Site Rengi

Yeni Döngü

Kurdeşen Nedir ve Kurdeşen Tedavi Yöntemleri

Kurdeşen Nedir ve Kurdeşen Tedavi Yöntemleri
YENİ DÖNGÜ

Ürtiker halk arasında kurdeşen olarak da bilinen bir deri hastalığıdır. Kurdeşen nedir sorusunu cevaplamak gerekirse, daha çok çocuklarda görünen, deride kaşıntıyla birlikte  kabarıklık , kızarıklık ve döküntüler şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır.Bütün vücudu saran bu döküntüler ve kızarıklıklar yaklaşık 24 saat içinde kendiliğinden geçmektedir.Bulaşıcı olmayan bir cilt hastalığı olan kurdeşen hastalığı, ciltteki bu belirtileriyle çoğu zaman bizleri korkutabilir.Ürtiker bir cilt hastalığı olması sebebiyle dermatoloji uzmanına başvurmamız gerekecektir.

Ürtiker Tanısı Nasıl Konur ?

Hastaya uzmanı teşhisi genelde klinik belirtileriyle koyabileceği gibi tam kan sayımı içeren bir tahlile de gerek duyabilir. Kurdeşen akut ve kronik olarak iki şekilde görülebilir.Tedavi şeklide ürtikerin türüne göre değişecektir.

Akut Kurdeşen Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik ürtikere göre daha sık görünen akut kurdeşen kısa süreli süren ürtükerdir. Her dört kişiden biri hayatlarında en az bir kez akut ürtiker atağı geçirebilir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte enfeksiyonlar ,ilaçlar , bazi gıdalar (yumurta,  deniz ürünleri, soya, süt vs.) , böcek sokması , herhangi bir şeyden tiksinmeniz, derinin maruz kaldığı sert uygulamalar , sıcak su ile yapılmış banyo, toz ,kimyasallar ve stres gibi faktörler tetikleyicileri olabilmektedir.

Akut ürtikerin tedavisi genel olarak hastadaki ilk belirtileri gidermeye yönelik olmaktadir. Tetikleyicisi bulunursa bu etkenlerden uzak durularak ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanarak tedavi tamamlanabilinir.Yaklaşık 4 hafta içinde ürtiker kendiliğinden geçmektedir.Deride herhangibir deforme , iz birakmaz. 4-6 haftadan uzun sürerse kronik ürtiker olabileceği hususunda hasta tekrar gözlenir.Kronik ürtiker ise  uzun yıllar geçmeyebilir.

Kurdeşenden Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle kurdeşene sebep olan etkenler biliniyorsa bu etkenlerden uzak durulmalıdır. Bunun dışında;

  • Gerekli olmadıkça ilaç (özelikle ağrı kesici özellikte olanlar ) alınmamalıdır.
  • Aşırı sıcak , aşırı soğuk ortamlarda bulunulmamalıdır.
  • Temizlik ürünleri ve benzeri kimyasallardan uzak durulmalıdır.
  • Semptomlar devam ederken alerjik olabilecek yiyecekler tüketilmemelidir.Katkı maddesi içeren yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Ağır egzersizler yapılmamalıdır.
  • Deri üzerine basınç uygulaması yada sert uygulamalar yapılmamalıdır.

 

Ürtikerin(Kurdeşenin) Bitkisel Tedavi Yöntemleri Var mı?

Ürtikere bazı bitkilerin iyi geldiği bilinmektedir. Bunlardan; zencefil, süpürge otu tohumu, papatya yağı , domuz otu ve maydanoz en bilinenleridir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
Vitiligo nedir kimlerde görülür
Vitiligo Nedir ve Vitiligo’ nun Sebepleri Nelerdir?

Vitiligo nedir sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse cildin rengini kaybetmesine neden olan bir durumdur diyebiliriz. Vitiligo, dünyadaki insanların yüzde 0.2 ila...

sağlıklı beslenme nedir
Sağlıklı Beslenme İpuçları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme günümüz dünyasında artık git gide zorlaşmaktadır. İnsanlarda özellikle gençler ve çocuklarda hazır gıdaların ve paketli gıdaların tüketimi günden...

Dukan Diyeti Nedir? Sık Sorulan Sorular!
Dukan Diyeti Nedir? Sık Sorulan Sorular!

Ünlü zayıflama programları başında dukan diyeti geliyor. Zayıflama yöntemleri arasında en çok merak edilenlerden biridir. Diyete adını veren şahıs ise...

Kapat