Kripto Para Nasıl Oluşturulur? - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 21:45

Kripto Para Nasıl Oluşturulur?

Kripto Para Nasıl Oluşturulur?
Son Güncelleme :

05 Nisan 2020 - 17:31

64 views

Kripto para nasıl oluşturulur sorusuna cevap vermeden önce kripto parayı anlamamız gerekir. Son dönemlerde pek çok ticarette dahil hemen her sektörde kripto paralar kullanılmaya başlandı. Kripto paralar arasında şu an en çok revaçta olan Bitcoin’dir.

Bitcoin özellikle 2019 yılında çok büyük düşüş yaşamış ancak içinde bulunduğu Ayı piyasasının da bitmesiyle 2020 yılında yükseliş trendine girdi. Dünya çapında yaşanan virüs ve ticaret savaşları nedeniyle tüm Dünya ekonomileri zarar gördüğü için Bitcoin’de bundan nasibini aldı ve zaman zaman düşüş trendine katıldı. Ancak bu krizler çabuk aşılırsa çok ciddi rakamlara yeniden ulaşacağı ön görülüyor.

Özelikle Amerika ve Çin gibi ülkelerde artan talep karşısında yukarı ivmesini her geçen gün arttırıyor. Uzun zamandır dar bir piyasada hareket ettiği için gerekli ilgiyi göremese de artık alt yapının da profesyonel hale gelmesiyle birlikte tüm Dünya ülkelerinde kabul edilir bir ticaret parası oldu.

Kripto Para Nasıl Üretilir

Kripto para piyasasında irili ufaklı yaklaşık 1300 tane farklı kripto para bulunuyor. Bunların çoğu aynı özelliği taşısa da aralarda diğerlerinden farklı olan coinler bulunur. Kripto para nasıl üretilir sorusunu 3 ana başlık altında inceleyebiliriz.

-PoW Yöntemi (Yapılan işin kanıtlanması)

-PoS Yöntemi (Sahip olunan değerin kanıtlanması)

-Geliştiriciler tarafından kontrol edilen üretim

Proof of Work Yöntemi

Proof of Work adlı yöntemi elektronik cihazların bir algoritma karşısında sonuca ulaşması ve bu sonucun hali hazırda olan blockchain’e yani blok zincirine eklenmesidir. Bu da bu yöntemi kullanan coinler için yeni bir coin demektir. Buradaki çözülen algoritma sonucu oluşan işlemi isterse madenci, sisteme dahil edilmeden önce bekleyen transferleri bu işlem ile birleştirerek transfer ücretlerini kazanabilir. Bu sayede madenci çok daha fazla ödül almış olacak ki bu oldukça karlı bir iştir.

Bu bekleyen transferleri işleme dahil etme olayına biraz açıklık getireyim. Algoritmanın çözümünü bulan madenci, çözümü paylaştığı için bir miktar kripto para ödül olarak alır. Eğer bu işlemi bekleyen transferle yapmak isterseniz, yani çözümü bulduğunuzu söyleyerek, transferleri doğrulayıp, onay verirseniz, buradan transfer işlemlerini de yaptığınız için onlardan da ödül olarak kripto para alıyorsunuz. Transfer işleyişi apayrı bir konu olduğu için burada değinemiyorum.

Proof of Stake Yöntemi

Proof of Stake yöntemi ise PoW yöntemine göre biraz daha farklı işliyor. Bu yöntemin teknik olarak işleyişi şu şekilde oluyor. Yeni kripto para, belirli bir sürede sistem tarafından kendiliğinden oluşturuluyor. Eğer bu işle uğraşan insanların sahip olduğu cüzdanlarda bir miktar kripto para varsa orantılı bir şekilde yeni coinlere sahip oluyor.

Biraz daha basit tabirle ve anlayabileceğimiz şekline bakarsak, sistem gayet sade ve matematiksel olarak işliyor. Şöyle ki; Bir miktar coinleri bulunan 3 arkadaş ve PoS yöntemi ile blok zincirinde yeni üretilen coinler olsun. Her iki dakika da bir sistem 6 coin üretse ve bu 3 arkadaşın da sahip oldukları miktar aynı olsa, o zaman bu 6 tane kendi aralarında eşit olarak pay edilerek hepsine dağıtılır.

Ancak diyelim ki iki arkadaşın 100’er coini var diğerinin 400 coini bulunuyor. Bu durumda sistem önce tüm coinleri toplayıp, mevcut ürettiği coin ile orantılıyor. 6 yeni coine karşılık 600 mevcut coin olduğu için 1/100 gibi bir orana ulaşıyor. Her 100 birim için 1 yeni birim dağıtıyor. Bu sebeple iki arkadaş bu yeni coinlerden birer tane pay alırken, diğerinde 400 coin olduğu için 4 tane kazanır. Bu işlemi yaptıktan sonra blok oluşturulur ve işlem kapatılır.

Bu sistemde diğerinde ki gibi ödül kapma telaşı olmuyor. Belirli miktarda coin’e sahipseniz her blokta ki üretimden otomatik pay alıyorsunuz. Bunun orantılı bir şekilde dağıtılıyor olması işleyiş bakımından adil bir sistem olarak görülüyor.

Geliştiriciler Tarafından Kontrol Edilen Üretim

Bu yöntemde kontrol tamamen geliştiricilerde bulunuyor. Diğer sistemlere göre çok daha basittir. Diğerlerinde algoritmalar ve elektronik makinaların otomatik geliştirdiği coinler bulunuyordu. Burada ise yeni üretilecek coinlerin kararını geliştiriciler veriyor. Burada üretim şu şekilde yapılıyor. Her para birimi olmasa da bu yöntemi seçenler kasalarına dolar koyarak coin üretiyorlar. Kimi kripto paralarda belirli miktarda topluca üretip bir daha üretim olmamasını engelliyor. Bu tamamen geliştiricilerin karar vereceği türden bir yöntemdir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Renklerin Bilimi

Isaac Newton henüz 25 yaşındayken durduk yere aklına renklerle ilgili bir soru takılır. Renk nedir? Renkler doğada mı yoksa kafamda...

Kapat