Matematiği Çocuklara Sevdirmenin 6 Yöntemi - Yeni DöngüYeni Döngü

18 Ocak 2021 - 10:40

Matematiği Çocuklara Sevdirmenin 6 Yöntemi

Matematiği Çocuklara Sevdirmenin 6 Yöntemi
Son Güncelleme :

03 Nisan 2020 - 22:19

67 views

Günümüz insanların en fazla zayıf olduğu noktalardan birisi de matematiktir. Özellikle okul öncesi veya ilköğretim çağında olan talebelere matematik bir hayli sıkıcı ve zor gelebilmektedir. Çünkü matematik dersinin rakam, sayı, tablo, şekil ve işaretlerden meydana gelmesi öğrencilerin matematiği zor ve sıkıcı bulmasına neden olabiliyor. Yani gelinen bu nokta ile günümüzde matematik dersine karşı öğrencilerin önyargıyla bakmasına sebep olmaktadır. Küçük yaşlarda matematiği sevemeyen öğrenci daha sonra gelen süreçte de matematikten soğumakta ve bu alanda başarılı olamamaktır. Hatta matematikten nefret etmektir. Sözün özü çocuklara matematiği sevdirmek büyük önem taşımaktadır.  Hatta ve hatta çocukların zekâ gelişimleri açısından matematiği sevmeleri neredeyse elzem bir durum teşkil etmektedir. Bundan ötürü öğrencilere matematiği sevdirebilmek adına birçok yöntem vardır. Matematikte şekillerin ve çizimlerin kullanılması, problemlerin hikâye edilmesi ve çocukların takdir görmesi gibi yöntemler bunların başında geliyor. İşte, sizler için matematiği çocuklara sevdirmenin yöntemlerini araştırıp istifadenize sunduk. İsterseniz, bunlara ne imiş? Gelin birlikte göz atalım.

Matematiği Çocuklara Sevdirmenin Yöntemleri

Çocuklara matematiği sevdirmek için onları alaka duyduğu alanlara yönelmek, gündelik yaşamdan örnekler vermek veya ilgisini cezbeden eşyaları kullanılması büyük bir önem arz etmektedir. Reel hayattan verilen örneklemeler çocuğun aklında daha fazla yer teşkil etmekte ve öğrenmesi daha çabuk olarak öğrenme kalıcı hale gelmektedir. Peki, matematiği çocuklara sevdirmenin yöntemleri neler olabilir? İşte cevaplar…

 

Çocukla Birlikte Sayı Sayınız!

Matematiği öğrenmenin ilk temel taşlarından bir tanesidir sayı sayma. Yani çocukların matematik ile ilk buluşmaları, ilköğrenimleri genel olarak sayı saymayı öğrenme ile başlar. Çocuklar ile birlikte sayı saymak çocuğu sıkmaz ve aksine matematiği sevmesine ve ilgi duymasına vesile olur. Sayı sayma onun için eğlenceli bir hal alır. Mutlaka sizlerde çocuklarınızla birlikte sayı sayarak işe başlayınız. Yalnız basamak basamak gidin. Direkt olarak çocuğa 100’e kadar sayı saymanızı öğretmeniz doğru olmayacaktır. İlk etapta 10’a kadar öğrenmesi onun için paha biçilmez bir eğlencedir.

Gruplamayı veya Gruplara Ayırmayı Öğretiniz!

Çocukların ileri yaşlarda matematik konularını daha çabuk kavrayabilmeleri için gruplama yapabilmeleri çok önemlidir. Yani temel matematik konuların hemen anlayabilmesi için çocuğun gruplama yapabilme becerisini öğrenmiş olmalıdır. Bundan sonra iş daha da kolaylaşacaktır. Bunun için çocuğun oyuncaklarını gruplara ayırmakla başlayabilirsiniz. Örneğin, arabaları bir grup, bebeklerini ayrı bir grup, ve buna benzer diğer oyuncaklarını gruplaştırmak suretiyle bu işi yürütebilirsiniz.

Geometrik Cisimleri Anlatın!

Diğer bir yöntem ise çocuğun geometrik cisimleri öğrenmesidir. Yani, kare, dikdörtgen, üçgen, daire, çember gibi geometrik cisim terimlerini öğrenmesi adına çevresinde olan eşyalardan yararlanabilirsiniz. Mutlaka çevrenizde geometrik cisimlere örnek verebileceğiniz birçok alternatif eşya vardır. Masa, sıra, televizyon, telefon, defter ve madeni para vb. gibi birçok örneği bulmak sizin için zor olmasa gerek.

Eşyaları Nicelik Yönünden Kıyaslayınız!

Çocuklara gündelik yaşamdan örnekler vererek onların büyük – küçük nedir? Uzun – kısa nedir? Genç – yaşlı nedir? Gibi tanımlamaları öğrenebilsin. Bu konuda özellikle matematiksel tanımlamalara fazlaca yer vermeyi ihmal etmeyiniz.

 

Çocuğun ilgi Gösterdiği Alanlara Yönelin!

Matematiği çocuklara sevdirirken onun oynamaktan çok hoşlandığı oyuncaklarını veya sevdiği meyveleri kullanabilirsiniz. Çocuklara matematiği öğretirken, sevdiği eşyaları ya da yiyecekleri kullanın. Yalnız burada kullanacağınız nesneler çocuğun ilgisini dağıtacak eşyalar olmamasına özen gösteriniz. Küçük ve basit sorular sorarak onların cevap vermesini sabırla bekleyiniz. Doğru olmayan cevaplarını doğrusunu onlara kızmadan anlatınız. Asla onlara karış sesinizi yükseltmeyiniz ve olduğunca sakin olunuz. Kısaca çocuk kendini güvende hissetsin.

Ödüllendirmeyi Unutmayınız!

Çocukları motive etmek ve onların motivasyonunu diri tutmak için ödüllendirme yöntemini kullanmak en iyi yoldur. Verimli geçen tüm çalışmaların akabinde çocuğa bir ödül vererek onu daha sonraki çalışmalara için teşvik etmiş olursunuz.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ozo han 4 Nisan 2020 / 22:05 Cevapla

Matematik bilgisinin henüz tam olarak önemini kavrayamamış olsak da hayatın her alanında gerekli olacak ve çözümlerde yardımcı olacaktır.

Daha fazla Aile, Eğitim, Faydalı Bilgiler
İngilizce Eğitimi İçin İngiltere mi Amerika mı?

Yurtdışında İngilizce eğitimi denildiğinde ilk akla gelen ülkeler Amerika ve İngiltere olmaktadır. Halbuki bu ülkeler dışında İngilizce eğitimi alabileceğiniz Afrika’...

Kapat