Mekanik Klavye Kullanımında Switch Farkları - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 13:08

Mekanik Klavye Kullanımında Switch Farkları

Mekanik Klavye Kullanımında Switch Farkları
Son Güncelleme :

17 Mart 2020 - 23:59

1.395 views

Mekanik klavye oyuncular için ilk klavye tercihleri arasına yerleşmiş durumda. Bu klavyeler özellikle hızlı tepki süresi ve kulağa hoş gelen sesleri ile bilinirler. İşte bu sesleri, hissiyatı ve tıklama rahatlığını sağlayan önemli bir parça mevcut, Switch.  Switch aslında birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir detaydır.

Switch tuşların hemen altında yer alır ve tuşların basma işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Yani bir klavye tuşunu söktüğünüzde altından çıkan parça bir switchtir. Oyuncular için özel olarak üretilen bu klavyelerde switchler özelliklerine göre ayrılmıştır. Her firma kendi switchlerini farklı renkler olarak kategorize etmiş ve klavyelerinde kullanmıştır. Şimdi gelin switchlerin farklarına birlikte göz atalım…

Mekanik Klavye Nedir?

Öncelikle mekanik klavyenin ne olduğu konusunu ele alalım. Bu klavye özel switch ve yaylardan oluşan bir klavye çeşididir. Bu klavyelere mekanik denmesinin en büyük sebebi ise daha sağlam tasarlanmalarıdır. Oyuncular ağırlıklı olarak mekanik klavye tercih ederler. Bu klavyeleri tercih etmelerinin ise birçok nedenleri mevcuttur.

Mekanik Klavyeler Neden Tercih Edilmelidir?

Oyuncular tarafından çok fazla tercih edilen bu klavyelerin elbette birçok tercih sebepleri vardır. Hatta bazı kişiler sırf tuş sesleri için bile bu klavyeleri tercih edebilirler. Bu özel klavyelerin en çok tercih sebeplerine şöyle kısaca bir göz atalım.

Daha Az Tepkime Süresi

Oyuncuların bu klavyeleri tercih etmesinin ilk sebeplerinden birisi budur. Bir klavyede tepkime süresi size önemsiz gelebilir ancak asla basit görülmemelidir. Çünkü bazı oyunlarda bir tuşun yanıt süresi farkı size çok şey kazandırabilir. İşte bu nedenle profesyonel oyuncular veya oyun oynamayı sevenler bu klavyeleri tercih etmektedirler. Örneğin, bir mekanik klavye için tepkime süresi 0.2 milisaniyeye kadar inebilir.

Daha Rahat Kullanım

Bu klavyelerin tercihinde ki bir diğer önemli unsur ise kesinlikle rahatlık. Normal bir klavye kullanımında tuşların zamanla sertleştiğini hissedebilirsiniz. Hatta bazı klavyeleri ilk aldığınızda bile tuşlara rahat basamazsınız. Bu detay ise hem yazı yazarken hem de oyun oynarken sizi zor durumda bırakabilir. İşte oyunculara özel üretilen bu klavye tuşlarında yay olduğu için size daha rahat bir kullanım sağlar. Tuşlar kolay sertleşmez ve çoğunlukla esnek kalır. Böylece oyun oynarken veya yazı yazarken parmaklarınız kolay kolay yorulmaz.

Kulağa Hoş Gelen Click Sesi

Click sesi dediğimiz tabir bir tuşa basarken çıkan sestir. Mekanik klavye de bir tuşa bastığınızda kulağa hoş gelen bir ses çıkar. Bazı kullanıcılar çıkan sesten hoşlandıkları için bile bu klavyeleri tercih edebilirler. Tuşa basıldığında çıkan ses kullanıcının hoşuna gitse de kimi zamanlar diğer insanlar için rahatsızlık oluşturabilir. Sesin ne kadar güçlü olduğunu hayal edebilmişsinizdir diye düşünüyoruz.

 Mekanik Klavye ve Switch Çeşitleri

Önce ki paragraflarda bu klavyelerin seslerinden ve tuş hissiyatından bahsetmiştik. İşte bu kriterleri belirleyen önemli bir detay switchlerdir. Switchler klavyede tuşların hemen altında yer alırlar ve tuşların basılma işlevini gerçekleştirirler.

Firmalar klavyelerinde kullandıkları switchleri farklı renkler ile özelliklerine göre ayırmışlardır. Mekanik klavye switch renkleri ve özelliklerine geçmeden önce kısaca teknik terimleri gözden geçirelim.

Switch: Klavyelerde tuşun altında yer alır ve basma işlevini gerçekleştirir.

Keycap: Switchler üzerinde yer alan tuşun kendisidir.

Hareket Kuvveti: Tuşa bastığınızda bilgisayara tepkimesini iletir.

Click: Tuşa tıkladığınızda çıkan seslerdir.

Tactile: Switchin hareketi gerçekleşirken hissedilen geri bildirimdir.

Cherry Marka Switch Çeşitleri

Dünya üzerinde en çok bilinen switch markası Cherry’dir. Bunun yarı sıra piyasada bulunan en eski switch üreticisidir. 1983 yılında switchlerine paten alarak MX adı vermiştir. Daha sonra bu switchleri farklı renklere göre ayırmıştır.

Cherry MX Siyah

Tuşa Basma Hissi: Ağır

Click Sesi: Az

Hareket Kuvveti: 60 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu.

 

Cherry MX Kırmızı

Tuşa Basma Hissi: Yumuşak

Click Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu.

Mekanik klavye Kırmızı ve Siyah switch çeşitleri click sesi yönünden avantajlıdırlar. Diğer switchlere göre az ses çıkardıkları için iş yerleri gibi yerlerde rahatlıkta kullanılabilirler. Ayrıca bu 2 switch çeşidi FPS oyuncuları için oldukça uygundur.

Cherry MX Mavi

Tuşa Basma Hissi: Ağır

Click Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 50 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu.

 

Cherry MX Yeşil

Tuşa Basma Hissi: Ağır

Click Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 80 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu.

Click sesi ve atlama noktası bulunan bu 2 switch çeşidi ise MOBA oyuncuları tarafından çok edilmektedir. Mekanik klavye switch çeşitlerinde FPS oyuncuları için pek uygun değillerdir. En yüksek click sesine sahip switch çeşitleridir ve bu yüzden rahatsızlık oluşturabilirler. Yüksek seslerinden dolayı ofis gibi yerler için tercih etmemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Cherry MX Beyaz

Tuşa Basma Hissi: Orta

Click Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 65 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu.

 

Cherry MX Kahverengi

Tuşa Basma Hissi: Orta

Click Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Click sesleri az olduğu için ofis gibi yerlerde kullanılabilirler. Tepkime süreleri zayıftır bu yüzden özellikle FPS oyuncuları için uygun değildirler. Click sesinden rahatsız oluyorum ve tepkime süresi benim için önemli değil diyorsanız tercih edebilirsiniz.

 

Razer Marka Switch Çeşitleri

Razer markası da Cherry gibi kendi mekanik klavye switch çeşitlerini üretmektedir. 2014 yılında Kalih markasıyla switch üretimine başlayan Razer, 2 farklı çeşit sunmaktadır.

 

 

Razer Yeşil Switch

Tuşa Basma Hissi: Ağır

Click Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 50 cN

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 60 milyon tuş vuruşu

Razer Yeşil switch, yüksek click sesine sahiptir. Bu yüzden tercih yaparken bunu göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Cherry MX mavi switch ile oldukça benzerdir. MX mavi gibi MOBA ve MMO oyuncuları için daha uygundur. FPS oyuncuları bu switchi fazla tercih etmezler.

 

Razer Turuncu Switch

Tuşa Basma Hissi: Orta

Click Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 60 milyon tuş vuruşu

Cherry MX kahverengi ve beyaz switch ile click sesi açısından oldukça benzerdir. Ancak bu 2 switchin aksine FPS oyuncuları için uygun bir modeldir. Sessiz olduğu için her yerde rahatlıkla kullanılabilir ve FPS oyunları için tercih edilebilir.

 

 

Logitech Marka Switch

Logitech markası ise 2015 yılında Romer-G adında bir switch üretmiştir. Bu switch Logitech’in G810 Orion Spectrum ve G910 Gaming mekanik klavye tuşlarında kullanılmaktadır.

Tuşa Basma Hissi: Orta

Click Sesi: Çok Az

Hareket Kuvveti: 45 cN

Yaklaşık Ömrü: Switch başına 70 milyon tuş vuruşu

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Doğum Parası Ne Kadar 2020
Doğum Parası Ne Kadar 2020

Doğum parası ne kadar 2020 yılında da anne ve babaların fazlasıyla merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Devlet tarafından yeni bebek...

Kapat