Site Rengi

Yeni Döngü

Küçük İşletmeler de Sosyal Medya Kullanımı

Küçük İşletmeler de Sosyal Medya Kullanımı
YENİ DÖNGÜ

Sosyal medya kullanımı sadece şahıslar için değil küçük işletmeler içinde değerlendirilmesi gereken önemli bir alandır. Ancak küçük işletmelerde sosyal medya kullanımı oldukça emek isteyen ve zorlayıcı bir süreçtir. Profesyonel sosyal medya uzmanı için bütçe ayırmaktan çekinen küçük işletmeler için sosyal medya kullanımı avantajdan ziyade dezavantaja da dönüşebilmektedir.

Sosyal medya yönetiminin küçük işletmeler için önemine değineceğimiz bu yazımızda sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara da yer vermek istedik.

Küçük İşletmeler Sosyal Medyanın Önemi

Küçük işletmelerde sosyal medya kullanımı önemi

  • Müşteri ile bağlantı kurmanın en kolay ve hızlı yolu sosyal medya hesaplarıdır.
  • Sosyal medya hesapları aracılığı ile bir çok yeni müşteriye tamamen masrafsız olarak ulaşabilmek mümkündür.
  • Sosyal medya kampanyaları ile müşteri kitlesi hakkında daha detaylı bilgilere erişmek mümkün olabilmektedir.
  • Hızlı ve kolay ürün tanıtım imkanı sağlar. Bu da satışlarda daha hızlı bir artışı beraberinde getirir.
  • Firma ve marka bilinirliğini arttırmanın en ekonomik çözümlerindendir.
  • Yerel işletmeler için daha düşük sosyal medya reklamları ile daha hızlı tanıtım imkanı sağlar.
  • Sosyal medya ile müşterinin firmaya erişimi ve sorularının cevaplanması daha hızlı gerçekleşmektedir.

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Kullanımında Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Küçük işletmelerde sosyal medya kullanımı

Doğru Sosyal Medya Kanalı Seçimi

İşletmenin yapısına ve müşteri kitlesine en uygun sosyal medya kanalını seçmek gerçekten bu işe başlamak için çok önemlidir. Mevcut ve potansiyel müşteri profilinizin kullanmadığı sosyal medyada çalışma yapmak sizin için vakit kaybından başka bir şey olmayacaktır.

Zaman Yönetimi

Sosyal medya yönetiminde paylaşım yapmak için en doğru saatleri belirlemek önemlidir. Müşterilerin hangi saatlerde sosyal medyada aktif oldukları ve hangi saatlerde işletmenizin paylaşımları ile ilgilenmek istediklerini tespit etmek gereklidir. Tespit edilen bu aktif zamanlarda paylaşım yapmak müşterilerinizin sizinle ilgilenmesini sağlayacaktır. Aksi taktirde yapacağınız paylaşımlar boşa emek harcamaktan öteye geçemeyecektir.

Potansiyel Müşteri Tespiti

Sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayısını arttırmak amaçlı satın alacağınız takipçinin firmanız için bir katkısı olmayacaktır. Çünkü satın alacağınız kişiler sizin için potansiyel müşteriden oldukça uzaktır. Bu nedenle potansiyel müşteri tespitini doğru belirlemek ve bu doğrultuda çalışmalar yapmak uzun vadede daha iyi sonuçlar verecektir. Gerekli olması halinde ufak bütçelere ile hedef kitle odaklı sosyal medya reklamı verebilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı İçin Doğru Araç Seçimi

Küçük işletmeniz için 5 Ayrı kanalda sosyal medya çalışması yürütüyorsanız hepsini bir arada takibini sağlayabileceğiniz bir araç seçmeniz gereklidir. Aksi taktirde tek tek takip edeceğiniz sosyal medya hesapları sizden çok fazla zaman ve emek çalacaktır.

Sosyal Medya Uzmanı Seçimi

Sosyal medya kullanımını profesyonel ellere bırakmakta bir seçimdir. Son yılların yükselen meslekleri arasında yerini alan sosyal medya uzmanı, sizin yerinize sosyal medya hesaplarının yönetimini yapabilir. Böylece işiniz ve özel hayatınızdan bu iş için ek vakit ayırmak zorunda kalmayacağınız gibi düzenli bir şekilde sosyal medya hesaplarınızın takibi de yapılabilir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Genel, Teknoloji
Müzik Severler İçin Geliştirilen 5 Muhteşem Mobil Uygulama

Müzik dinlemek, insanların ruh sağlığını oldukça olumlu şekilde etkilemektedir. Özellikle son dönemde yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle insanların birçoğu yoğun gündemden...

Samsung Galaxy A41 Açıklandı! İşte Özellikleri
Samsung Galaxy A41 Açıklandı

Samsung firması, düzenlediği bir lansman kapsamında yeni akıllı telefonunu tanıttı. Oldukça şık tasarıma sahip olan Samsung Galaxy A41 isimli cihaz,...

Ryzen Threadripper 3990X ile Kendi Canavarınızı Oluşturun
Threadripper 3990X ile Bilgisayar Toplama

AMD’nin yeni canavarı olan 64 çekirdekli Ryzen Threadripper 3990X işlemcisiyle oluşturacağımız sisteme hazır mısınız? İşlemcinin kendisi neredeyse 4 iPhone 11...

Kapat