Site Rengi

Yeni Döngü

Konsantrasyonu Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Konsantrasyonu Artırmak İçin Neler Yapılabilir?
YENİ DÖNGÜ

Konsantrasyon, insanların herhangi bir konuya veya yapacağı eyleme zihinsel olarak odaklanmasına denir. İnsanların konsantrasyon süreleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hatta insanların yaptıkları eylem ve konuya göre bile farklılık gösterebilir. İnsanlar sevdikleri, ilgi duydukları ve beğendikleri konu ve eylemler hakkında daha çok konsantre olabilirler. İnsanlar aynı anda iki şeyi yapamazlar ve yapmaya kalktıklarında ya konsantre olamazlar ya da yaptıkları şeyde başarılı olmazlar. Bu nedenle tek bir işi tam konsantre bir şekilde yapmalıyız.Bu yazımızın devamında da konsantrasyonu arttırmak için neler yapılabilir sorusunun cevabı yer almaktadır.

Konsantrasyonu Engelleyen Faktörler

İnsanların herhangi bir konuya odaklanmaları veya bir eylemi konsantre bir şekilde yapmalarını engelleyen bazı durumlar vardır. Sağlığınızla ilgili olan durumların yanı sıra dışsal ve içsel etkenlerde konsantrasyonunuzu etkileyebilir.

Sağlık sorunları nedeniyle konsantrasyonunuzun bozulmasının en önemli nedeni su kaybıdır. Beynin büyük bir kısmının sudan oluşması nedeniyle vücudumuzdaki suyun eksik olması baş ağrısı, yorgunluk gibi rahatsızlıkları neden olur. Bu rahatsızlarda konsantre olmamızı olumsuz şekilde etki eder. Ayrıca vücudumuza yiyeceklerle aldığımız toksinler konsantrasyonu etkileyebilir. Örneğin konsantre olmanız gerektiği bir eylem sırasında ya da öncesinde içtiğiniz gazlı içecekler sizi eylem sırasında rahatsız edebilir. Bu da Konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.

Konsantrasyonu etkileyen içsel ve dışsal etkenlerde mevcuttur. Dışsal etkenlere çevrenizdeki insanlar, televizyon, gürültü, bulunduğunuz ortamda asılı olan poster gibi eşyalar, telefon gibi aletler örnek olarak gösterilebilir. İçsen etkenlere açlık, uykusuzluk, sıkılma, hayal kurma, stres, gün içinde yaşanan olayların etkisi gibi nedenler örnek olarak gösterilebilir.

Konsantrasyonu Artırmak İçin Öneriler

Konsantrasyonu Artırmak için yapabileceğiniz uygulamalar ve alacağınız besinler mevcuttur. Sizler için bunları aşağıda maddeler halinde hazırladık;

 • Uykusuzluk ve açlık gibi bir durumunuz varsa konsantre olmanız oldukça zordur. Bu nedenle uykunuzu alın ve açlığınızı giderin. Daha sonra tam konsantre olarak yapmanız gereken eylemi gerçekleştirin.
 • Gün içinde Konsantrasyonu Artırmak için fındık, ceviz, bezelye, fasulye, süt, sebze, avokado ve B vitamini tüketebilirsiniz.
 • Tüketeceğiniz besinlerden alacağınız Omega 3 sizlerin konsantrasyonunu artıracaktır.
 • Yapacağınız eylemle duygusal olarak bağ kurmanız o işe tam konsantre olmanızı sağlayacaktır.
 • İnsanlar gün içinde belirli zamanlarda daha zinde ve daha enerjik olduğu bir zaman vardır. Konsantre olarak yapacağınız işleri bu zamana denk getirebilirsiniz.
 • Konsantrasyonu Artırmak için odaklanacağınız eylemi yaparken çevrenizde sizi rahatsız edecek ya da konsantrasyonunuzu etkileyecek eşyaları etrafınızdan uzaklaştırın. Örneğin telefonunuz, televizyon ya da dergi ve fotoğraflar
 • Konsantrasyonunuzun bozulmaması için kendinizi eğitmelisiniz. Çünkü siz işlerinizi yaparken her zaman sessiz ve sakin bir ortamınız olmayacaktır.
 • Konsantrasyonu Artırmak için ne kadar çalışmanız gerektiğini belirleyin ve neleri hedeflediğinizi unutmayın.
 • Konsantrasyonunuz bozulduğunuzda hedeflediğiniz şeyleri düşünün ve büyük resmi hatırlayın bu durum sizi tekrar konsantre olmanıza yardımcı olur.
 • Kafein konsantrasyonunu artırır. Ancak bunu dozunda tüketmelisiniz. Daha çok konsantre olacağım diye sağlığınızı tehlikeye sokabilirsiniz.
 • Aklınızdaki olumsuz düşünceleri dağıtmak konsantrasyonunuzu artıracaktır. Elbette hayatınızda birçok olumsuzluk meydana gelecektir. Ancak bu olumsuzlukları kafanızdan atmanız gerekir. Bu hem sağlığınız açısından hem de konsantrasyonunuz açısından önemlidir.
 • Yaptığınız eylemi en fazla 40 – 45 dakika boyunca konsantre olarak yapabilirsiniz. Bu nedenle yaptığınız eyleme ara vererek devam etmelisiniz.
 • Eğer her şeyi yaptığınız halde yapacağınız eyleme konsantre olamıyorsanız o eylemin sizin için uygun olmadığını anlamalısınız. Çünkü ne yaparsanız yapın başarılı olamayacaksınızdır.
 • Tam konsantre bir şekilde yaptığını eylemlerde başarılı olursanız kendinizi ödüllendirin. Bunu yapmanız diğer konsantrasyon gerektiren durumlarda sizin daha kolay konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.
YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kişisel Gelişim ve Psikoloji, Sağlık
Kurdeşen nedir | Kurdeşen bitkisel tedavisi
Kurdeşen Nedir ve Kurdeşen Tedavi Yöntemleri

Ürtiker halk arasında kurdeşen olarak da bilinen bir deri hastalığıdır. Kurdeşen nedir sorusunu cevaplamak gerekirse, daha çok çocuklarda görünen, deride...

Vitiligo nedir kimlerde görülür
Vitiligo Nedir ve Vitiligo’ nun Sebepleri Nelerdir?

Vitiligo nedir sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse cildin rengini kaybetmesine neden olan bir durumdur diyebiliriz. Vitiligo, dünyadaki insanların yüzde 0.2 ila...

sağlıklı beslenme nedir
Sağlıklı Beslenme İpuçları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme günümüz dünyasında artık git gide zorlaşmaktadır. İnsanlarda özellikle gençler ve çocuklarda hazır gıdaların ve paketli gıdaların tüketimi günden...

Kapat