Site Rengi

Yeni Döngü

Mavi Ekran Hatası Neden Olur Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Neden Olur Mavi Ekran Hatası Çözümü
YENİ DÖNGÜ

Mavi Ekran Hatası Neden Olur Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür

Mavi ekran hatası neredeyse her bilgisayar kullanıcısının problemidir. Özellikle Windows işlerim sisteminde karşılaşılan bu sorun en önemli işlerin yok olmasına bile neden olabilmekte. Oyun oynarken, yazı yazarken ve hatta sadece video izlerken bile bu hata ile karşılaşmak mümkün.  Mavi ekran hatası genellikle donanımsal sorunlar nedeni ile olmaktadır. Tabiki bu sorun sadece donanımsal değil yazılımsal da oluşabilmekte ancak alınan çoğu geri dönüşte yaşanan problemin donanımsal olduğu yönünde.

Mavi ekran hatası donanımsal ve yazılımsal olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmakta. Donanımsal olarak yaşanan sorunlar genellikle bellek sorunları olmakta. Yani Ram (Random Acces Memory)’e dayalı sorunlar. Yazılımsal sorunlar ise bir Driver ya da programın eksik bir şekilde sisteme yüklenmesi nedeni ile oluşabilmekte.

Mavi Ekran Hatası Neden Olabilir?

Mavi ekran birden fazla neden ile oluşabilmektedir. Sorun hakkında yapılan geri dönüşler çoğunlukla donanımsal nedenler ile bu sorunun yaşandığına işaret ediyor. Özellikle Ramler ile ilgili olan bu problem bazı zamanlar ekran kartları, ana kartlar ve işlemciler yüzünden de oluşabilmekte. Yaşanan bu soruna sadece donanımsal olarak da bakmamak gerekir. Yazılımsal nedenler ile de mavi ekran hatasına düşülmesi mümkündür.

Özellikle yeni kurulum yapılmış olan bir bilgisayarda eksik yüklenen ya da yükleme sırasında sorunlar ile karşılaşılan driver’lar bu gibi problemlere neden olabilmekte. Sadece Driverlar değil, yüklenen oyunlar ve programlar da bu soruna neden olabilmekte. Sisteminizin kaldırabileceği yükten fazlasını yüklemeye çalışırsanız bu gibi problemler ile karşılaşmanız oldukça muhtemeldir.

Geçmişte Mavi Ekran Hatası

Mavi ekran hatası günümüzde oluşan bir problem değil. Windows işletim sistemlerinde daha sık görülen bu problem diğer işletim sistemlerinde de görülebilmekte. Geçmişte de büyük sorunlara yol açan Mavi ekran hatası karşımıza ilk olarak Windows’un tanıtımında çıktı. Windows 98’in tanıtımı sırasında Bill Gates mavi ekran hatası ile karşılaşmıştı.

Söz konusu olayın bir videosu da internet ortamında mevcut. Tarayıcı driverlarını yükleme sırasında oluşan yüksek RAM tüketimi ilgili hataya yol açmıştı. Durum fail olarak gözüküyor olsa da o zamanlar Windows için reklam niteliğinde sonuçlara yol açmıştı.

Windows 7 Mavi Ekran Hatası

Mavi ekran hatası Windows 7 de daha da gelişmiş bir hal almaya başladı. Windows 7’nin hayatımıza girmesinin ardından bilgisayar kavramları oldukça fazla bir değişim yaşadı ve neredeyse kendi sorunlarını kendisi dile getirmeye başladı. Windows 7 işletim sistemini kullanırken alınan mavi ekran hatası sorunun neredeyse tam olarak yerini söyleyebilmekte.

Çıkan hata raporunu incelediğimiz zaman sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu anlamamız mümkün. Yazılımsal ve donanımsal ayrımlarını yapmakla kalmıyor hata kodları da vererek internet aramasında sonuçlar ile karşılaşmamızı da sağlıyor. Windows 7 ve sonraki işletim sistemlerinde kullanılan özel kodlama sistemi sayesinde, verilen hata kodunu internette aratarak doğrudan çözüm yöntemlerini görüntülemeniz mümkün.

 

Windows 10 Mavi Ekran Hatası

Windows 10 mavi ekran hatası da Windows 7 mavi ekran hatası gibi kendi üzerine koyarak gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkmakta. QR Kod sistemine geçiş yapan Windows hata raporu sayfasını daha yalın bir şekilde tutarak çıkan hatayı daha sade bir dil ile kullanıcıya sunabilmekte. Sadece İngilizce değil, gelişen dil teknolojisi sayesinde sisteminizi hangi dilde kullanıyorsanız sorun hakkında bilgileri de o dilde alabiliyorsunuz.

Donanımsal ve yazılımsal sorunlar olup olmadığını çıkan QR Kodu taratarak görebiliyor ve hatta doğrudan çözüm sayfasında da gidebiliyorsunuz. Hal böyle olunca mavi ekran hatalarını çözmekte oldukça kolay bir halde gelmiş durumda.

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür

Mavi ekran hatası nasıl çözülür kısmına geldiğimizde ayrılan iki soruna göre hareket etmemiz gerekmekte. Mavi ekran hatasını fiziksel olarak çıkan sorunlara göre çözmeye bakalım öncelikle. RAM’ler ile kaynaklı sorunlar donanımsal sorunlar kategorisine girmekte ve yazılımsal olarak çözümlerine ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle Ramleri değiştirerek sorunlu olanı bulmak gerekiyor.

Ramleri değiştirerek sorunu bulabilecek kadar donanımınız bulunmuyorsa, bir bilgisayarcıdan durum hakkında yardım alabilirsiniz. Ancak bunlardan önce ramlerinizi temizleyerek test işlemi yapmanızda fayda var. Ramlerinizi slotlarından çıkarttıktan sonra bir silgi yardımı ile sarı bölgelerini silin, silme işlemi veri yollarında oluşabilecek kirleri yok edecek ve çalışma şansı sunacaktır. Bu şekilde yapılan temizleme işlemi yüksek bir ihtimal ile ramlerinizi kurtarmanıza yardımcı olmaktadır.

Yazılımsal sorunlara bağlı olarak mavi ekran hatası aldığınızı var sayarak ilerlediğimiz zaman karşımıza iki adet seçenek çıkıyor. İlk seçenek güvenli modda başlatarak mavi ekran hatası veren yazılımı sistemden kaldırmak, ikinci yöntem ise herkesin aşına olduğu format atma işlemi. İlk seçenek üzerinden devam etmemiz gerekirse, ilk olarak sisteminizi güvenli modda başlatmanız gerekmekte. Bunun için de sisteminiz açılırken F8 tuşuna basmanız gerekmektedir.

Güvenli modda başlatılan sisteminizi en son kurduğunuz program ve driverlar dan arındırarak tek tek kontrol etmeniz gerekmekte. Sorunu çıkartan yazılımı bulduktan sonra yazılımın bir eski sürümünü yüklemeniz tekrar aynı hatayı almanızı engelleyecektir. Yazılımın güncel sayfasını takip ederek yeni bir güncelleme geldikten sonra güncelleme işlemi yaptığınız zaman sorun oluşturan unsurlar ortadan kaldırılmış olabilir.

Yazılımsal konuda ikinci çözüme geldiğimiz zaman ise bizleri aşina olduğumuz format yöntemi karşılıyor. Format yöntemi neredeyse oluşan bütün yazılımsal sorunların önüne geçmektedir. Format atılırken sorunlu yazılımın belirlenmesinde fayda bulunmakta. Sorun bazen yüklenen yazılım dışında işletim sisteminden de kanyaklı olabilmekte. Yüklenen işletim sisteminin hatasız bir versiyon olduğundan emin olduktan sonra yükleme işlemi yapmanız gerekmekte.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır, Teknoloji
Netflix Geçmişi Nasıl Silinir? Netflix İzleme Geçmişini Neden Silmeliyim?

Büyük bir izleyici kitlesine sahip olan ve Dijital TV platformları arasında liderliğini koruyan Netflix de izlemiş olduğunuz tüm dizi ve...

Etkin Bilgisayar Hızlandırma İşlemleri

Bilgisayar hızlandırma işlemleri ile performans arttırmamız mümkündür. Öyle ki bilgisayarı kullandıkça zamanla ağırlaşır, yavaşlar. Gereksiz dosyalar yer kaplar ve performansa...

Canınız Sıkıldığında Oynayabileceğiniz Google Play Store Bulmaca Oyunları

Kafanızı dağıtmak istediğinizde veya yeni deneyimlere yelken açmak istediğinizde Google Play Store’da bulunan bulmaca oyunları tam size göre. Bulmacalar sayesinde...

Kapat