Kulak Çınlaması Nedir? - Yeni DöngüYeni Döngü

18 Ocak 2021 - 11:03

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak Çınlaması Nedir?
Son Güncelleme :

30 Mart 2020 - 19:46

45 views

Kulak çınlaması diğer adıyla tinnutus kişinin herhangi bir uyaran y ada çevresel etmen olmadan herhangi farklı bir ses duymasıdır.

Kulak çınlamasının her yaş grubunda görülmektedir. Ancak yaş ilerledikçe çınlamanın görülme sıklığı artmaktadır. 40-60 yaş aralarında görülme sıklığı en yüksektir. Genelde çınlamanın dereceleri hafif ve yüksek düzeydedir. Hafif düzeyde olan çınlamalar sessiz mekanlarda ve gece olduğu zaman daha çok hissedilmektedir.

Yüksek düzeyde olan çınlamalar hafif düzeyde olan çınlamaların aksine her ortamda hissedilmektedir. Yüksek düzeyde olan çınlamaların sürekli ve sık olması kişiyi rahatsız etmekte ve psikolojik yönden kötü etkilemektedir.

Kulak çınlamasının sebebinin önemli ya da önemsiz olduğunu anlamak için mutlaka kontrol yapmak gerekmektedir.

Kulak Çınlaması Sebepleri Nelerdir?

Kulak çınlaması nedenleri çevresel ve genetik etmenlerden ötürü olabilmektedir.  Kulak çınlamasının nedenleri bilinirse erken tedavi de daha hızlı yol alınabilmektedir. Kulak çınlamasının genelde işitme kaybından önce görüldüğü sıkça bilinmektedir. Bazen de bu durumdan bağımsız olarak başka sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Kulak çınlamasının sebepleri şu şekildedir;

Bazen kişinin vücudunda eksik olan besin maddelerinden dolayı bu durum ile karşılaşılabilmektedir. Bu besin maddeleri B12 ya da demirdir. Onla birlikte gelişen anemi de bu durumu tetiklemektedir.

Şeker hastalarında da kulak çınlamasına sıkça rastlanmaktadır. Şeker hastalığı olan bu konuda dikkat etmelidirler.

Mesleklerin getirdiği bazı durumlarda kulak çınlamasına neden olabilmektedir.  Eğer mesleğinizin yapıldığı ortamda yüksek ses varsa ya da basınç varsa bu durumla karşılaşılmaktadır.

Kulak iltihabı olan kişilerde iltihaptan kaynaklı çınlama görülebilmektedir.

Aşırı stresli olan kişilerde çınlama görülme olasılığı fazladır. Sıklığı da artmaktadır.

Kişi de aniden gelişen hormonal değişiklikler varsa bu durumun getireceği sonuçlardan biri çınlamadır.

Kulak çınlamasının sebeplerinden biri de nörolojik olabilmektedir. Kişi de sinirsel bir problem olmasından kaynaklanabilmektedir.

Yüksek tansiyon ve kalp damar hastalarında da kulak çınlamasının olduğu görülmektedir.

Kalabalık şehirlerde yaşayan insanlarda da kulak gürültüden dolayı zarar göreceğinden çınlama ortaya çıkabilmektedir.

İlginizi çekebilir:Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Kulak Çınlamasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının tedavi yöntemleri çınlamaya sebep olan etmene göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden öncelikle çınlamanın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Daha sonra tedaviye geçilmelidir. Çınlama ve diğer tüm hastalıklarda erken teşhis önemlidir. Siz de hastalık olsun ya da olmasın genel kontrolleri aksatmamak gerekmektedir.

Kulak çınlamasının çok sık görülmesi ya da baş ağrılarına, mide bulantılarına neden olması hastalığın ilerlediğini göstermektedir. Bu aşamaya gelme ihtimali varsa ciddi önlemler alınmalıdır.

Kulak çınlamasının tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Kişiye özel beslenme listesi hazırlanabilir. Kişi alkol, sigara gibi zararlı ve içinde kafein barındıran ürünlerden uzak durmalıdır. Tuz da hastalığı tetiklediğinden kullanımı azaltılmalıdır.

Bol bol egzersiz yapılmalı ve hareketsizlikten uzak durulmalıdır.

Kulağı rahatsız eden gürültülü ortamlardan uzak durulmalıdır.

Kulak zarının ya da kulağın herhangi bir kısmının zarar görmesi durumunda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Sağlık
Evde Hijyen Sağlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yaşadığımız mekanlar hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığı için evde hijyen sağlamak önemli ve elzem bir konudur. Bundan dolayı evlerde...

Kapat