Karaciğer Yetmezliği Nedir? - Yeni DöngüYeni Döngü

18 Ocak 2021 - 09:56

Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer Yetmezliği Nedir?
Son Güncelleme :

10 Mart 2020 - 20:02

37 views

Karaciğer yetmezliği günümüzde sıklıkla karşılaşılan hastalıklar arasında yerini almaktadır. Karaciğer vücutta sindirim sistemine destek olmaktadır. Eğer ki karaciğer işlevlerinde aksaklık yaşarsa kişinin yaşamı büyük oranda etkilenmektedir.

Karaciğerinde yetmezlik olan kişiler zamanında tedavi olmalıdırlar. Aksi halde olumsuz sonuçlar hastalık ile birlikte kendini gösterecektir.

Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri Nedir?

Karaciğer yetmezliği birçok belirti ile kendini göstermektedir. Bu hastalık hayat standartlarımızı oldukça etkilemektedir. Belirtiler fark edildiği takdirde hemen doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Belirtiler şu şekildedir;

Karın ağrınız ve karın bölgenizde şişkinlik olacaktır. Şişkinliğin sebebi vücudunuzdaki suyun boşalmıyor olmasıdır.

Karaciğerin sindirim aşamasında işlevi oldukça büyüktür. Kişinin karaciğeri düzenli çalışmadığı takdirde ishal olma durumu ortaya çıkacaktır.

Kişinin stres olması ve diğer etkenlerinde baş göstermesi ile kişide iştahsızlık da ortaya çıkacaktır.

Karaciğerin sindirim ve boşaltım sistemlerinde rolü büyüktür. Bu yüzden karaciğer işlevselliğini yitirdiğinde mide bulantısı ve kusma karşılaşılan belirtiler arasında olacaktır.

Cildiniz kaşınmaya başlayacaktır ve zamanla cildinizin rengi değişecektir. Aynı zamanda gözünüzde de renk değişikliği olacaktır.

Bu hastalık kişinin psikolojisini oldukça etkilemektedir. Bu yüzden ruhsal sıkıntılar ve uykusuzluk nöbetleri de ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Eğer hastalık çok ileri düzeye gittiyse artık kişi de bilinç kaybı ya da komaya girmek gibi büyük belirtiler ile karşılaşılacaktır.

Karaciğer Yetmezliği Neden Olur?

Karaciğer yetmezliği çevre ya da genetik faktörler ile ortaya çıkabilmektedir. Karaciğer yetmezliğinin nedenleri şu şekildedir;

Hepatit virüsleri karaciğeri sarmakta ve karaciğerin işlevselliğini bozmaktadır.

Kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa ve karaciğerde problem varsa kişi olumsuz etkilenmektedir.

Aşırı alkol kullanımı ve bilinçsiz şekilde ilaç tüketimi de bu hastalığı tetiklemektedir.

Kanserseniz ya da başka bir karaciğer hastalığınız var ise bu hastalık ile karşılaşma yüzdeniz artacaktır.

İlginizi Çekebilir: Tüm Detayları İle Rahim Kanseri Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karaciğer yetmezliğinde üç şekilde tedavi yöntemi vardır. Tercih edilecek olan tedavi yöntemi hastalığın seyrine göre farklılık göstermektedir.

Tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • İlaç ile tedavi

Sağlıklı olmayan karaciğer işlevlerini yerine getirmemektedir. Bunun için ilaç ile tedavi etme yöntemi tercih edilmektedir. İlaç karaciğerin yapmadığı işlemleri yaparak olabilecek hasarları en az seviyeye indirmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda bedende yer alan iltihap ve mikropları da öldürmektedir.

  • Organ Nakli İle Tedavi

İlaç tedavisi yeterli olmadığı takdirde bu aşamaya geçilmektedir. Hastalığın daha ileri düzey almış halidir. Kişi ilk olarak ilaç tedavisi ile başlamakta ancak bu çözüm olmaya yeterli olmamaktadır. Kişiye nakil yapılması gerekmektedir. Kişi ile uygun donör bulunduğu takdirde tedavi sağlanmaktadır. Donör verecek kişinin karaciğerinin sadece bir kısmı alınmaktadır.

  • Rehabilitasyon İle Tedavi

Eğer kişiye organ nakli yapılmışsa hem organ nakli yapılan hem nakil yapan kişinin belli bir süre rehabilitasyon merkezinde tedavi görmesi gerekmektedir.

İki tarafından bedenlerinin bu sürece alışabilmesi için kişilerin doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Doktorun hazırlamış olduğu talimatlara uymuş olmak büyük önem arz etmektedir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Sağlık
Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı nedir sorusu insanların sıklıkla sormuş olduğu bir sorudur. Günümüzde neredeyse 12 kişide bir görülmekte ve tedavi edilmezse sonucu...

Kapat