Site Rengi

Yeni Döngü

Kanada’da Yaşamak İsteyen Türklerin Yapacakları

Kanada’da Yaşamak İsteyen Türklerin Yapacakları
YENİ DÖNGÜ

Günümüzde pe çok Türk vatandaşı Kanada da yaşamak için planlar yapıyor. Bu planların içerisinde de özellikle Kanada üniversitelerinde eğitim almak geliyor. Kanada eğitim imkanları sayesinde yabancı uyruklu kişilere kapılarını açık bırakan bir ülkedir. Bunun yanı sıra ülkede kalifiye insanların iş bulabilmeleri de oldukça kolaydır. Dolayısıyla eğitim, sosyal hayat ve iş imkanları gibi durumlarda Kanada tercih sebebi olabiliyor. Kanada’da yeni bir hayat kurmak için de ilk önce Kanada vize başvurusu yapmak gerekiyor. Vize başvurusunun olumlu yanıt alması halinde Kanada için yerleşik hayata geçme planlarınızı kurgulayabilirsiniz. Bu yazımızda Kanada’da yaşamak isteyen Türkiye vatandaşlarının yapması gerekenleri derledik.

Kanada’da Yaşamak

Kanada’da yeni bir hayat kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının elde edebileceği bazı imkanlar mevcut. Açık kapı politikasını pek çok göçmen vatandaşa uygun gören Kanada, yabancı uyruklu kalifiye kişileri de özellikle tercih ediyor. Kanada hükümeti tarafından geliştirilen yasalar çerçevesinde göçmenlerin oturum izni taleplerine genellikle olumlu yanıt veriliyor.

Kanada da yaşamak isteyen Türkiye vatandaşlarının da bir takım yetkinliklere sahip olmaları bekleniyor. Bunların da başında dil bilgisi seviye yer alıyor. Kanada’da uzun süreli ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin Fransızca ya da İngilizce dillerinden birine hakim olmaları şarttır. Ülkede iletişim problemi yaşamamak ve kültüre çabuk adapte olabilmek adına bu kural uygulanmaktadır. Bu durum yalnızca Kanada özelinde değil hemen hemen her ülke için alınan uzun süreli ikamet izinlerinde geçerlidir. Ülkeye yapılan ikamet başvurularında dil bilgisi seviyenizi de resmi belgelerin ışığında kanıtlamanız istenecektir.

Kanada Oturum ve Çalışma İzni Başvurusu

Kanada vize başvurusu, ülkeye göçmen olarak yerleşmek isteyen kişilerin atması gereken ilk adımdır. Kanada’da uzun süreli ikamet hakkı elde etmek isteyen kişilerin oturum ve çalışma izni için başvuruda bulunmaları elzemdir. Buna göre vize başvurusunda bulunurken de bazı kriterlerin sağlanıyor olmasına dikkat edilmektedir. Örneğin Kanada için oturum izni başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ekonomik olarak sorun yaşamayacaklarını kanıtlamaları isteniyor. Bunun için de Kanada çalışma izni başvurusu da önemli bir yerde bulunuyor. Kanada’da yer alan yasal bir iş kurumundan davet alınması oturum izni alımını da kolaylaştırıyor.

Oturum izni başvurularında önemli olan bir diğer detay da ülkeye öğrenci olarak giriş yapacak yabancı uyruklu kişilerdir. Eğitim ve öğrenci vizesi alarak Kanada da yaşamak isteyenlere oturum izni de sağlanmaktadır. Üstelik bu kişilerin çalışma izni almalarına gerek yoktur. Sponsorluk belgelerini tamamlayan öğrenci adaylarının oturum izinleri de yüksek oranda olumlu yanıtlanır.

Tüm bu detaylar Kanada için göçmenlik ya da uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunmak isteyenleri ilgilendiriyor. D tipi vize çeşitlerinden olan Kanada oturum ve çalışma izni 90 günden daha fazla ikamet hakkı tanıyor. Üstelik vize bitimine yakın izinlerin yenilenmesine de izin veriliyor. Oturum ve çalışma izinlerinizin statüsü doğrultusunda Kanada için vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Kanada’da Eğitim Görmek

Kanada eğitim programları, dünyanın en prestijli eğitim imkanlarını sunmaktadır. Kanada’da lise eğitiminden dil okuluna ve üniversite eğitimine kadar oldukça kaliteli kurumlar bulunuyor. Pek çok yabancı uyruklu öğrenci de Kanada eğitim sistemini deneyimlemek istiyor. Bunların arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler de bulunuyor.

Kanada, dil eğitimi kapsamında oldukça kaliteli eğitim hizmetleri sunuyor. İngilizce ve Fransızca dil eğitimi veren ülkenin eğitim kurumları bu alanda sıklıkla tercih ediliyor. İngiltere ve Malta gibi dil eğitiminde önemli seviyede yer alan ülkelerin arasına Kanada’yı da ekleyebiliriz. Dil eğitimi boyunca Kanada ülke sınırları içerisinde oturum izni hakkına da sahip olabilirsiniz.

Dil eğitiminin yanı sıra ülkenin üniversiteleri de dünyanın en prestijlileri arasında yer almaktadır. Kanada da yaşamak için üniversite eğitimi seçeneklerinden faydalanmak oldukça mantıklıdır. Ülkede sosyal bilimlerden, doğa bilimlerine ve prestijli mühendislik eğitimine kadar pek çok lisans ve yüksek lisans eğitimi imkânı bulunuyor. İşte Kanada’nın en prestijli üniversite eğitimi veren kurumları:

 • University of Toronto
 • University of British Colombia
 • Brock University
 • York University
 • McMaster University
 • McGill University
 • Simon Fraser University
 • University of Manitoba
 • University of Victoria
 • University of Alberta
 • Carleton University
 • University of Guelph

Kanada’da uluslararası öğrenci kabul eden üniversitelerin tamamında İngilizce dilinde eğitim verilmektedir. Başvuruda bulunduğunuz üniversiteye özel bazı burs imkanları da mevcuttur. Kanada’da eğitim alacak kişilere konaklama ve aylık burs ücretleri ödenebiliyor.

Kanada İş İmkanları

Kanada da yaşamak için çeşitli iş imkanlarından da faydalanabilirsiniz. Bunun için de özellikle kalifiye bir çalışan olmanız beklenmektedir. Ayrıca Kanada’da çalışabilmek için yabancı dil seviyenizin de iyi derecede olması önemlidir. Kanada, beyin göçü bakımından sıklıkla tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Ülkede özellikle mühendislik ve doğa bilimleri alanında çok fazla iş imkanı bulunuyor. Bunun yanında ekonomik alanında da ülkede kalifiye eleman ihtiyacı duyulabiliyor. Tüm bu bilgilerin doğrultusunda Kanada’da iş imkanları da belli sektörlerde yoğunlaşabiliyor.

Kanada ya da diğer gelişmiş ülkelerde iş imkanı elde edebilmek adına başvuruda bulunan kişilerin en az üniversite mezunu olmaları şarttır. Aynı zamanda dil bilgisi yeterlilik belgesinin de resmi sınavlar (IELTS, TOEFL) çerçevesinde kanıtlanması istenmektedir. Kanada da yaşamak için iş sahibi olmanın da önemli bir yanı bulunuyor. Ülkede bulunan bir iş kurumundan alınan davet ya da referans mektubu ile oturum izni başvuruları yapılabiliyor.

Kanada’da sıklıkla tercih edilen hizmet sektörlerini aşağıda sizler için derledik:

 • Doğa bilimlerinin herhangi bir alanı (fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji, genetik bilimi vb.)
 • Mühendislik alanları
 • Bilişim sektöründe yetkin kişiler
 • Finans ve ekonomi alanında uzman ya da yeni mezun kişiler
 • Sosyal bilimlerin çeşitli alanları (sosyoloji, psikoloji, tarih, felsefe, siyaset bilimi vb.)
 • Bilgisayar ya da otomotiv alanında teknik bilgiye sahip olan teknikerler
 • Eczacılık ve tıp alanında yetkin ve uzman kişiler

Yukarıda da belirttiğimiz alanlarda uzmanlık almış olan kişilerin Kanada da yaşamak adına iş başvurularında bulunmaları faydalı olacaktır.

Kanada da Sosyal Hayat

Kanada’da sosyal hayat da bu ülkede yeni bir hayat kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendiriyor. Sosyal ve gündelik hayatın başında ülkenin Türkiye’ye oranla daha soğuk bir iklime sahip olması geliyor. Yılın pek çok dönemi ülkede kış mevsiminin hakim olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ayrıca Kanada da yaşamak için sosyal hayat hakkında verilen bilgilerin içerisinde ülkenin nüfus oranına da dikkat çekiliyor. Büyük kentleri genellikle az nüfuslu olan ülkede bu sayede trafik problemleri de pek yaşanmıyor. Ülkede bisiklet ve toplu taşıma kullanımı da özel araçlara oranla daha yaygın bir konumda.

Ülkenin yaşamaya en uygun olan kentlerinde doğanın pek çok halini görmeniz de mümkün. Ottowa ve Toronto gibi büyük kentlerde doğa ile iç içe olabileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Bunun yanında kentlerde gece hayatı da oldukça canlı bir şekilde geçiyor. Kanada mutfağı da Türkiye mutfağı ile çok fazla farklılık içermiyor. Ülkede de et ve balık tüketimi üst seviyede bulunuyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber, Kültür ve Sanat
Bitcoin Yükseliş Trendine Girdi Mi?

Geçtiğimiz günlerde Dow Jones Industrial Average ve Bitcoin’ in 6400 dolarlık destek düzeyine kadar  güçlenmesinden sonra kripto uzmanları, Bitcoin fiyatının...

27 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
27 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

Çinin Vuhan şehrinde başlayan Covid-19 salgını, çok kısa bir süre içerisinde 202 farklı ülkeye yayıldı. Dünya genelinde virüse 574,789 kişi...

Almanya’da Yaşamak İsteyen Türklerin Yapacakları

Pek çok Türk vatandaşı Almanyada yaşamak için çeşitli adımlar atıyor. Bu adımları atarken de bazı detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle...

Kapat