Site Rengi

Yeni Döngü

Mısır firavunu Tutankhamun Kimdir?

Mısır firavunu Tutankhamun Kimdir?
YENİ DÖNGÜ

M.Ö. 1341 – 1323 tarihleri arasında yaşamış bir Mısır firavunu Tutankhamun , tarihin en gizemli firavunlarından birisidir. Henüz 18 yaşındayken hayata gözlerini yuman bu firavun döneminde Mısır, oldukça güzel bir yönetim şekliyle yönetilmiş ve barış dolu günler geçirmiştir. Firavun olduğunda henüz 8 yaşında olan bu ünlü yöneticinin hayatına daha da yakından bakalım.

Tutankhamun Tahta Çıkışı ve İlk İcraatları

Mısır firavunu Tutankhamun Kimdir?

Tutankhamun, babası IV. Amenotep’un ardından çocuk yaşta tahta çıkmıştır. Amenotep, Mısır’ın ilk kez tek tanrılı inanca geçmesini sağlayan ünlü bir firavundur. Fakat Tutankhamun tek tanrılı inanca rağbet göstermeyerek çok tanrılı inancın yeniden Mısır uygarlığında hüküm sürmesine izin vermiştir. Böylece babası tarafından kurulan aten dininin de sonu gelmiştir.

Yalnızca 11 yıl boyunca tahtta kalmaya başarabilen bu genç firavuna yardımcı olan isimlerden biri de Nefertiti’nin babası olarak bilinen vezir Ay’dır. Zaten genç firavunun erken ölümünün ardından tahta çıkan kişi de Ay olmuştur. Mısır’ı yöneten en genç firavun olarak anılan Tutankhamun, yönetiminden ziyade 1922 yılında keşfedilen mezarı ile anılmakta ve Tutankhamun laneti denilen bir lanete sebebiyet verdiği düşünülmektedir.

Mısır firavunu Tutankhamun Mezarının Gizemi Ve Laneti

Genç firavunun mezarı 1922 yılında Krallar Vadisi denilen alanda keşfedilmiştir. Mısır firavunu Tutankhamun dönemine ışık tutması beklenen bu mezarı keşfeden arkeolog Howard Carter, daha evvel hiç kazılmamış bir alanda bulunan bu gizemli mezara ait bir giriş bulur. Girişi kullanarak mezara giriş yapan İngiliz arkeolog gözlerine inanamaz çünkü firavunun mezarı hiç soyulmamış olarak yerli yerince ve bir sürü mücevher ile kaplı olarak durmaktadır.

Firavunun mumyasının olduğu bölümün alt kısmında firavuna ait olan pek çok altın ve eşsiz bir hazine bulunmaktadır. Ölümü de büyük bir gizem içeren genç firavunun mezarının bu denli korunaklı olması da oldukça ilgi çekicidir. Fakat asıl gizem ve lanet söylentileri mezar ortaya çıktıktan sonra başlamaktadır.

Carter mezarı keşfettikten sonra çok sevdiği ve hiç yanından ayırmadığı kanaryasını kaybeder. Bunun yanı sıra kazının finansal destekçisi olan George Herbert de ani bir şekilde bir böcek ısırması sonucunda hayatını kaybeder. Tüm bunların yanı sıra mezarı ziyaret eden birkaç arkeolog ve kaşifin de ateşli hastalıklar sonucunda öldüğü rapor edilmiştir. Kan zehirlenmesi sonucunda hayatlarını kaybettiği söylenen bu kişiler mezarın lanetli olacağı düşüncesini güçlendirmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kültür ve Sanat
Gönüllü Okuyuculuk ile Onların Gözü Olun
Gönüllü Okuyuculuk ile Onlara Göz Olun

Gönüllü Okuyuculuk Nedir? Gönüllü okuyucu , görme engelli bireylerin talep ettikleri eserleri seslendirerek, onlara o eseri okuma imkanı tanırlar. Ön...

Mitolojide Tufan Hikayeleri

Uyarlıkların pek çoğu kendilerine has mitolojide tufan hikayeleri örneklerine sahiptir. Tufan hikayelerinin her birinde de kurtuluşa ermeyi başaran bir kişi...

Kültür Sanat ve İnsanoğluna Katkıları

  Ulusların gelişmesi teknolojik değişimlerin yanında kültür sanat değerlerinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi ile mümkündür. Çünkü insanoğlu robot değildir ve yaratılışı...

Kapat