KAYIP DOKUZUNCU GEZEGEN BULUNDU MU? - Yeni DöngüYeni Döngü

18 Ocak 2021 - 09:51

KAYIP DOKUZUNCU GEZEGEN BULUNDU MU?

KAYIP DOKUZUNCU GEZEGEN BULUNDU MU?
Son Güncelleme :

22 Şubat 2020 - 20:47

52 views

Astronom Konstantin Batygin ve meslektaşı Michael E. Brown Güneş sisteminde bir gezegenin daha olması gerektiğine dair bir tez ortaya koymuşlardır. Kuiper Kuşağı’nda irili ufaklı bazı gökcisimlerinin görünmeyen bir çekim kuvvetine bağlı olarak farklı bir davranış sergiledikleri gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak 2016’da Dokuzuncu Gezegen olma ihtimalini savunmuşlardır. Gerekli incelemelere göre Dokuzuncu Gezegen, Dünya’nın 10 katı büyüklüğünde bir yapıya sahiptir.

Dokuzuncu Gezegenin Dünyaya Etkisi

Yapılan tahminlere göre, yaklaşık 4 milyar yıl önce, Jüpiter’in yörüngesel göçü esnasında Dünya ve Venüs’ü kendisiyle beraber sürükleyip çarpışmalarına yol açabilirdi. Jüpiter bu sırada Güneş’ten şimdiki zamanın yörüngesinden uzaklaşmaktaydı. Bu olumsuz olayın gerçekleşmeme sebebini uzmanlar, bilinmeyen bir güç olduğunu ifade etmekteler. Bu bilinmeyen güç sayesinde Jüpiter bugünün yörüngesine çekilmiş olabileceğini belirtmekteler.

Meydana gelen olayları daha net anlayabilmek için bilgisayar canlandırmaları hazırlandı. Bu sayede Jüpiter’i çeken bilinmeyen gücün en olduğu anlaşılmış olacaktı. Yapılan incelemeler sonucunda, Jüpiter’i itip kendisini de Güneş sisteminin dışına sürükleyen bir gezegen olma ihtimaline ulaşıldı. Dünya ve Venüs’ün çarpışmasını engelleyen bilinmeyen gücün Dokuzuncu Gezegen olduğu kanısına varıldı.

Astronomlar, matematiksel modelleme ve simülasyonlar sayesinde Dokuzuncu Gezegeni keşfettiler. Ancak direkt olarak gözlemleme imkânı şu zamana kadar olmadı. Ancak antik Sümer taş tabletlerinden yapılan çevirilere göre, tarih öncesinden oldukça büyük olan ve kızıl renkte istilacı diye adlandırılan bir gök cisminin Güneş Sistemine geldiği ifade edilmektedir. Geçiş gezegeni olarak geçen bu gezegen ile NASA’nın yapmış olduğu çalışmalarda keşfedilen Dokuzuncu Gezegen ifadesi çok benzemektedir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Bilim, Teknoloji
Drone Teslimatı Başladı

İlerleyen teknoloji, hizmet sektörünün gelişimini hızlandırıyor. Önce oyuncak görevi, sonra hobi görevi, sonrada kamera görevi verilen drone’lara şimdi de kargo...

Kapat