Site Rengi

Yeni Döngü

Köpek Klonlama İşlemi Amerikada Başarıyla Gerçekleşti

Köpek Klonlama İşlemi Amerikada Başarıyla Gerçekleşti
YENİ DÖNGÜ

Geçtiğimiz dönemlerde haberlere konu olan klonlama işlemi bu kez bir köpek üzerinde gerçekleştirildi. Amerika da yaşayan bir çift, 12 yıldır yanlarında yaşayan ve ani bir şekilde ölen köpeklerini klonlattı. Söz konusu klonlanan köpek, tıpkı ölen köpek gibi aynı davranışları sergiliyor. Son dönemin en popüler olan konularından klonlama olayını gelin birlikte inceleyelim.

Klon Köpek Ziggy

 

Amerika Birleşik Devletlerin de yaşayan bir çift, ölen köpeğini klonlatmaya karar verdi. Klonlama işlemi için ViaGen Pets isimli firma ile anlaşan çift, 50 bin dolar karşılığı ölen köpeklerini klonlattı. Labrador cinsi klon köpek, tıpkı ölen köpek gibi hareket ediyor, onun oyuncukları ile oynuyor ve üstelik aynı oyunlardan keyif alıyor. Söz konusu klonlama işlemi için 50 bin dolar, yaklaşık 310 bin TL ödeme yapan çift, yeni klon köpeklerinden memnun olduklarını açıkladı.

 

Köpek klonlama işlemi dünya genelinde sık sık yapılmaktadır. Güney Koreli bir şirket, günümüze kadar 100 bin dolar bedelle ortalama 1000’den fazla köpeği kopyalamayı başardı. 2006 Yılından günümüze kadar başarıyla hizmet veren genetik mühendislik şirketine dünyaca ünlü isimler başvurdu. Söz konusu klonlanan köpeklerin, aynı davranışları sergileyip sergilemediği veya aynı ruh halini yansıtıp yansıtmadığı ise henüz bilinmiyor.

Klonlanan Kuzuyu Hatırladınız mı?

 

1996 Yılında başlayan çalışmalar neticesinde klonlanan Dolly isimli koyun o dönem dikkatleri üzerine çekmişti. Dolly, klonlandığı dönemden 2003 yılına kadar aktif olarak yaşamıştı. 2003 Yılına girdiğimizde henüz 7 yaşında olan koyun, ani bir şekilde hayatını kaybetmişti. O dönem bilim insanları yaptığı açıklamada koyunun klonlama işlemi sebebiyle hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

 

Fakat ilerleyen dönemlerde bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, koyunun klonlama işleminden dolayı ölmediği belirtilmişti. Doğal sebeplerden dolayı ölen koyun, o dönem büyük üzüntüye sebep olmuştu.

 

1996 Yılında koyun klonlama işlemi ile yapılan çalışmalar, bilim insanlarına oldukça faydalı bilgiler sunmuştu. O dönem elde edinilmiş bilgiler neticesinde artık diğer hayvanlarda başarı ile klonlanabiliyor. İlerleyen dönemlerde insanlar üzerinde başlanması beklenen klonlama işleminin nasıl bir sonuç vereceği ise oldukça merak konusu.

Onur-Ekip5

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Haber
Zaman Nedir?

Klasik fiziğin en büyük üstadları olarak kabul edilen Galileo ve Newton’a göre zaman mutlaktır, değişmez, sabittir ve her şeyden bağımsız...

Netflix Platformuna Yeni Güncelleme Geldi

Son dönemin en popüler uygulamalarından biri olan Netflix platformu, özellikle ülkemizde yaptığı ataklarla dikkat çekiyor. Söz konusu platform geçtiğimiz dönemde...

Çin Yeni Uzay İstasyonu Yapabilir

Uzay yarışları bilindiği üzere, Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasında başlamıştı. 1969 yılında sonra dünyanın en büyük uzay güçlerinden...

Kapat