Site Rengi

Yeni Döngü

Klavye Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Klavye Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?
YENİ DÖNGÜ

Yeni aldığınız bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda klavye temizleme kısmını düşünmek, başlangıçta en son aklınıza gelecek konu olacaktır. Ancak, her bilgisayar kullanıcısı, çevre birimlerinde oluşacak bu kirin kaçınılmaz olacağını eninde sonunda görecektir.

Bunu nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi henüz bilmiyorsanız, klavyedeki parçalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sadece basit bir ovma veya silme işlemi değildir. Bundan dolayı bu işlemi yaparken çok dikkatli olmalısınız, böylece cihazınızda geri dönüşü olmayan hasara neden olmazsınız.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, sizlere bu işlemi yaparken yardımcı olacak ipuçları hazırlamayı düşündüm. Klavyenizin günlük veya aylık, ne kadar süreyle temizleyecekseniz, ona uygun bakım yapmayı bu detaylarla öğreneceksiniz.

Klavye Temizleme : Kalıntıların Giderilmesi

Gün içerisinde masanızda atıştırmaya veya çalışırken yemek yemeye alışkınsanız, klavyenize kırıntı veya yiyecek parçası dökülmesi muhtemeldir. Gerçekten, çok dikkatlı değilseniz, klavyenizin tuşlarının altına gıda parçacıklarının yapıştığını göreceksiniz. Bu durumu yaşadığınızda yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

1.      Klavyenizi Sallayın

Yapışmayan kalıntılar mevcutsa bu kalıntıları gidermek için önce klavyenizi bilgisayarınızdan çıkarmanız veya dizüstü bilgisayarınızı kapalı duruma getirmelisiniz. Ardından klavyenizi baş aşağı çevirin ve parçacıklar gidene kadar sallayın.

2.      Basınçlı Hava Kullanın

Arasına sıkışmış kalıntı varsa ve sallama kısmı, klavye temizleme işlemine yeterli gelmediyse, bu kalıntıları yumuşatarak çıkarmak için basınçlı hava kullanın. Örneğin basit bir saç kurutma makinesi kullanmak çok etkili bir yöntemdir, bu sayede kurumuş kalıntılardan da kurtulabilirsiniz.

Klavye Temizleme : Sıvı Dökülmelerinin Giderilmesi

İçecek dökülmeleriyle başa çıkmak daha da zordur. Ancak bu konuda da endişelenmenize gerek yoktur. Klavyeye sıvı dökmeniz yeni bir klavye veya dizüstü bilgisayar almanız gerektiği anlamına gelmez.

1.      Sıvıyı Klavyenin İçerisinden Çıkarın

Hasarı önlemek için üzerine sıvı döktüyseniz hemen dizüstü bilgisayarınızı kapatmalı veya klavyenizi çıkarmalısınız. Diğer cihazlarınızdan uzak, klavyenizi baş aşağı çevirin, sallayın ve suyun çoğunu almak için baş aşağı tutun.

2.      Tüy Bırakmayan Bir Bezle Temizleyin

Kalan damlacıkları temizlemek için tiftiksiz mikrofiber bir bez (başka bir şey yoksa kağıt havlu veya tişört gibi temiz emici bir malzeme) kullanın. Daha sonra klavyeyi en az 24 saat boyunca tamamen kurumaya bırakın. Tüm bunları klavyeyi baş aşağı konumda tutarken yapın.

3.      Yapışkan Tuşları Kontrol Edin

Su dışında başka bir sıvı döktüyseniz, yapışkan olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Klavye temizleme işleminde yapışkan tuşları temizlemek için, tuş kapaklarını bir bıçak veya bir tornavida ile nazikçe ve dikkatlice çıkarın. Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bu tuş başlıklarının çıkarılabilir olup olmadığını kontrol edin.

Klavye tabanındaki yapışkan lekeyi ve tuş başlıklarını temiz bir bez ve biraz alkol çözeltisi veya ılık su ile silin. Tuş başlıkları üzerindeki zor erişilen noktalar için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Tekrar yerleştirmeden önce tamamen kurumaya bırakın.

Klavye Temizleme : Haftalık Bakım

Klavye temizleme alışkanlığınızı haftalık olarak yerine getirmek, klavyenizi temiz tutmak kişisel sağlığınız için de en iyisidir. Bunu yapmak, sizi hasta edebilecek zararlı mikroplardan ve virüslerden de uzak tutacaktır. Tüm adımları klavyeniz takılı değilken yaptığınıza emin olun.

1.      Kalıntıları Temizleyin

Yiyecek parçalarını, tozu ve diğer parçacıkları çıkarmak için klavyeyi baş aşağı sallayın veya tuşlar arasına hava verebileceğiniz bir şey  ile temizleyin. Ayrıca, bu adımı daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapmanıza olanak tanıyan bir mini elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Ayrıca çok etkili olan yapışkan temizleme jelleri de mevcuttur.

2.      Tuşları Temizleyin

Haftalık olarak tuş kapaklarını izopropil alkollü, pamuklu bir bez kullanarak temizlemek, klavye içerisinde birikenleri temizleyecek ve zararlı mikropları öldürecektir. Bu işlemden sonra tüy bırakmayan bir bezle iyice kurulamayı unutmayın.

 

Klavye Temizleme : Derin Temizlik

Klavyenizi derinlemesine temizlemek, özellikle son bir kaç ay içinde temizlemediğinizde biraz zaman alabilir. Sararmış tuş başlıklarına ayrı ayrı uygun bir ovma işleminin yanı sıra toz, gıda parçacıkları, cilt hücreleri, saç ve diğer şeyleri barındıran bir klavye tabanını temizleyebilirsiniz. Bu nedenle klavyenizin haftalık olarak temizlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

1.      Sararmış Tuş Başlıklarını Ovalayın

Kir ve yağ birikiminin ovulması şaşırtıcı derecede zordur, bu nedenle bu bölüm zaman ve sabır gerektirir.

Her tuş başlığını, kendi yerleşimlerini unutmadan veya not alarak bir bıçak veya bir yassı başlıkla dikkatlice kaldırın. Daha sonra, bunları sabun, su veya izopropil alkol ile ayrı ayrı yıkayın. Lekeler özellikle zorlayıcı ise, pamuklu çubuk veya alkollü yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

2.      Klavyenin Tabanını Derinlemesine Temizleyin

Klavye tabanınızda yer alan kırıntı, toz veya başka malzemeleri temizlemek için basınçlı hava veya elektrikli süpürgesi kullanın. İşiniz bittiğinde, klavye tabanınızdaki kir birikmesini bir bez veya pamuklu çubuk yardımıyla, su veya izopropil alkol ile silin. Sonrasında tüy bırakmayan bir bezle tamamen kurulayın.

 

Bütün bu aşamaları ara ara klavye temizleme işlemlerinizde yerine getirirseniz, hem kişisel sağlık hem de bilgisayar deneyiminizde uygun şartlar sağlayacaksınız.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır
Evde Ekonomik ve Pratik Cips Yapımı

Evde cips yapımı son zamanlarda bolca vakit geçirdiğimiz mutfakta yapabileceğiniz çok basit bir tariftir. Bazı illerde sokağa çıkma yasağının gelmesi...

Evde Nasıl Ekmek Yapılır ?

Evde ekmek yapımı son zamanlarda temel ihtiyacımız olan ekmek ihtiyacını gidermek için başvurduğumuz yöntemlerden biri olmuştur. Mutfakta çokça vakit geçirdiğimiz...

Windows 10’da Basit Adımlarla Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sisteminde disk birleştirme işlemi yapabilmek için basit bir yol mevcuttur. Bu yöntem ile diskinizi kolayca tek parça...

Kapat