Site Rengi

Yeni Döngü

İstanbul Gezi Rehberi ile Geziyoruz

İstanbul Gezi Rehberi ile Geziyoruz
YENİ DÖNGÜ

Bu haftaki gezi konmuz İstanbul. İşte, İstanbul Gezi Rehberi ve detayları. Şairlerin, filozofların, kralların, imparatorların hedef aldığı.. Pek çok kültürün fethederek kendi kültürlerine ait işlemeleri nakşettiği güzel İstanbul! Ülkemizin en büyük, en kalabalık şehri olan İstanbul aynı zamanda en çok turist alan şehirleri arasında bir numarada yer almaktadır. Eee tabi aksi düşünülemez diyoruz ve İstanbulda gezilecek yerler listemize başlıyoruz.

10 Adımda İstanbul Gezi Rehberi 1 : Galata Kulesi

İstanbulda görülecek yerler

İstanbulda görülecek yerler

Dünyada inşa edilmiş ilk kuleler arasında yer aldığı bilinen Galata Kulesi 528 senesinde Bizans İmparatorlarından olan Anastasius tarafından yaptırılmıştır. O dönemin en yüksek alanı olarak Galata tespit edilmiş ve ağırlıklı olarak tepe kısmı tahta kullanılarak tasarlanmıştır. Gösteriş dışında yapılmasının nedenlerinden biri hem fener olarak kullanılması hem de yakın – uzak alanların gözlemlenebilmesi içinmiş. 1509 yılında yaşanan büyük deprem neticesinde tamamen yıkılan kule o dönemde yaşayan ünlü Türk mimarlardan olan Mimar Hayrettin tarafından yapılmış.

İstanbulda görülecek yerler

Ünlü Muhteşem Yüzyıl dizisi ile adından sıkça bahsedilen Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise Zindan olarak tercih edilmiş. Hemen akabinde 2. Selim’in hükümdar olduğu dönemde ise yaşanan büyük yangınlarla yanmış ve bir kez daha inşa edilmiş. 3. Murat dönemine gelindiğinde ise Galata Kulesi Rasathane olarak kullanılmaya başlanmış.

10 Adımda İstanbul Gezi Rehberi 2 : Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

İstanbul’u komple taştan yapıtlar olarak biliriz. Ancak pek çoğumuz bilmeyiz Atatürk Arboretumu! İstanbul bir çöl ise burası bir vaha! Kısacası çölde bir vaha esintisine kapılmak isterseniz İstanbulda görülecek yerler listemizin zirvesinde yer alan bu bölgeyi gezmenizi önemle tavsiye ederiz.

O kadar fotojenik bir mekan ki fotoğraf çekimleri, selfie çekimleri, düğün fotoğrafçıları ve dizi setlerinin dur durak vermeden her gün geldikleri bir yer. Belgrad Ormanı’na yakın olduğuna bakmayın. Belgrad’daki gibi mangalcılara, futbol oynayanlara, piknik yapanlara rastlayamazsınız çünkü yasak.

Harika bir dinlenme mekanı, gezi mekanı, yürüyüş alanı.. Öncelikle Arboretum Nedir? Bunu açıklayarak başlayalım Arboterum turumuza.. Ağaçların yetiştirilmesi, ağaç çeşitliliğinin sağlanması, araştırılması, botanik bilimine dair araştırılmaların yapılması gibi nedenlerle açılmış bir ormanlık alandır zatı-ı şahaneleri. Arbor ağaç demek etum ise benzer demek.

İstanbul Gezi Rehberi

Kısacası birbirine benzeyen ağaç türlerinin yetiştirilmesi anlamına gelmektedir. Sarıyer ilçesinde yer alan bu alan Bahçeköy semtinde yerleşke edilmiştir. Belgrad’a çok yakındır. Beşiktaş’tan gitmek isteyenler yalnızca yarım saatte ulaşabilirler.

Çok fazla emek ve para gerektiği için açılması 33 yıl sürmüş olan bu mekan birbirinden renkli ağaçlara ev sahipliği yapıyor. O kadar romantik bir görüntüsü var ki büyüsüne kapılmamak imkansız. Toplam 296 hektarlık alanda yer alan Arboterum pazartesi günleri hariç her gün açık.

İstanbul Gezi Rehberi

Sabah 9 akşam 5 saatleri arasında herkes ziyaret edebilir. Tabi her şahaserin bir bedeli olduğu gibi buranında bir bedeli var. Giriş ücreti kişi başı 20 TL, öğrenciler ise yarı yarıya ödeme yaparak girebilirler. Hafta içi fiyat tarifesi ise kişi başı 10 TL, öğrenciler 5 TL.

3 – Büyükada

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’daki adalar turunun en gözde yeridir Büyükada. Zirvesine ulaşarak adanın ve etrafının o harikulade manzarasını izleyebilir, dinlenebilir, kendiniz ya da aileniz ile beraber huzurun ve doğallığın fotoğrafını çekebilirsiniz.

Bisiklet Eşliğinde Büyükada Turu

İstanbul Gezi Rehberi

Tek mi geldiniz, arkadaşınızla mı? Sevdiğinizle mi? Hiç fark etmez vapurla geldiğiniz Büyükada iskelesinden iner inmez karşıya geçin ve kiralık olan bisikletlerden birer tane kiralayın.

Pedal çevirmeye başlayın ve her pedalla gelen sıra sıra konakların yapılarını izleyerek, harika ağaçların ve çiçeklerin kokularının eşliğinde manzaranın tadını çıkarmaya varın. Yorulduğunuzda molalarınızı verebilir ve birbirinden eşsiz lezzetlerle hizmet veren restoranları deneyebilirsiniz.

4 – Aya Yorgi Tepesine Vardık mı?

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’da görülecek yerler arasında yer alan Büyükada gezisi esnasında Aya Yorgi Tepesine uğramayı göz ardı etmemenizi öneririz. 1751 yılında inşa edilen Aya Yorgi’nin diğer adı Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırı’dır. Aziz George tarafından yaptırılmıştır. Kilise içerisinde Hristiyan’ların en değerli hazinelerinden biri olan deniz canavarını öldürdüğüne inanılan Deniz Mızrağı’dır. Bu kiliseyi gezdikten sonra ada ve deniz manzarasının bir arada sunulduğu tepenin hemen yanında yer alan doğal kafelerde mola vererek kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

5 – Arnavutköy Gezisi

İstanbul Gezi Rehberi

Arnavutköy’de gezilecek yerler bir başkadır. Kuruçeşme ile Bebek arasında kalan ve eşsiz mimari yapısı ile ön plana çıkan Arnavutköy’ün en popüler aktiviteleri arasında Pazar kahvaltıları sunan restoranlar ve bunlara eşlik eden Boğaz Manzarası’dır. Hem tarihi köşkler hem de boğaz manzarası ile sınırlı değildir elbette. 19. Yüzyıla kadar bu alanda yaşayan halk sadece Rum ve Yahudi’lerden oluşuyormuş. Adında her ne kadar Arnavut yazsa da burada yaşayan tek halk Aranavut’lar değilmiş.

Arnavutluk adının verilmesinin nedeni Osmanlı dönemindeki padişahlardan biri olan Sultan Abdülmecit’in İstanbul’un kaldırılmasının inşa ve tasarım işlerini Arnavut ustalara vermesinden gelmekteymiş. Kısacası “ Arnavut Kaldırımları “ ismi de buradan gelmektedir. Bir gününüzü Arnavut gezisine ayırmak isterseniz öncelikle bir iki saatinizi harika mimari yapıları gezerek tamamlamanızı öneririz.

Kısa yürüyüşünüzün ardından ise en fazla çeşitliliğe sahip olan Arnavut kahvaltılıklarını denemeniz için hemen bir kafeterya ya da restorana adım atabilirsiniz.

Tevfikiye Camisi’ne Baktınız mı?

Yanlış anlaşılmasın bu haberlerde duyduğumuz Teşfikiye değil Tevfikiye! Arnavutköy’de yerleşke edilen bu cami Osmanlı Döneminden kaldığı için ayrı bir öneme sahip. Padişah 2. Mahmut tarafından yaptırılmış. İşin en ilginç yanı ise o dönemde Arnavutköy’de hiç Müslüman yokmuş!

İstanbul Gezi Rehberi 6 : Balat Turuna Ne Dersiniz ?

Pek çok dizi ve sinema filminin çekildiği Balat ününü hak ediyor diyerek söz başlamak yerinde olur. Dik yokuşları biraz yorsa da eşsiz mimari yapısı, renkli binaları, farklı tasarımlara sahip evleri, fotoğrafçılık için farklı mekanlara sahip bölgeleri ile İstanbul’da gidilecek yerler arasında.

Ayakapı Hamamı

İstanbul Gezi Rehberi

Balat’da gezilecek yerlerden biridir. Fotoğrafta gördüğünüz gibi tamamen taşlarla inşa edilmiş üstünde yuvarlak kubbesi olan bu hamam zamana yenik düşerek yeşilliklerle kaplanmaya başlanmış. 1582 yılında yaptırılan hamam Osmanlı padişahlarından olan 3. Murat’ın Annesi Nurbanu Sultan’ın emri ile zamanın ünlü mimarlarından ve bizimde adını bildiğimiz Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Burayı gezmek isterseniz acele etmenizi tavsiye ederiz çünkü ne zaman yıkılacak bilinmez. O kadar harabe görüntüsü var ki insan içine girmeye korkuyorJ

İstanbul Gezi Rehberi : Fener’e de Gittiniz Mi ?

Tabi bu fener başka fener. Balat’ın gözde mekanlarından biri olan Fener’i mutlaka gezmelisiniz. Cibali ve Balat’ın tam ortasında yer almaktadır. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Metroloji Kilisesi da buradadır. Değişik mimari yapısı ve renkleri ile ön plana çıkan Fener’in sokaklarında gezdikçe yakın geçmişe dalıp dalıp gideceksiniz. Rum’lara yönelik 1955’te yaşanan olayların ardından UNESCO desteği ile bu bölgenin yapısal ve kültürel önemi göz ardı edilmemiş ve korunma altına alınarak eski yapılarına uygun olarak yenilenmiş bir Rum mahallesi de diyebiliriz.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Gezi Rehberi
10 Adımda Muğla Gezi Rehberi
10 Adımda Muğla Gezi Rehberi

10 Adımda Muğla Gezi Rehberi ile Muğla’nın en güzel yerlerini ziyaret etmeye hazır mısınız? İşte, Muğla’nın en güzel yerleri! Ülkemizin...

Ankara Gezi Rehberi
Ankara Gezi Rehberi ile 7 Eşsiz Mekan

Ankara Gezi rehberi ile Ankara’nın 7 harikasını tanımaya hazır mısınız? İşte detaylar! Kayıtlara geçmeyi başarmış insanlık tarihinde 5000 yıllık bir...

trabzon gezi rehberi
6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi

6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi ile ülkemizin en önemli ekonomi ve turizm merkezlerinden olan şehre misafiriz. Karadeniz’in incisi, Fındık ve Çay üreticiliğinin...

Kapat