Site Rengi

Yeni Döngü

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Kolon kanseri bir diğer ismiyle bağırsak kanseri olarak bilinmektedir. Kolon kalın bağırsakta yer alan bir bölümdür.

Vücutta iki tip bağırsak vardır. Bunlardan biri ince bağırsak biri kalın bağırsaktır. Genel de kanser kalın bağırsakta ince bağırsağa göre daha çok kanser görülmektedir. Bu kanserin her yaşta görüldüğü bilinmekte ancak en fazla 50 yaşlarından sonra görülmektedir.

Belirtiler gözlemlendiği takdirde gerekli kontroller yapılmalı ve tedavi sağlanmalıdır. Erken müdahale kanser hastalığı için büyük önem arz etmektedir.

Kolon Kanseri Belirtileri?

Kolon kanseri bazı belirtiler ile fark edilmektedir. Kolon kanser belirtiler yörüngesinde bazen dışarıdan anlaşılmakta bazen ise doktor tarafından anlaşılmaktadır.

Kolon kanserinin belirtileri şu şekildedir;
Sadece bu kansere özgü bir durum olmasa da kolon kanserinde karın ağrısına rastlanabilmektedir. Gaz sıkışması olarak rastlanmaktadır. Durumun uzadığı takdirde kolon kanserinin şüphesi taşınabilmektedir.

Muhakkak gözlemlendiğinde doktora gidilmesi gereken bir durum ise makattan kan gelmesidir. Makattan kan geldiği takdirde kontrolden geçilmelidir.

Kısa zaman diliminde yüzde onluk bir kilo kaybı görülmektedir. Bu husus oldukça önemlidir.

Bu kanser bazen ishale sebep olabilmektedir. Duruma göre kabızlıkta gözlemlenebilmektedir. Çoğu zaman tuvalete gidildiği zaman rahat hissedilmemektedir.

Kolon kanserinin ileriki seviyelerinde bağırsak şişerek büyümektedir. Bu da şişkinlik hissi vermektedir. Kişi artık tuvalete gidemiyor, gazını çıkaramıyordur. Bu tip durumlarda bağırsağın yırtılma riski ve ölüm riski gözlemlenebilmektedir. Kişiler acilen bu durumda doktora gitmelidir.

Kansızlık da günümüzde oldukça rastlanan ve gözlemlenen bir hastalıktır. Ancak kansızlığın görülme yaşı 50 yaş üstü olursa o zaman kolon kanserinin belirtisi olarak düşünülmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:Tip 2 Diyabetiniz Olduğunu Gösteren Sessiz Belirtiler

Kolon Kanserinin Tedavi Yöntemleri

Kolon kanserinin ve diğer tüm kanserlerin tedavisi için öncelikle erken tanı çok önemlidir. Erken tanı demek hastalık ilerlemeden müdahale etmek demektir.

Kolon kanserinin tedavileri için yapılması gereken şunlardır;

Öncelikle erken tanı için hastalık belirtisi olsun ya da olması muhakkak düzenli testlerden geçmek gerekmektedir. Erken müdahale olduğu takdirde ameliyata gerek kalmadan tedavi sağlanabilmektedir.

Genetik faktörlerinde etkisi olduğu unutulmamalıdır. Bunun için eğer ailenizin sağlık öyküsünde böyle bir durum saptandıysa kendinize baktırmanız gerekmektedir.

Kanser ileri düzeye geldiyse bu duruma cerrahi yöntemler ile müdahale edilmektedir. Hastalığın yayılmasını engellemek adına ek olarak kemoterapi ile de tedavi uygulanabilmektedir.

Ameliyat sırasında anüsü korumakta önemli bir konudur. Bunun için ameliyat öncesi radyoterapi de yapılabilmektedir.

Bir diğer önemli hususta beslenmeniz olacaktır. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüketmiş olduğunuz besinlerde yağ oranı düşük olmalıdır. Meyve sebze tüketimine ağırlık verirken, et, alkol ve sigara tüketimini azaltmanız gerekmektedir.

Düzenli ve bol egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Günde en az yarım saat yürümek sağlığınız için gereklidir.

Kalsiyum ve D vitamini takviyenizi vücut ihtiyacınıza göre yapmanız gerekmektedir. Vücudun ve bağışıklığınızın güçlü olması gerekmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
Yüksek Tansiyon İlaçları Coronavirüs Riskini Arttırıyor Mu?

Dünyada en yüksek ölüm riski kalp hastalıklarına bağlı olarak meydana geldiği bilinen bir gerçektir. Kardiyologlar yüksek tansiyon ve/veya diğer kardiyovasküler...

bebeklerde burun tıkanıklığı
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı, çocukların nefes alıp vermesini zorlaştıran bir durumdur. Çocukların birçoğunda bu durum gözlemlenir. Burun tıkanıklığı başka alt hastalıklara...

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Kronik Hastalıkları Olanlar İçin Koronavirüs’ten Korunma Önerileri Açıkladı

Bu yazıda Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından daha çok risk grubu olarak nitelendirilen diyabet hipertansiyon, kalp, akciğer rahatsızlığı olan...

Kapat