Site Rengi

Yeni Döngü

Kolayca Okunabilen İlaç Gibi 10 Yerli Kitap

Kolayca Okunabilen İlaç Gibi 10 Yerli Kitap
YENİ DÖNGÜ

Okuyucular bazen tıpkı işlerin kesat olduğu bir bakkal gibi kitap okuyamadıkları bir ‘durgun zaman’ın içinde bulurlar kendilerini. Bazı kitaplar, okurken okuyucunun elinde sürünür, aylarca gittiği her yerde yanındadır. Sonunda ya okuyucu azmeder ve kitabı bitirir ya da içindeki sönmüş okuma hevesiyle beraber bir köşeye bırakır ve bir süre eline kitap almak istemez. Sadece bu da değil bazen okumak için yeterli zaman yoktur. Bazense sadece okunmuyordur. İşte böyle durumlardan ışık hızında kurtaran Türk edebiyatının farklı dönemlerine renk katmış 10 kolay okunan kitabı imdadınıza yetiştiriyorum.

 

1.      Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf

İlk basımı 1937’de yapılmış olan kitap aynı zamanda yazarın da ilk romanıdır. Kitapta ailesi katledilen Yusuf’un sessiz ama içi fırtınalarla kabaran halini, onu evlat edinen aile içinde yaşadıklarını ve bunların onun duygularına olan yansımalarını okuyoruz. Sabahattin Ali’nin sade dili Kuyucaklı Yusuf’un akıcı hikayesiyle birleştiği zaman insanı sonraki sayfada ne olacağını merakla beklediği bir okuma serüveninin içine çekiyor. Yazarın kullandığı edebi dilin verdiği zevk de bunlara eklenince haliyle kitabı elden bırakmak güçleşiyor. Meraklısı için 1985 yılında Feyzi Tuna yönetmenliğinde çekilmiş bir sinema filmi de mevcut.

 

2.      Peyami Safa – Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa’nın en ünlü eserlerinden biridir. Diğer kitaplarından biraz daha farklı bir şekilde hasta bir genç adamın iç buhranlarına eğilir ve onun psikolojisini betimler Peyami Safa. Hastanın acılarını onunla beraber bize de yaşatırken kelimeler kolayca akıp gider. Tıpkı on beş yaşındaki isimsiz genç kahraman gibi yazar da küçük yaşta “kemik veremi” hastalığına yakalandığı için yansıttığı düşünceler daha gerçek gelir okuyana. Kısa zamanda sonuna gelindiğinde insanı bir ruh bunalımıyla beraber derin düşüncelerin pençesinde bırakan hacim olarak da küçük bir kitaptır.

 

3.      Reşat Nuri Güntekin – Yaprak Dökümü

Dizisi sayesinde kitabın adını herkes kıyısından köşesinden duymuştur. Güntekin, bu eserinde bir memur ailesinin yozlaşmasını ve tıpkı yapraklarını döken bir ağaç gibi tek tek dağılmasını anlatır. Akıcı üslubu ve merak uyandıran olay örgüsüyle insanı kitap okuyamama durumundan kolayca çekip almasının yanında okurken duygudan duyguya geçmesine de neden olur.

 

4.      Murat Menteş – Dublörün Dilemması

Tuhaf karakter isimleriyle bile yüzünüzde bir gülümseme oluşturacak bir kitapla listemize devam ediyoruz. Post modern edebiyat zemininde afili bir hikayeyle geliyor yazar bize. Okurken neşeli ama tedirgin eden bir karmaşanın içine itiyor okuyucuyu. Gözler satırların üzerinde gezerken ara ara hikayeden koptuğu düşünülse bile kitaptan kopamıyor insan. Bunun nedeniyse muhakkak ardı ardına gerçekleşen olayların uyandırdığı merak olsa gerek.

 

5.      Ömer Seyfettin – Bahar ve Kelebekler

Hikaye severleri de unutmamak gerek. Kitaba adını veren öykü kolayca okunsa da kolay kolay unutulacak bir öykü değil. O satırlarda yazanlardan haberdar olduktan sonra her bahar ilk kelebeği arayan bir çift göze sahip oluyorsunuz. Ömer Seyfettin kitaplarını ilkokul da zorla okuyanlardansanız yetişkinliğinizde de ona bir şans verin.

 

6.      Sait Faik Abasıyanık – Lüzumsuz Adam

Liste için bir hikaye kitabı daha! Lüzumsuz Adam, Sait Faik’in dolambaçsız, sade dilini en iyi yansıtan hikayelerini içeren kitaplardandır. Kendisinden, duygularından ve yaşadığı yerden kaçmaya çalışan adamların hayatlarına kısacık dahil eder bizi. Her hikayede biraz daha, kaybolmuş ruhlara ev sahipliği yapan şehirlerin içine gireriz. Kitap bittiğinde bile oralardan çıkmak kolay olmaz. Sait Faik çok iyi bir gözlemcidir. Oturduğu yerden insanları gözler sonra da onları kendi duygularıyla harmanlayarak yazar. Sağlam kalemi ve gözlerine sağlık!

 

7.      Mine Söğüt – Deli Kadın Hikayeleri

Kim delirtti bu kadınları? Mine Söğüt’ün hikayelerden oluşan bu kitabında 21 deli kadının hayatı yer almaktadır. Alışılması zor bir dille başlayan hikayelerde kelimelere aşina olmaya başlayınca sonraki hikayeyi korkuyla karışık bir heyecanla bekler okuyucu. Okurken bir süre ara vermek istese de sonraki deliliğin neler getireceğini bilmeden bırakmak istemez. Ürperten şiirler ve resimler de hikayelere eşlik ederken insanın bağlarından kopup delilikle dolu bir dünyaya çekilmesi işten bile değil.

 

8.      Latife Tekin – Sevgili Arsız Ölüm

Büyülü gerçeklik akımının izinde bir ailenin köyden şehre taşındığında geçirdiği dönüşümü hızlı geçen karelerle anlatıyor Latife Tekin. Kendi hayatından ve ailesinden esinlenerek kaleme aldığı bu kitap yazarın ilk romanıdır da aynı zamanda. Olayların sürekliliği okuyucuyu kitaba bağlamak konusunda başarılı. Doğaüstü inanışlar ve hurafelerle bezeli bütün bu gerçeklikler, kitabı okuduktan sonra normal hayata adapte olmakta zorluk yaşatabilir.

 

9.      Mustafa Kutlu – Uzun Hikaye

Açık ve anlaşılır bir dille yollarda uzanan kısaca anlatılmış bir uzun hikaye. Hikayenin hüzünlü ve lirik havası sayfalar boyunca okuyucuya eşli ediyor. Eğer zaman varsa bir oturuşta okunup bitecek kadar akıcı bir kitap. İzlemek isteyenler için Osman Sınav yönetmenliğinde 2012 yılında çekilmiş bir film de mevcut.

 

10. Asude – Pabucumun Ajanı

Romantik komediyle listeye son verelim. Düşünsel anlamda insanı çok zorlamadan sayfalar arasında gezerken kahkaha attırma potansiyeline sahip iki ciltten oluşan bir aşk romanı Pabucumun Ajanı. İş aramak için çıktığı yolda komik tesadüflerle aşkı bulan Deniz’in başına gelenleri okuyoruz. Türü sevmeyenlerin dahi okuyup kolayca bitirebileceği bir kitap.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Faydalı Bilgiler, Kitap
Matematiği Çocuklara Sevdirmenin 6 Yöntemi

Günümüz insanların en fazla zayıf olduğu noktalardan birisi de matematiktir. Özellikle okul öncesi veya ilköğretim çağında olan talebelere matematik bir...

İngilizce Eğitimi İçin İngiltere mi Amerika mı?

Yurtdışında İngilizce eğitimi denildiğinde ilk akla gelen ülkeler Amerika ve İngiltere olmaktadır. Halbuki bu ülkeler dışında İngilizce eğitimi alabileceğiniz Afrika’...

İnternette Ücretsiz Ulaşabileceğiniz Sanal Müzeler

Evinizde vakit geçirirken de bazı sanal müzeler size kapılarını açıyor. Dünyanın ve ülkemizin en popüler müzeleri, online platformları üzerinden size...

Kapat