Site Rengi

Yeni Döngü

Microsoft Project xCloud İncelemesi

Microsoft Project xCloud İncelemesi
YENİ DÖNGÜ

Xbox Oyunlarını Bulut Teknolojisiyle Oynayın

Microsoft Project xCloud ’u, istediğiniz cihazda, istediğiniz zaman, oyun konsollarında, telefonlarınızda ve Windows 10 bilgisayarlarınızda en iyi/yeni oyunları oynamanıza olanak sağlamayı amaçlayan yeni bir oyun akışı hizmetidir.

Bu teknoloji, Xbox One konsolu ile doğrudan internet üzerinden Microsoft sunucularında barındırılan oyunları oynamanıza olanak sağlar. Şimdiye kadar proje küçük ölçekli kaldı. Microsoft çalışanları hizmeti dahili olarak test etti. Şimdi ise şirket genel ön izlemesini başlattı.

Microsoft Project xCloud ’un 3.500 oyun barındırabileceğini iddia ediyor. Önizleme seçeneği ise sadece dört oyunu denemenizi sağlıyor: Gears 5, Halo 5:Guardians , Killer Instinct ve Sea of Thieves

Kasım ayındaki X019 konuşmasında Microsoft, bu sayının 2020’de 50’nin üzerinde oyuna çıkacağını söyledi ancak hizmetin ne zaman başlatılacağını konusunda bir kesinlik belirtmedi.

Bildiğimiz bir başka şey ise, Microsoft’un 54 Azure Bölgesinde, yaklaşık 140 ülkedeki veri merkezleri ile operasyona başlayacağıdır.

Peki Microsoft Project xCloud tam olarak nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Microsoft Project xCloud Tasarım ve Kurulumu

Microsoft Project xCloud İncelemesi

Bulut tabanlı bir şeyin tasarımını tanımlamak zordur. Özellikle de xCloud’un gerçek yaşam yinelemesi cihazdan cihaza farklılık gösterdiğinde daha zordur. Açıklanması zor olan kısım Microsoft’un diğer konularda halen ağzı sıkı olmasıdır.

Project xCloud ilk kez Microsoft’un E3 2019’u sırasında hizmete girdi ve Microsoft orada iki özel oyunu deneme fırsatı sağladı. Bunlardan birisi Resident Evil 7 Biohazard, bir diğeri ise Forza Horizon 4.

Microsoft’un belirlediği bir dizi donanım gereksinimleri vardır.

Başlangıç olarak, Project xCloud’u şuanda yalnızca Android 6.0 Marshmallow veya daha yeni sürümlerde çalışan cihazları destekliyor. Ayrıca Bluetooth özellikli bir Xbox One kablosuz oyun kumandasını bağlamak için cihazınızda Bluetooth 4.0’ın desteklenmesi gerekmektedir. Bunun dışında bir Microsoft hesabınızın bulunması gerekiyor. Son olarakta olmazsa olmaz Wi-Fi bağlantısına ihtiyacınız var.

Bununla birlikte, Project xCloud tabletlerde daha iyi uyum sağlıyor. Ekranın büyük olması herhangi bir ek kontroller kullanımında daha orantılı hissettiriyor. Nintendo Switch gibi düşünün. Ancak daha büyük bir ekran daha fazla sorun fark edebileceğiniz anlamına da geliyor.

Project xCloud: Gecikme ve Performans

Microsoft Project xCloud İncelemesi

Project xCloud’u E3 2019’da denediğimizde her iki oyunun da şaşırtıcı derecede sorunsuz çalıştığını gördük.

Bizler ise denetleyici girişi ile herhangi bir gecikme sorunu yaşamadık. Görüntü gayet netti ve aslında sıradan bir oyun konsolundakiyle aynıydı.

Minimum bağlantı hızın 7-10 mb/s olması belirtildi. Benim test ettiğim 10mb/s bağlantı hızıydı ve gayet kaliteli bir oyun deneyimi yaşadım. Zaman zaman 4 mb/s bağlantı hızıyla bile kalite kötü değildi.

Microsoft’a göre kesinlikle bir gecikme eşiği var, ama tam olarak ne olduğu açıklanmadı. Bize basitçe “pürüzsüzlüğün en önemli şey” olduğu söylendi ve şirket şu anda buna odaklanıyor.

Ancak tam anlamıyla 10mb/s yeterli düzeyde bir bağlantı diyemeyiz. Bazısı 10mb/s ile kaliteli bir oyun oynayabilirken, bazı oyuncular çamur gibi bir oyun kalitesine maruz kalabilir.

Bunun tam olarak stabil çalıştığını söyleyemem.

İnternet indirme hızının 20mb/s (Microsoft’un xCloud hizmetinde çalışacağını iddaa ettiği hızın çok üstünde) xCloud bulut servisini denedim.

Project xCloud’un bu durumda sorunsuz şekilde çalıştığını görmek hoş bir sürpriz oldu. Sea of Thieves her zamanki gibi çarpıcı görünüyor, ancak bağlantının anlık olarak düştüğü bazı durumlar vardı.

Bazı oyunlar şaşırtıcı derecede kaliteli deneyim sunarken, bazıları ise oynanmaz haldeydi. En çok sorun yaşadığımız oyunun Gears 5 olduğunu fark ettim.

Project xCloud Son deneyimler

Microsoft Project xCloud ’dan etkilenmeye devam ediyoruz, ancak Gears’ın performans sorunları, zaman zaman bağlantı kesilmesi ve iOS desteğinin sunulması gibi tam sürümden önce kesinlikle çözülmesi gereken bazı sorunlar var. Bununla birlikte, bu sorunlar açık beta geri bildirimi sırasında herkeste ortaya çıkacağından ve muhtemelen tam lansmandan önce ele alınacağını umuyoruz.

Gerçek akış kalitesi ve deneyimi açısından, xCloud oyunculara verdiği sözünü tutuyor gibi görünüyor.

Oyuncularına oldukça ortalama internet hızlarında sorunsuz bir şekilde oynama şansı sunuyor.

Microsoft Project xCloud Avantajları

  • 7-10 mb/s hızında çalıştırılabilir.
  • Çoğunlukla pürüzsüz görüntü ve akış kalitesine sahipsiniz.
  • AAA oyunları çalıştırılabilir.
  • Kontrol girişi mevcut.

Microsoft Project xCloud Dezavantajları

  • Şu anda yalnızca Android sürümlü cihazlarda destekleniyor.
  • Project xCloud sunucuları arasında bağlantı zaman zaman kesiliyor.
YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Oyun, Teknoloji
Yapay Zeka İle Yardıma İhtiyacı Olan Öğrencilerin Tanımlanması Yeteneğini Geliştirme

Araştırmacılar uzun zamandır, öğrencilerin ne kadar öğrendiklerini eğitim oyunlarından elde eden verilere göre çok iyi tahmin edebilen bir yapay zeka...

Nioh 2 İnceleme

Dark Souls oyun geliştiricisi ile birlikte yepyeni bir aksiyon türünde oyun olan Nioh serisinin ikinci oyunu çıktı. Soulslike adındaki bu...

Çin Kendi Hastanelerinde COVİD-19 Teşhisi İçin Yapay Zeka Kullanıyor

Daha önceleri BT akciğer kontrolü için kullanılan yazılım, özellikle kanser teşhisi için kullanılıyordu. Son günlerde Çin’de yapılan yeni bir çalışma...

Kapat