Site Rengi

Yeni Döngü

İnsanoğlunun Kaderi 1969 Yılında Değişti

İnsanoğlunun Kaderi 1969 Yılında Değişti
YENİ DÖNGÜ

 

İnsanoğlu yüz yıllardan beri uzaya merak duymaktaydı. Eski medeniyetlerde başlayan uzay çalışmaları 20.yüz yılla beraber adeta bir yarış haline dönüşmüştü. 1930 ile 1940 Yılları arasında artan merak iki ülkeyi karşı karşıya getirmiştir. Dönemin Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri, uzaya ilk adımı atabilmek için kıyasıya yarışa girdiler. Takvimler 3 Ekim 1957 tarihini gösterdiğinde, Sovyetler Birliğinin ilk uydusu yörüngeye ulaştı.

 

Sovyetler Birliği yaptığı bu hamleden sonra araştırmalarına hız kesmeden devam etti. Devam eden bu araştırmalar sonucunda 12 Nisan 1961 tarihinde, Sovyetler Birliğine ait Vostok 1 aracı ile beraber Rus astronot Yuri Gagarin dünyanın yörüngesini dolaşan ilk insan oldu.

 

Amerika Birleşik Devletleri ise 1969 yılına kadar Sovyetler Birliğini arkadan takip etti. Takvim yaprakları 20 Temmuz 1969 tarihini gösterdiğinde hem Amerika Birleşik Devletleri hem de insanoğlunun kaderi değişti. 20 Temmuz günü Amerikan uzay aracı ve astronot Neil Armstrong Aya ilk adımı attı. İnsanoğlunun aya ilk adımı atmasıyla birlikte birçok uzay çalışması da arka arkaya başladı. Şimdi gelin birlikte geçmişten günümüze en dikkat çeken uzay çalışmalarını birlikte inceleyelim.

 

InSight Önemli Keşfe İmza Attı

 

NASA, 2018 yılı içerisinde Mars’ a yeni bir robot araç gönderdi. InSight isimli robot aracın temel görevi, kızıl gezegenin yer altı yapısıyla ilgili bilgi toplamaktı. 2018 Yılında göreve başlayan ve yer altı çalışmalarını hızlandıran robot araç ilk keşfini 2019 yılında tamamladı. InSight isimli araç 2019 yılında bir araştırma sırasında sismik bir hareket keşfetti. Sismik hareketin yaşandığı bölgede yapılan araştırmalar sonucunda Mars’ ta ilk aktif fay hattı keşfedildi. İlk fay hattının keşfedilmesiyle birlikte, birçok kişinin aklında şu soru oluştu. Geçmiş yıllarda Mars’ta yaşam var mıydı? Elbette bu sorunun cevabı kısa süre içerisinde cevaplanamayacak. Fakat ilerleyen yıllarda yapılacak keşiflerle birlikte insanoğlunun aklında kalan birçok soru işareti de ortadan kalkmış olacak.

 

Uzay İstasyonu Gelecek için İpuçları Verdi

1998 Yılında yapımına başlanan uluslararası uzay istasyonuna ilk ekip 2000 yılında gitti. Bu projede yer alan NASA ve diğer ülkelerin temel amacı, uzayda yaşamanın zorluklarını anlamaktı. Uluslararası uzay istasyonunda kalan kişilerin sağlık durumları hakkında detaylı araştırmalar yapıldı. 2011 Yılına kadar istasyonda kalan sağlık ekipleri, ilerleyen dönemlerde uzaya çıkacak astronotlar için umut ışığı oldu.

Onur-Ekip5

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Köşe Yazıları
NASA Mars Gezegenine Yollayacağı Yeni Aracın Testlerini Tamamladı

NASA, Mars yüzeyinde araştırmalar yapmak için kullanacağı yeni otonom aracın testlerinin tamamlandığını açıkladı. Testleri tamamlanan yeni otonom aracın yakın zamanda...

Bilimin Açıklayamadığı 7 Fenomen

Bilimde çığır açan gelişmelere rağmen henüz açıklanamayan sırlarla dolu birçok olay yaşanmaktadır. Bilim bir kısmına açıklık getirmiş olsa bile bir...

Dünya Genelinde 9 Kan Grubunun Dağılımı ve Önemi

Genel olarak dört ana kan grubu grubu vardır. A, B, AB ve 0. Her grup için hem Rh negatif hem...

Kapat