Microsoft Ve MIT Sürücüsüz Araçlarda Problem Olan Kör Noktaları Ortadan Kaldırmak İçin Yapay Zeka Programı Geliştiriyorlar - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 20:54

Microsoft Ve MIT Sürücüsüz Araçlarda Problem Olan Kör Noktaları Ortadan Kaldırmak İçin Yapay Zeka Programı Geliştiriyorlar

Microsoft  Ve MIT Sürücüsüz Araçlarda Problem Olan Kör Noktaları Ortadan Kaldırmak İçin Yapay Zeka Programı Geliştiriyorlar
Son Güncelleme :

13 Mart 2020 - 19:51

56 views

Geçen yıl Microsoft ve MIT sürücüsüz otomobillerin hata yapmasına neden olabilecek sanal ‘’ Kör noktaları’’ ortadan kaldırmak için  birlikte çalışmaya başladılar

Yollar özellikle insan sürücüler söz konusu ise, olacakların öngörülemediği yerlerdir. Olası bir senaryo için kendi kendine giden bir aracı düzenlemek çok detaylı ve kapsamlı bir görevdir. Yapay zeka belirli bir senaryoda insanlar tarafından yapılan eylemi sürücüsüz otomobilin kendi yapay zekasının yapacağı şeylerle karşılaştırır. İnsan kararının daha uygun olduğu yerlerde aracın davranışı gelecekteki benzer olaylar için güncellenir.

Raporun yazarı Ramya Ramakrishna açıklamasında şöyle diyor ‘’Model, otonom sistemlerin bilmediklerini daha iyi bilmelerine yardımcı olur.  Çoğu kez  bu sistemle devreye alındığında  eğitimli simülasyonlar gerçek Dünyadaki ayarlar ile örtüşmez. Kazalar olabilir. Örneğin bir ambulans ya da geçiş üstünlüğü olan bir araç görüldüğünde insan sürücü aracını sağa çekerek, diğer aracın rahat geçmesine imkan sağlar. Bu tip olaylar  bulunulan çevreye bağlı  olarak karmaşık hale gelebilir.

Yapay zeka platformu üzerinde böyle bir olay, bir ülke yolunda aracın geçmesine izin vermek çimlerin  üzerine çıkması anlamına da gelebilir. Bu olayda yapılması en son istenen şey tüm ülke yollarını aynı şekilde  idare etmek ve işin sonunda uçurumun kenarına çıkmaktır.

İnsanlar ya gerçek Dünyada doğru yaklaşımı gösterebilir ya da direksiyonda oturarak ve otomobilin eylemleri yanlışsa devreye girerek düzeltilebilir.

Sürücüsüz araba programlamasında olabilecek durumların bir  listesi çıkarılır. Bu durumlarda kabul edilebilir  ya da kabul edilemez olarak etiketlenir ve bunlar sınıflandırılır.

Araştırmacılar sürücüsüz bir arabada yapay zekanın şimdiye kadar pratikte yaptığı çalışmalar sonucu kötü olmadığını gördüler. Aynı şekilde sürücüsüz bir arabanın % 100 güvenli olmadığına da  emin oldular. David Sken’in verdiği bilgiye göre  makine öğrenme algoritmasını kullanarak yapay zeka kalıplarını tespit etmek ve bir şeyin gerçekten güvenli olup olmadığını belirlemek için olasılık hesaplamaları kullanır.

Araştırmacılar geçen yıl yaptıkları açıklamalarda ‘’Teknolojinin devreye alınmaya hazır olduğu bir noktaya ulaşamadık.’’ Dediler.  Bilim insanları bu çalışmaları sadece video oyunları ile detaylı olarak test ettiler. Bununla beraber bilim insanları sürücüsüz araba kullanımının yapay zeka ile bir gün tüm durumlara güvenli bir şekilde yanıt verebileceği konusunda söz verdiler.

Bütün bunlar daha önceki çalışmalar  konusundaki bilgilerdir. Şimdi bu yıl şubat ayındaki açıklamalardan bahsedeceğiz.

Yeni araştırmalarda bilim insanları kendini süren arabalardaki kör nokta probleminin düzeltildiğini öne sürdüler.

MIT ve teknoloji devi Microsoft bünyesinden bir araştırma ekibi, bir insanı gerçek Dünyada aynı senaryodan geçirmeden önce Yapay zeka sistemini simülasyon eğitimi ile ortaya koyan bir model geliştirdi.

Böylece sürücüsüz arabalar için gözlemlediği gibi yapmasını sağlayan bir yazılım oluşturuldu. Sistemin gerçek Dünyaya konuşlandırıldığında daha bilinçli ve akıllı davranmak için bu öğrenilmiş modeli kullanabileceği düşünüldü.

En son yapılan çalışmada ekip, yanıp sönen ışıkları ile beyaz bir kamyon ve ambulans arasındaki farkı bilmeyen, sadece insan test cihazından geri bildirim aldıktan sonra ambulansın yolundan çıkmayı öğrenen sürücüsüz bir araba sistemi örneğini kullandı.

Araştırmacılar bir şeyin gerçekten güvenli olup olmadığını ya da halen bazı problemler için potansiyeli  olup olmadığını  belirlemeye yardımcı olabilecek olasılık hesaplamaları ve nokta kalıpları yapmak  için makine öğrenimi konseptli bir algoritma kullandıklarını bildirdiler. Bu çalışma sonucunda sürücüsüz araç  % 90 oranında güvenli bulundu. Böylece sistem ‘’aşırı tehlikeli’’ durumdan ‘’güvenli’’ duruma geçti. Fakat hedeflenen sistemin ‘’aşırı güvenli’’ konumuna getirilmesidir.

Ramakrsihan ‘’Sistem gerçek Dünyaya konuşlandırıldığında daha dikkatli ve akıllı bir şekilde hareket etmek için öğrenilmiş modeli kullanabilir.’’ Dedi.

Konu üzerindeki çalışmalar halen devam ediyor.

Füsun Günaydın

KAYNAKLAR

  • Ryan Daws / Microsoft and MIT Develop AI to Fix Driverless Car ‘’Blind Spots’’/AI News  artifical Intelligence / 28 January 2019.
  • New Software Can detect BİLİND Spots in Self-Driving Cars/ Bailiwick Express Jersey News/ Şubay 2020.
  • Rob Matheson/ Identifiying Artifical Intelligence ‘’Blind Spots’’/MIT News Office/ january 24 2019.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Yardım Nafakası nedir? Kimler yardım nafakası alabilir?
Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır?

Yardım nafakası, yardım edilmediği sürece zor duruma düşen kişilerin yasaya göre yakın akrabalarından isteme hakkına sahip olduğu maddi yardımdır. Yoksulluk...

Kapat