Site Rengi

Yeni Döngü

Koronavirüse Karşı Bu Sıradışı Ağaç İle Bağışıklığınızı Güçlendirin

Koronavirüse Karşı Bu Sıradışı Ağaç İle Bağışıklığınızı Güçlendirin
YENİ DÖNGÜ

Üst solunum yollarını etkileyerek özellikle bağışıklık sistemi düşük kişilerde zatürre hastalığına sebebiyet veren hatta ölüme kadar götürebilen Koronavirüs salgınından kendimizi koruyabilmemizin yolu bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten geçer. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için de sağlıklı ve dengeli beslenmemiz, beslenme programımıza prebiyotik ve probiyotikleri mutlaka ilave etmemiz gereklidir.

Bu yazımızda bağışıklık sistemini güçlendirerek antioksidan ve antienflamatuar etkisine sahip sıradışı bir ağaçtan bahsetmek istiyoruz: Ginkgo Biloba yani Mabet Ağacı. Mabet ağacı (Ginkgo Biloba), sağlığa pek çok faydası olan bir ağaçtır. Bir “Yaşayan Fosil” olarak anılan bu ağaç özellikle zihinsel problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Yaprakları ve tohumu kullanılarak, çağımızın hastalığı olan Alzheimer, kaygı ve depresyon, yorgunluk gibi daha pek çok alanda hastalıkların tedavisinde büyük rol oynamaktadır.

Mabet ağacının (Ginkgo Biloba) Kısa Hikayesi?

Anavatanı Çin olan Ginkgo Biloba, ülkemizde mabet ağacı olarak bilinmektedir. Ayrıca, ülkemizde gümüş kayısı, fil kulağı, kız saçı, Çin yelpaze çamı olarak da anılır. Dünyanın en eski ağaç türlerinden birisidir. Hiçbir akrabası bulunmayan, kendine özgü bir türdür. İzmir, İstanbul, Ankara ve Trabzon’da bu ağaçları görmek mümkündür.

Mabet Ağacının Özellikleri Nedir?

Bu ağaçlar, 130 feetten daha fazla büyüyebilir. Yani boyları 40 metreden fazla uzayabilmektedir. Kökleri derindedir ve dayanıklıdırlar. Zira bu sıradışı ağaç Hiroşima’ya atılan atom bombası karşısında hayatta kalan tek canlıdır. Bitki hastalıklarına, hava kirliliğine karşı da oldukça dirençli olan bu ağaçların ömürleri Çin’deki örneklerine göre 2500 yaşını bulabilmektedir.

Mabet Ağacının Kullanımı

Genellikle geleneksel tıp, yemeklerde ve de zihinsel sorunlarda kullanılır. Hala daha uzmanlar tarafından araştırmaları devam etmektedir.  Sıklıkla dünyadaki mabet ağacı kullanımı şu şekildedir;

  • Kapsüller
  • Tabletler
  • Sıvı özler
  • Kuru yapraklar / çay

Günlük tüketim dozu yapılan araştırmalara göre 120 mg – 240 mg geçmemelidir. Tohumları içerisindeki fındık benzeri meyvesi, özellikle Çin’de düğün ve yeni yıl gibi özel günlerin gıdasıdır. Elbette tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Mabet Ağacının Faydaları Nelerdir?

Orta Asya sınırlarını aşıp Avrupa ve ABD de giderek popüler hale gelen bu ağaçlar, bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Başrolünde yüksek antioksidan ve antienflamatuar  (iltihapla savaşan madde) olduğu düşünülmektedir. Yapraklarındaki özde flavonoid glikozitleri bulunmaktadır. En iyi etkilerini demans, Alzheimer ve yorgunluk tedavilerinde gösterdiği bilinmektedir.

İşte mabet ağacının faydaları;

Güçlü Antioksidanlar İçerir

Bu denli sağlıklı olmasının arkasında yatan ana neden olabilir. Yüksek seviyelerde flavonoidler ve terpenoidler içerir. Yani, yaşlanmayı yavaşlatmaktadır. Ayrıca iltihap önleyici maddelerdir.

İltihapla Mücadele Eder

Hayvan ve test tüpü araştırmaları göstermiştir ki, ginkgo özütü insan ve hayvan hücrelerindeki iltihaplanma belirteçlerini azaltabilmektedir.

Baş Ağrısı ve Migreni Rahatlatabilir

Mabet ağacı faydalarından biri de baş ağrısına ve migrene bağlı aşırı stres ya da kan akışına bağlı bir sebep bulunuyorsa anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olmasından dolayı yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Kan Akışını ve Dolaşımını Geliştirir

Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da bugüne kadar yapılan araştırmalar kan damarlarının genişlemesini sağladığı yönündedir. Zayıf kan dolaşımı ile ilgili sorunların çözümü olabileceği düşünülmektedir.

Demans Belirtilerinin Azalmasında Yardımcıdır

Alzheimer hastalığı ile ilgili anksiyete, stres ve diğer semptomlar ile ilgili bilişsel düşüşü azaltma yeteneği olduğu değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalarda, bazı demans hastalarında bilişsel gerileme oranında belirgin azalma kaydedilirken diğerlerinde bu sonuç alınamamaktadır. Kesin tedaviden çok bilişsel düşüşü azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Anksiyeteyi Azaltır

Hayvanlarda yapılan deneylerde anksiyete semptomlarında azalma gözlemlenir. Sonrasında  170 kişi üzerinde yapılan çalışmalarda 240 mg – 480 mg ginkgo ve plasebo  ile tedavi işlemi uygulanır. En yüksek ginkgo doz verilen grubun plasebo grubuna kıyasla kaygı semptomlarında % 45 daha fazla azalma kaydedilir.

Göz Sağlığını Destekler

Mabet ağacının faydalarından biri de ginkgo takviyesi ile gözlere kan akışının artırılabileceğini yönündedir. Bununla birlikte görme bozukluklarının tedavisi için çalışmalar sürdürülmektedir.

 

 

 

 

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber, Sağlık
20 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
20 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

183 Farklı ülkede görülen Corona virüsü, kısa süre içerisinde yüzbinlerce kişiye ulaştı. 256 Binden fazla kişiye bulaşan virüs yüzünden milyonlarca...

Milli Eğitim Bakanı Ertelenen Yeni Sınavları Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen iki sınav daha açıklandı. Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasına göre İlköğretim...

MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2020
MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2020

Son günlerin en çok merak edilen konularından birisi MSÜ başvurusu nasıl yapılır 2020’ dir. Milli Savunma Üniversitesi’nde okumak isteyenler için...

Kapat