Migren Nedir? - Yeni DöngüYeni Döngü

24 Ocak 2021 - 23:58

Migren Nedir?

Migren Nedir?
Son Güncelleme :

13 Mart 2020 - 13:05

56 views

Migren halk arasında baş ağrısı olarak bilinmektedir. Günümüzde bu hastalığa sahip kişilerin sayısı oldukça yüksektir. Kişiye bu baş ağrıları birden gelmemektedir. Ataklar halinde ağrılar yavaş yavaş yükselmektedir. Genellikle 3-4 saat ile 70-75 saate kadar devam edebilmektedir. Genellikle bu saatten sonra ağrılar geçmeye başlamaktadır.

Bu hastalık kafanın içinde olduğu için nörolojik bir hastalıktır. Ataklar başladığı takdirde kişinin hayatı olumsuz etkilenmeye başlamaktadır. Çünkü bu ağrılar hafif, orta ve ağır şiddetlerde olabilmektedir.

Bu hastalığın görülme sıklığı erkeklere göre kadınlarda daha fazladır. Kadınlarda adet döneminden önce artış göstermektedir. Hastalığın oluşma sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörlerin etkili olduğu tahmin edilmektedir. Ebeveynlerden birinde migren varsa çocukta görülme olasılığı da yarı yarıyadır.

Migren Belirtileri Nedir?

Migren belirtileri kendini çok net olarak göstermektedir. Belirtiler fark edildiğinde doktora gitmekte fayda vardır. Bazen migrenin başlamadan önce önbelirtileri vardır. Bu belirtiler yaklaşık yarım saat önceden kendini göstermeye başlamaktadır.

Migrenin belirtileri şu şekildedir;

Çok net baş ağrıları vardır. Bu baş ağrıları orta düzeyde ya da çok şiddetli olabilmektedir. Baş ağrıları genellikle şakaklarda, göz ve göz çevresinde daha çok kendini göstermektedir. En çok rastlanılan bölge ise kulak arkası ve baş arkasıdır.

Şiddetli baş ağrıları mide bulantılarını da tetiklemektedir. Devamından kişiler kusabilmektedir. Bu yüzden iştahınız kesilebilmektedir. Bununla birlikte halsizlik ve yorgunlukta gözlemlenebilmektedir.

Ağrılar tek taraflı olarak kendini göstermektedir. Başı genellikle sağ ya da sol kısmında olmaktadır. Aynı anda ki tarafta ağrı gözlemlenmemektedir. Kişi hareket ettikçe ağrılar artış göstermektedir.

Ağrılar başladığı zamanın kişilerin sese ve ışığa olan hassasiyeti artmaktadır. Bu yüzden ağrı başlangıçlarında kalabalık ortamlarda ve aydınlık ortamlarda durulması zorlaşmaktadır.

Kişilerde aşırı depresif, gergin hareketler ya da aşırı neşeli eğlenceli tavırlarda ortaya çıkabilmektedir.

Kabız ya da ishal olma durumunuzda vardır. Bununla beraber su tüketiminiz artmaktadır ve karnınızda şişlik olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Şeker Hastalığı Nedir?

Migrenin Tedavisi Nedir?

Migren tedavisi farklı yöntemler ve teknikler ile yapılmaktadır. Bunun için öncelikle uzman bir doktor ile görüşüp hangi yöntemin uygulanacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Genellikle halk arasında uygulanan bazı tekniklerde vardır. Bunlarda kısmi olarak ağrıların geçmesini desteklemektedir.

Migrenin tedavisi şu şekildedir;

Öncelikle kişiye kesin migren olduğuna dair tanı konulmalı ve tedaviye o şekilde başlanmalıdır. Ve migrenin nörolojik bir sebepten dolayı gerçekleşip gerçekleşmediği saptanmalıdır.

Kişide gözlemlenen atak sayısına göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kişi kaç kere hangi sıklıkla bu atakları geçiriyor belirlenmelidir. Buna göre doktor gözetiminde ataklar azaltılarak migrenin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Eğer migreni tetikleyen çevresel ve faktörler varsa bunlarda ortadan kaldırılarak migren tedavi edilebilmektedir. Kişinin yaşantısı bu konuda önem arz etmektedir.

Migrenin tedavisi bazen doktor tarafından yazılmış ilaçlar ile de sağlanabilmektedir.

Eğer belirtilerini görüyorsanız altında nörolojik bir sebep olma ihtimaline karşılık muhakkak doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Sağlık
Karaciğer Yetmezliği Nedir?
Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer yetmezliği günümüzde sıklıkla karşılaşılan hastalıklar arasında yerini almaktadır. Karaciğer vücutta sindirim sistemine destek olmaktadır. Eğer ki karaciğer işlevlerinde aksaklık...

Kapat