Site Rengi

Yeni Döngü

Kaç Saat Uyku Yeterli Olur?

Kaç Saat Uyku Yeterli Olur?
YENİ DÖNGÜ

Kadınların en büyük kabuslarından birisi uykusuzluktur. Bütün günün yorgunluğu içerisinde kaç saat uyku yeterli olur hesaplaması biraz zor gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Zihnin Bedene Hükmetmesi: Plasebo Etkisi

Özellikle çalışanlar ve yeni doğum yapan kadınlar saatlerce uyku bedene yetmezcesine yataktan çıkmak istemezler. Hatta bu konuda az uyduğunu düşünerek hastalanmaktan korkan hanımların sayısı da oldukça fazladır. Peki çalışanların proje yetiştirmesi gereken son günler yaklaştığında bana kaç saat uyku yeterli olur sorusu ne olacak? Bu dönemlerde insanlar minimum uykuyla hayatlarını idame ettirmeye çalışmaktadır. Bazı dönemlerde uykusuz kalmak büyük bir problem oluşturmasa da birçok araştırmaya göre uzun süreli uykusuzluk önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Günde Kaç Saat Uyku Dinç Tutar?

Günde Kaç Saat Uyku Dinç Tutar?

Yapılan uzun süreli araştırmalara göre, günde 7 ila 9 saat arasında uyku dinç kalmayı sağlamaktadır. Bazı insanlar günde bu saatten daha az, örneğin 6 saat, uyuyarak dinç kalabilmektedir. Bu durum biraz genetik yapıyla da alakalıdır.

Genel olarak yetişkinler, onlara gereken uyku saatinden daha az ya da daha fazla uyumaktaysa bu altta bir sağlık sorunu olduğunu göstermektedir. O halde 7 saatlik bir uyku en yoğun zamanda dahi vücudunuz için yeterli gelecektir.

Beynin Dinlenmesi İçin Kaç Saat Uyku GerekirBeynin Dinlenmesi İçin Kaç Saat Uyku Gerekir

 

Beynin dinlenmesi için uyunması gereken saat yanında kaliteli uyku uyunması da gerekir. Yetişkinler için günde 7 ila 9 saat arası beynin dinlenmesi için yeterli olmaktadır. Bu durum uyku kalitesi ile çok yakından ilgilidir. Eğer kaliteli bir uykuya sahip olunursa daha az uykuyla bile beyin dinlenmiş olmaktadır. Uyku apnesi gibi bazı hastalıklar uykunun kalitesini düşürmektedir. Tabi özellikle küçük bebekli anneler için bu durum hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Ancak bu sürecin geçici olduğu bilince olmak gereklidir. Uykusuzluğun verdiği huzursuzluk sizin için adeta hayatın sonu gibi gelmesin!

 

Saat Kaçta Uyumak Gerekir?

 Saat Kaçta Uyumak Gerekir?

 

İyi bir uyku alabilmek için kaç saat uyku yeterli sorusu yanında saat kaçta uyumalıyım sorusu da kafa karıştırır. Bir efsaneye göre gece yarısından önce uyuduğunuz saatler gece yarısından sonraya göre 2 kat daha fazla yarar sağlamaktadır. Her ne kadar bu bir efsane de olsa, düzenli bir uyku saatine sahip olmak düzenli bir uykuyu sağlar. Bu da sabahları dinç kalkmayı sağlar.

Bir başka efsane ise uykuyu tutturmak efsanesidir. Bunun anlamı; hafta içi daha az uyuyup, hafta sonu uyanmayan saatleri de üzerine eklemektir. Bu uyku şekli, düzeni sağlamadığı ve sürekli değiştirdiği için faydalı bir taktik değildir. Siz de kendi toteminizi oluşturarak doğru uyku düzeninizi oluşturabilirsiniz 😊

4 Saat Uyku Yeterli mi?

4 Saat Uyku Yeterli mi?

Araştırmalara göre günde 5 saatten az uyumak şu sağlık problemlerine neden olmaktadır:

 • Geceleri sağlıksız atıştırmalara bağlı kilo alımına neden olmaktadır.
 • Melatonin salgılanmasının ertelenmesine neden olmaktadır. Melatonin salgılanması vücuda şu yararları sağlar:
  • Uyku ritminin düzenlenmesini sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlar.
  • Vücut ısısının ayarlanmasını sağlar.
  • Hücre yenilenmesini sağlar.
 • İnsülin duyarlılığının düşmesine neden olmaktadır.
YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kadınca
Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri
Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru ciltler için bakım önerileri birçok şekilde başarı ile uygulanmaktadır. Cilt bakım yöntemleri arasında doğal yöntemlerle bakım yapmak önemlidir. İlginizi...

KOSGEB Kadın Girişimci İş Fikirleri
KOSGEB Kadın Girişimci İş Fikirleri

KOSGEB kadın girişimci iş fikirleri konusunda oldukça geniş bir yelpaze ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle KOSGEB kadın girişimcilerin desteklenmesi konusunda pozitif...

Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Son dönemlerde dünyada ve Türkiye’de korku ile gelişmelerinin takip edildiği koronavirüs için bir diğer merak konusu cinsellik! Sosyal yaşantının önemli...

Kapat