Site Rengi

Yeni Döngü

Kaf Dağı Efsanesi Nedir?

Kaf Dağı Efsanesi Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Masalların vazgeçilmez noktalarından olan Kaf Dağı efsanesi, aynı zamanda mitolojimizde de sıklıkla duyduğumuz bir yerdir. Türk mitolojisinin yanında Pers mitolojisinde de yeri olan bu noktada Zümrüd-ü anka kuşu yaşamaktadır. Dünyayı çevreleyen en büyük sağ olduğu düşünülen Kaf Dağı’nın içerisinde cin ve peri gibi masalsı yaratıklar da yaşamaktadır. Kaf Dağı Kuran içerisinde de Kaf Suresi ile bağdaştırılmıştır. Pek  çok inanışa ev sahipliği eden bu efsanevi dağa gelin daha da yakından bakalım.

Kaf Dağı Efsanesi Ne Anlama Geliyor?

Kaf Dağı efsanesi

Kaf Dağı, İran mitolojisinin en önemli parçalarından biridir. Dağın, dünyanın en heybetli dağlarının toplamından oluştuğu rivayet edilir. Öyle ki dağa normal bir insanın ulaşabilmesi mümkün değildir. Bunun haricinde Kaf Dağı’nın doruklarında cinlerin ve perilerin yaşam alanları da bulunmaktadır. Ayrıca diğer pek çok mitolojik yaratığın da bu dağın çevresinde konuşlandığı düşünülmüştür.

Zümrüd-ü Anka kuşu olarak bilinen efsanevi kuşun da yuvası Kaf Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Öyle ki efsaneye göre, insanlardan daha konuşkan ve bilgili olan bu yaratık, dağdaki dev bir şatoda yaşamaktadır. Dönemin hükümdarları ve devlet adamları, Kaf Dağı’na çıkarak Anka kuşundan akıl almaktadırlar. Kuş, onlara devletin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda tavsiyeler vermektedir. Anka kuşunun Pers mitolojisindeki adı da Simurg’dür. Simurg ve Anka kuşu aynı yaratığı birebir olarak temsil etmektedir.

Kaf Dağı ve İslamiyet

Kaf Dağı efsanesi, kendisine İslam mitolojisinde de yer bulmaktadır. İnanışa göre dağın heybeti tüm kainatı temsil etmektedir. Hatta Kaf Suresi’nin de bu dağın hikayesi ile ilişki halinde olduğu tahmin edilmektedir.

Kaf Suresi’nde surenin başlangıcı olan Kaf harfinin bu dağı temsil ettiği düşünülmektedir. Suredeki dağ tasviri ise yeşil zümrütlerle kaplı bir dağ olarak yapılmıştır. Kaf Dağı Kuran içerisinde kendisine bu şekilde yer bulmuştur. Bunun yanı sıra İslamiyet inancında da olan Nuh Tufanı için de Kaf Dağı önemli bir roldedir. Pek çok inanışa göre Nuh Peygamber’in gemisinin parçalarına Kaf Dağı eteklerinde rastlanılabileceği söylenmiştir. Bundan yola çıkarak da Ağrı Dağı’nın aslında eskilere göre Kaf Dağı olarak bilindiği fikrine de varılmıştır. Efsanenin ilk patlak verdiği zamanlarda Ağrı Dağı’nın heybeti dönemin uygarlıklarını cezbetmiştir. Bu yüzden Kaf Dağı’nın ihtişamı ile Ağrı Dağı’nın yüksekliği her daim kıyaslanır olmuştur.

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Mitoloji
Prometheus efsanesi
Zeus’a Kafa Tutan Titan Prometheus Efsanesi

Yunan mitolojisinin önemli olaylarından biri olan Prometheus efsanesi, filmlere ve hatta kitaplara da konu edilmiştir. Titanların soyundan gelen Prometheus, Olimpos...

Sfenks hikayesi
Mısır Mitolojisi ve Sfenks Hikayesi

Tarihten günümüze kalan en güzel izlerden biri olan Sfenks hikayesi, Mısır kültürünü anlamamıza yardımcı oluyor. Antik Mısır döneminin en önemli...

Lilith efsanesi
Feminizmin İlk Kökleri: Lilith Efsanesi

Pek çok kişinin bilmediği bir hikaye olan Lilith efsanesi, tarihin ilk feminist ayaklanması olabilir mi? Kendisi de diğer yaratılan insan...

Kapat