Site Rengi

Yeni Döngü

Mısır Mitolojisi ve Sfenks Hikayesi

Mısır Mitolojisi ve Sfenks Hikayesi
YENİ DÖNGÜ

Tarihten günümüze kalan en güzel izlerden biri olan Sfenks hikayesi, Mısır kültürünü anlamamıza yardımcı oluyor. Antik Mısır döneminin en önemli kalıntılarından olan bu devasa heykel, aslında bize çok fazla şey anlatıyor. Mısır mitolojisinde Sfenks, önemli bir yere sahipken aynı figürü Anadolu ve Yunan mitolojilerinde de görüyoruz. Gize piramidinin yanında boylu boyunca uzanan dev Sfenks de bu efsanenin en popüler olan kalıntısıdır. Gelin tüm detaylarıyla Sfenks kimdir ve hikayesi nedir daha yakından bakalım.

Sfenks Hikayesi Nedir?

Sfenks hikayesi

Sfenks, kafa kısmı kuş ya da insan gövdesi ise aslan olan bir mitolojik yaratıktır. Sfenks sözcüğü Antik Mısır dilinde “sheshep ankh” sözcüğünden türemiştir. Anlamı ise “yaşayan heykel” dir. Antik Mısır’da Sfenks türü heykellerin nedeni firavunların öldükten sonra temsil edilmesidir. Yani gövdesi aslan olan bu yaratık figürlerinin baş kısmı bir firavunun yüzünü yansıtmaktadır. Mısır mitolojisinde Sfenks, yeniden dirilişi ve yeni günü temsil etmektedir. Bu inanca göre de ölmüş olan firavunun yeniden dirildiğine inanılmaktadır.

Sfenks kimdir sorusuna tek bir yaratık ya da figür üzerinden yanıt vermek doğru kabul edilmemektedir. Örneğin Mısır’ın en ünlü Sfenks’i olan Gize Sfenks’i firavun Kefren’i temsil etmektedir. Bu Sfenks’in yüzü güneş tanrısı Ra’ya doğru dönüktür ve güneşin doğuşunu simgelemektedir. Bunun yanı sıra Menfis’in Sfenks’i de Mısır döneminden günümüze kalan heykellerden biridir. Aynı zamanda Karnak bölgesinde de çeşitli koç başlı Sfenks heykelleri bulunmaktadır.

Yunan ve Anadolu Mitolojisinde Sfenks Heykelleri

Sfenks hikayesi, yalnızca Antik Mısır dönemi ile sınırlı kalmayıp Yunan ve Anadolu medeniyetlerinde de kendisine yer bulmuştur. Özellikle de Yunan mitolojisinde Sfenks heykelinin yeri büyüktür. Thebes’in kıyısında oturan Sfenks, gelip geçen insanlara bilmeceler sormakla görevliydi. Kendi sorduğu zor bilmeceleri bilemeyen insanları da öldürerek yiyen korkunç bir yaratıktı. Mitolojide şeytan formunda resmedilen Sfenks’in kötülüklerin başı olduğu da düşünülmektedir.

Anadolu mitolojisinde de Sfenks’in farklı versiyonlarına rastlıyoruz. Özellikle de Hitit ve Lidya uygarlıklarından kalan Sfenks örnekleri günümüze dek uzanmıştır.

Kral Oidipus ve Yunan Sfenks Hikayesi

Sfenks hikayesi

Sfenks hikayesi, Yunan mitolojisinde Kral Oidipus’u da içine alan bir efsaneye sahiptir. Herkese bilmeceler sormakla görevli olan Sfenks’in karşısına Oidipus çıkar. Sfenks, Oidipus için hazırladığı bilmeceyi sorar. Bilmece şudur: “Hangi yaratık sabah dört, öğlen iki, akşam ise üç ayak üzerinde yürümektedir?”

Bilmeceyi duyan Oidipus düşünür ve cevap verir: “O yaratık insandır. İnsan doğduğunda dört ayak üstünde emekler, yetişkinliğe erdiğinde ise iki ayağı üstünde hareket eder. İnsan yaşlandığında da eline bir değnek alır ve üç ayaklı olarak hayatına devam eder.” Kral Oidipus’un cevabını duyan Sfenks, bu cevabı doğru kabul eder. Fakat daha önce hiçbir bilmecesi doğru bilinmediği için hırslanır ve kendisini yemeye başlar. Böylece Sfenks’in var oluş hikayesi de son bulmuş olur.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Mitoloji
Lilith efsanesi
Feminizmin İlk Kökleri: Lilith Efsanesi

Pek çok kişinin bilmediği bir hikaye olan Lilith efsanesi, tarihin ilk feminist ayaklanması olabilir mi? Kendisi de diğer yaratılan insan...

İnsanlara Büyü Öğreten Melekler: Harut ve Marut Hikayesi

İslam mitolojisinin önemli karakterleri olan Harut ve Marut hikayesi, Pers mitolojisinde de kendine yer buluyor. Harut ve Marut Kuran içerisinde...

Çözülmeyi Bekleyen Bir Gizem: Nemrut Dağı Efsanesi

Tarihin en büyük gizemlerinden olan Nemrut Dağı efsanesi, hala ortaya çıkarılmayı bekliyor. Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde bulunan dağın, tarihe şahitlik eden...

Kapat