijyenik Bir Uyku

Yorgunluk, huzursuz bacak sendromuna iyi gelmez. Her gece en az 7 saat uyunması idealdir.

Egzersiz Yapmak

Düzenli ve çok ağır olmayan bir egzersiz yapılması huzursuz bacak sendromu belirtileri konusunda azalma sağlayabilir.  Fakat egzersizde aşırıya kaçmak ya da gece çok geç saatlere kadar çalışmak hastalığı belirtilerini olumsuz etkileyebilir.

Kafeinden Uzak Durulması

Zaman zaman kafein tüketiminin huzursuz bacak sendromu belirtilerini arttırdığı gözlenmiştir. Kafein alımının kesilmesi ile birlikte huzursuz bacak sendromunda iyileşmenin görüldüğü vakalar rapor edilmiştir. Kahve, çay, çikolata ve kafein içeren alkolsüz içeceklerden kaçınılmalıdır.

Çevre Ve Aile Desteği

İş yerinizdeki ve ailenizdeki insanlara huzursuz bacak sendromu hastalığından şikayetçi olduğunuzu söyleyin ve hastalık ile ilgili bilgi verin. Böylece gün için de ofiste ya da evde sık sık yürüme ihtiyacı duyduğunuzda durumu normal kabul ederler. Hareket isteğinizi baskılamayın.

Güne doktorun önerdiği streching egzersizleri ile başlayın ve günü aynı egzersizlerle bitirin.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Best Places In Turkey To Visit

Turkey is one of the best countries to tour around with lots of culture, history and nature. If you want...

Kapat