Site Rengi

Yeni Döngü

IMDB Listesinin En İyi 10 Komedi Filmi

IMDB Listesinin En İyi 10 Komedi Filmi
YENİ DÖNGÜ

Imdb Top 10 komedi filmleri listesi salgın hastalıklar, savaşlar ve hayat koşuşturmacası içerisinde gülmeyi unutan bizler için adeta bir nefes alma noktası olacaktır. Listede yer alan filmlerin bir çoğunu izlemiş olabiliriz fakat kaliteli komedi filmlerinin en temel özelliği her izlenişinde bizleri yeniden güldürebilmesidir.

Şimdi sizleri listemizle baş başa bırakabiliriz. Herkese iyi seyirler

10- Ferris Bueller’le Bir Gün (1986)

Ferris Bueller ailesi ile Glenbrook’ta yaşayan bir çocuktur. Ferris yaramaz ve okula gitmeyi sevmeyen bir çocuk olduğu için sürekli olarak okuldan kaçmaktadır. Yine bir okuldan kaçış gününde arkadaşı Cameroon’dan babasına ait olan Ferrari 250 GT marka spor arabayı çalmasını ister. Cameroon ilk başta bu plana sıcak bakmasa da Ferris onun aklını çelmeyi başarır ve küçük afacanlar için macera dolu bir gün başlar.

 • Yönetmen: John Hughes
 • Oyuncular: Mathew Broderick, Alan Ruck, Mia Sara
 • Imdb Puanı: 7,9
 • Orijinal İsmi: Ferris Bueller’s Day Off

9- Cazcı Kardeşler (1980)

Film, Jake ve Elwood Blues kardeşler beraber büyüdükleri yetimhanenin borçları dolayısıyla kapatılacağı kararını öğrendikten sonra yetimhanenin kapatılmasını engelleyebilmek için arkadaşları ile beraber kurdukları orkestranın başından geçen maceraları anlatmaktadır. Özellikle polis ve Nazilerle yaşanılan kovalamaca sahneleri beğeni toplamıştır. Filmin müzikal tadında geçmesi izleyicilere keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Ayrıca filmde Ray Charles, James Brown, John Candy gibi sanatçılarda konuk oyuncu olarak rol almaktadırlar.

 • Yönetmen: John Landis
 • Oyuncular: John Belushi, Dan Aykroyd
 • Imdb Puanı: 7,9
 • Orijinal İsmi: The Blues Brothers

 

8- Zombilerin Şafağı (2004)

Imdb top 10 komedi filmleri listesi içerisinde kendisine sekiz numarada yer bulan Zombilerin Şafağı, çevresinde ki tüm insanlar tarafından yeteneksizlikle suçlanan Shaun’un, şehri zombilerin basması üzerine tüm tanıdıklarını kurtarmak adına giriştiği komik maceraları anlatmaktadır. Film eleştirmenleri tarafından olumlu eleştiriler alan film zombi komedisi olma özelliği ile dikkat çekmektedir.

 • Yönetmen: Edgar Wright
 • Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Dylan Moran
 • Imdb Puanı: 8,0
 • Orijinal İsmi: Shaun of the Dead

7-Truman Şov (1998)

Truman Şov televizyon sektörüne eleştirel bir bakışla izleyiciyi etkileyen oldukça farklı bir filmdir. Dünya’nın en güzel adasında mutlu mesut yaşayan Truman, bir gün cadde de ilerlerken yıllar önce kaybettiği babasını görür ve onu izlemeye başlar. Bu komik serüven esnasında yaşadığı hayatın ne kadar gerçek olduğunu sorgulamaya başlar.

 • Yönetmen: Peter Weir
 • Oyuncular: Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone
 • Imdb Puanı: 8,1
 • Orijinal İsmi: Truman Show

6- Bugün Aslında Dündü (1993)

Imdb Top 10 komedi filmleri listesinde 6 numarada yer alan Bugün Aslında Dündü, hoşlanmadığı bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan Phil Connor’un komik hikâyesini anlatmaktadır. Ekranların sevilen hava durumu spikeri Phil gerçek yaşamında her şeyden şikâyet eden kibirli bir insandır. Bir gün Phil çalıştığı kanal tarafından Pensilvanya’nın kırsal bölgelerine röportaj için gönderilir fakat bu durumdan hiç hoşnut değildir. Burada geçirdiği ilk gecenin ardından uyandığı ilk sabahın aslında dünkü sabahla birebir aynı olduğunu fark edince içinden çıkılamaz bir zaman döngüsünde kendisini bulur ve komik olaylar ardı ardına gelir.

 • Yönetmen: Harold Ramis
 • Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell, Stephen Tobolowsky
 • Imdb Puanı: 8,1
 • Orijinal İsmi: Groundhog Day

5- Bazıları Sıcak Sever (1959)

Bazıları Sıcak Sever, kötü giden bir caz kariyerine sahip Joe ve Jerry’nin sahne aldıkları bir akşam şahit oldukları bir cinayet üzerine gangsterlerden kaçış hikâyelerini konu almaktadır. İki kafadar bu kaçış serüveni esnasında Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna kadın kılığında dâhil olurlar komik olaylar burada başlar. Oscar’a pek çok dalda aday olan film “en iyi kostüm” dalında Oscar’a hak kazanmıştır.

 • Yönetmen: Billy Wilder
 • Oyuncular: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon
 • Imdb Puan: 8,2
 • Orijinal İsmi: Some Like it Hot

4-Kutsal Kadeh (1975)

Imdb top 10 komedi filmleri sıralamasında kendisine 4.sıradan yer bulan Kutsal Kadeh filmi, Kral ve şövalyelerinin kendilerine İsa tarafından verilen Kutsal Kadeh’i bulma görevinde başlarına gelen komik hadiseleri konu alır. Film 1970’lere damgasını vurmuş İngiliz komedyenleri bir araya toplaması özelliği ile izleyenlere soluksuz bir komedi sunmaktadır.

3- Üç Aptal (2009)

Üç Aptal filmi, Hindistan’da üniversite okuyan 3 arkadaşın başlarından geçen birbirinden komik olayları konu almaktadır. Özellikle absürt komedi ile değil de akılcı esprilerle izleyicilerin dikkatini çeken film 21.yüzyılın en komik filmleri arasında yer almaktadır. Özellikle filmin başrol oyuncusu Aamir Khan’ın harikalar yarattığı film döneme damga vuran filmlerin başında gelir. İçerisinde sistem eleştirileri barındıran Üç Aptal filmi eleştirmenler tarafından olumlu tepkiler almıştır. Hint sinema sektörünün (Bollywood) parlayan yıldızı konumunda ki film dünya çapında pek çok ödül toplamayı başarmıştır.

2- Geleceğe Dönüş (1985)

Imdb Top 10 komedi filmleri arasında 2 numarada yer alan Geleceğe Dönüş filmi hem konusu hem de esprileri ile çekildiği dönemin çok çok ötesinde olan film 3 filmden oluşan bir seridir. 1985, 1989 ve 1990 yıllarında çekilen film döneme damga vurmuştur.

Çılgın bilim insanı Dr.Brown araba şeklinde bir zaman makinesi icat etmiştir ve bunu ilk olarak genç Marty ile dener. Marty zaman makinesi ile 30 yıl öncesine gider ve orada yaptığı hata sayesinde annesi ve babasının tanışmalarını engeller. Bu hata kendisinin varoluşunu engelleyeceği için Dr. Brown ile beraber yapılan hatayı düzeltmeye çalışacaktır. Sinema sektörü komedi dalında kült filmlerden birisi olan Geleceğe Dönüş, günümüzde de beğenilerek izlenmektedir.

1-Şehir Işıkları (1931)

Ve IMDB Top 10 komedi filmleri listemizde geldik zirveye. Listenin en tepesinde bir Charlie Chaplin filmi bulunuyor. Şehir Işıkları filmi sesli sinemanın yavaş yavaş piyasayı ele geçirdiği bir dönemde sessiz sinema çekerek sisteme başkaldıran Charlie Chaplin’in başyapıtıdır. Filmde görme engelli bir kıza âşık olan iyi yürekli fakat fakir bir delikanlının duygusal olduğu kadar komik hikâyesi anlatılmaktadır. Sevdiği kızın gözlerini açtırabilmek adına yardımda bulunduğu zengin işadamından borç para isteyen Charlie Chaplin filmde zengin insanların ikiyüzlü olabileceği vurgusunu yapmaktadır.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Film, Komedi
tek mekanda geçen filmler
Tek Mekanda Geçen Filmler

Ülkemiz self karantina terimiyle yeni tanışmış iken tek mekanda geçen filmler listesi de bu duruma uygun olarak hazırlandı. Yalnızca tek...

Yerinizde Hop Oturup Hop Kalkmanıza Neden Olacak Aksiyon Filmleri

  Sanki karakterlerden biri de bizmişiz ve senaryoya dahilmişiz gibi hissettiren aksiyon filmleri şüphesiz izleyenler için diğerlerinden çok daha öndedir....

Hayao Miyazaki’nin Mutlaka İzlemeniz Gereken 7 Filmi

Hayao Miyazaki Japon manga ve anime sanatçısıdır. Yaptığı birçok animasyon her ülkede milyonların gönlünü fetheden bu adam elbette arkadaşı ile...

Kapat