Kamp Yeri Seçerken Bilinmesi Gerekenler - Yeni DöngüYeni Döngü

2 Mart 2021 - 10:10

Kamp Yeri Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Kamp Yeri Seçerken Bilinmesi Gerekenler
Son Güncelleme :

31 Ekim 2020 - 15:57

64 views

Şehirlerin gürültüsünden ve kalabalıklığından bunalanlar için kamp yapmak bir kurtacı olabilir fakat kamp yeri seçmek oldukça hassas bir konudur. İyi seçilmiş kamp yeri  size kamp yaparken çok büyük keyif verebilir. Benzer bir durumu kötü yer seçiminde de geçerlidir. Eğer iyi bir kamp alanının nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız seçtiğiniz yer bütün tatilinizi mahvedebilir. Kötü seçilmiş kamp alanında vahşi hayvan saldırısından doğal afete kadar birçok şey başınıza gelebilir.

Kamp yapmak için ister özel tesis ve milli parkları isterseniz yaban hayatı seçebilirsiniz. Fakat tecrübeli bir kampçı değilseniz özel tercihler ve milli parkların sizin için daha güvenli olacağını unutmamalısınız.

Çadır kampçılığı tesislerde yapılanlardan daha farklıdır ve dikkkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir zorluk yaşamdan zevkli bir kamp tatili yapabilirsiniz. Kamp yaparken en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar kamp yeri seçmek ve çadırınızı kurmak için uygun yer seçmektir. Bu yazıyı okuduktan sonra kamp yapmak için önemli olan bu iki unsuru öğrenerek kamp yapmayı kendiniz için daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Kamp Yeri Seçerken Yapılması Gerekenler

 

Kamp yaparken hayvan saldırılarına uğramamak, herhangi bir doğa olayı karşında maddi zararlara uğramamak veya kaybolmamak için kamp yerinizi iyi seçmelisiniz. İyi bir kamp yerinin seçilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımları aşağıda daha ayrıntılı şekilde görebilirsiniz.

1.      Kamp Yapmayı Düşündüğünüz Yer Hakkında Bilgi Edinin

Kamp yeri seçerken kendi kafanızda bazı kriterler belirleyebilirsiniz. Örneğin kamp yapmak istediğiniz yerde tuvalet, su ya da elektrik olmasınız isteyebilirsiniz. Sonrasında doğal güzelliği hoşunuza giden bir yer seçtiğinizde aklınızdaki bu kriterleri karşılayıp karşılamadığına bakarak bir karar verebilirsiniz. Eğer sizin için önemli olan kamp yapmak istediğiniz yerin doğasıysa önce kamp tatili yapmak istediğiniz yeri seçip sonrasında tuvalet, elektrik ve su gibi kriterleri araştırabilirsiniz. Fakat hangisini seçerseniz seçin kamp yerinizin çevresinde ne gibi imkanlar olduğuna muhakkak bakmalısınız.

2.      Kampa Gitmeden Önce Hava Durumunu Kontrol Edin

Gitmeden önce kamp yerinizin hava durumunu kontrol ederseniz her duruma kendiniz hazırlayabilirsiniz. Örneğin seçtiniz bölgenin bir haftalık ya da kaç gün kalacaksanız o kadar günlük hava durumuna bakarak havanın nasıl olacağına bakmalısınız. Bunun nedeni ise eğer hava yağmurluysa yanınıza alacağınız malzemelerle hava güneşliyken yanınıza alacağınız malzemelerin farklı olacak olmasıdır. Yanınıza alacağınız malzemeler kampta geçirdiğiniz sürenin kalitesini etkileyeceğinden çok önemlidir.

3.      GPS ya da Haritadan Kamp Yerinizi İnceleyin

Kamp yaptığınız yerle ilgili ne kadar çok şey bilirseniz sizin için o kadar iyi olur. Eğer kamp yeriniz gitmeden önce GPS ya da haritadan incelerseniz çevredeki su kaynaklarını veya yerleşim yerlerini görebilirsiniz. Kamp yapacağınız ne kadar iyi tanırsanız o kadar iyi bir kamp tatili yaparsınız.

4.      Ulaşım İmkanı Kolay Yerleri Tercih Edin

Acil bir durumla karşılaştığınızda (ihtiyaçlar, sağlık vb.) şehire ya da bir yerleşim yerine yakın olmak sizin için hayati değere sahip olabilr. Kamp yaparken ne kadar hazırlıklı olsanız bile bazı acil ve istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlardan en az zararla baş edebilmeniz için şehirlere ya da yerleşim yerlerine yakın kamp yeri seçmek sizin yararınıza olabilir.

5.      Hayvan Dostunuz Kabul Edilip Edilmediğine Dikkat Edin

Bu madde daha çok evcil hayvanı olup yaban hayat yerine bir işletmede kamp yapmayı tercih edenler için bir hatırlatmadır. Kamp yapmaya giderken evdeki hayvanınızı yanınızda götürmek isteyebilirsiniz. Fakat bazı işletmeler kamp alanında dışarıdan özellikle köpek getirilmesini istemiyor olabilir. Bunun yanında işletmede yaşayan köpekler dışarıdan gelen köpeklerle uyum sağlayamıyor. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için kamp yapmaya gitmeden önce işletmeyle konuşmalı ve bilgi almalısınız.

Çadır İçin Uygun Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kamp yeri kadar çadırınızı kuracağınız yerde kamp yaparken dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Çadırınızın yeri size çok keyifli bir kamp tatili sunabilir bunun yanında kötü bir çadır alanı size tatiliniz zehir edebilir.

1.      Ağaçlardan Uzak Bir Alan Seçmelisiniz

Yaz ya da kış farketmez kamp yaparken ateşin muhakkak yakılması gerekir. Çadırınızla ateş arasında mesefa olması gerekir fakat bu mesafe yeterli olmayabilir ve ateş ağaca sıçrayabilir. Bu durum yangına neden olabilir. Bunun yanında yağmurlu havalarda ağaca yıldırım düşebilir. Bu durumda can güvenliğiniz olmaz. Bunun dışında ağaçtan çadırınıza meyve, kozalak benzeri maddeler düşebilir. Bu durumda çadırınız delinebilir ya da başka zararlar görebilir.

2.      Su ya da Dere Kenarına Çadır Kurmamalısınız

Su kaynağı kamp tatillerinin olmazsa olmazıdır. Kamp yapacağınız alanın su kaynağına yakın olması gerekir. Fakat bu su ya da dere kenarına çadırınız kurabileceğiniz anlamına gelmez. Su her canlı için gereklidir. Bundan dolayı hayvanlar su içmek için su kaynağına yaklaşırlar. Başta sizden korksalar bile su ihtiyaçları ağır basacağından çadırınıza yaklaşmayı göze alırlar. Bu durumda zarar görebilirsinız. Bunun dışında yağışlı bir mevsimde kamp yapmaya giderseniz su seviyesi yükseleceğinden kampınız su altında kalabilir.

3.      Çadırı Kuracağınız Alan Düz Olmalı

Çadır kurduğunuz yeri düz olması öncelikle akşamaları rahat uyumanızda sizlere yardımcı olur. Eğer çadırınız eğimli ya da tümsekler olan bir yere kurarsanız gece boyunca yuvarlanabilir ya da tümseklerden dolayı rahat uyuyamazsınız. Bunun dışında eğimden kaynaklı çadırınıza doğru toprak ya da toprak parçaları kayabilir. Sonrasında kamp alanınız tamamen dağılabilir.

4.      Patikalardan Uzak Durmalısınız

Kamp alanı seçerken patikalara yakın ya da patikanın üzerinde çadır kurmamalısınız. Patikalar hem hayvanlar hemde insanlar tarafından kullanılan yollardır. Eğer patika yakınına çadır kurarsanız insanlardan rahatsız olabilirsiniz ya da daha da tehlikelisi hayvan saldırısına uğrayabilirsiniz.

5.      Fazla Rüzgar Alan Yerlerden Uzak Durmalısınız

Çadırınızı kurarken fazla rüzgar almayan, korunaklı bir yer seçmelisiniz. Fazla rüzgar bir kampın olmazsa olmazı ateşi yakarken size zorluk çıkarır. Bunun dışında fazla rüzgar alan bir yerde yemek yaparken ya da hareket ederken zorlanırsınız. Bu durumlar kamptan alacağınız zevki çok düşürür. Bunlara ek olarak fazla esen rüzgar çadırınızı uçurabilir ya da çadırınızı kurmanıza engel olabilir.

İlginizi Çekebilir: Kamp Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Olacak?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Anne Sütünü Arttıran Faktörler Nelerdir?

Anne sütünü arttıran faktörler, henüz yeni bebek sahibi olmuş annelerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bebeklerin sağlıklı bir...

Kapat