Site Rengi

Yeni Döngü

Mitolojide Tufan Hikayeleri

Mitolojide Tufan Hikayeleri
YENİ DÖNGÜ

Uyarlıkların pek çoğu kendilerine has mitolojide tufan hikayeleri örneklerine sahiptir. Tufan hikayelerinin her birinde de kurtuluşa ermeyi başaran bir kişi bulunmaktadır. Bu kişi, genel inanışa göre Nuh tufanı sırasında büyük bir gemi inşa eden Nuh Peygamber’dir. Tanrının gazabının tüm canlıları yok ettiği tufan mitolojisi, tanrıdan yana olan kişilerin kurutuluşu ile sonuçlanmaktadır. Bu yazımızda uygarlıklar boyunca dile getirilen tufan hikayelerine daha yakından bakıyoruz.

Tufan Efsanelerinin Çıkış Nedenleri

mitolojide tufan hikayeleri

Mitolojide tufan hikayeleri, her zaman yüce bir tanrı tarafından yaratılmıştır. Tanrı ya da tanrılar, insanları cezalandırmak adına büyük tufanları dünyaya yollama kararı alırlar. Bu süreçte tanrıya iman eden kişiler kurtulur diğerleri ise büyük tufan sonucunda sular altında kalır.

Tanrının kızdığı insanlar yok edilirken aralarından bir öncü karakter tanrıya iman eder ve insanlığı da uyarır. Bu kahramanın uyarılarına dikkat eden kişiler kurtuluşa erecektir. İşte bu kahraman semavi dinlerin inancına göre Nuh Peygamber’den başkası değildir. Fakat uygarlıkların mitolojik hikayelerinde birden fazla kahramana ve büyük tufana rastlamak da mümkündür. Elbette her efsanede tufanın çıkış nedeni tanrının ya da tanrıların kızdırılması olarak gösterilir. Tanrı, bu sayede insanlıktan intikam almaktadır.

Uygarlıkların Büyük Tufan Örnekleri

Mitolojide tufan hikayeleri arasında Sümer, İbrani, Afrika, Türk, Mısır ve Çin mitolojilerinden örnekler bulunuyor. Bu inanışlara göre Kitabı-ı Mukaddes’te geçen tufan hikayesinde Nuh Peygamber başrolde bulunuyor. Üstelik Nuh’un gemisi de günümüzde Ağrı Dağı eteklerinde bilinmeyen bir noktada yatıyor.

Sümer mitolojisine göre ise Ziusudra isimli kahraman, büyük tufana karşı insanları ve diğer canlıları kurtarabiliyor. Bu kahramanın bir benzerine de Gılgamış Destanı içerisinde de rastlanabiliyor. Tufan mitolojisi, özellikle de Mezopotamya hikayeleri arasında geniş bir yere sahiptir. Öyle ki Nuh Peygamber’in hikayesinin de bu coğrafyadan çıktığı ileri sürülmektedir.

Tufan Hikayelerine Sebep Olan Gerçek Olaylar

Nuh tufanı gibi büyük tufanların çıkış noktası her zaman efsane haline gelerek tanrıların gazabına yorulmuştur. Fakat tufan öykülerinin de aslında bilimsel verilere dayandırıldığı bir gerçektir. Özellikle Mezopotamya çevresinde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde tabakaların balçıkla kaplı olduğu anlaşılmıştır.

Mezar kısımlarında rastlanan balçık toprağının büyük bir su baskını yüzünden orada olduğu düşünülmektedir. Tarihte geriye doğru gidildiğinde de o döneme dair pek çok büyük tufana rastlamak mümkündür. Buzul çağının sona erişi ile eriyen buzullar yerleşimlerin sular altında kalmasına yol açmıştır. İşte mitolojide tufan hikayeleri de bu doğa olayları üzerine anlatılır hale gelmiştir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Arkeoloji, Mitoloji
Yunan Mitolojisinde Bir Baba Oğul Kavgası: Zeus ve Kronos Savaşı

Baba ve oğulları arasındaki çekişmeler mitolojide de kendine Kronos ve Zeus savaşı olarak yer bulmuştur. Gerek mitolojide gerekse de tarihin...

Ahura Mazda Kimdir?

Pers mitolojisinde Ahura Mazda kimdir sorusu için net bir cevaba ulaşmanız mümkündür. Aslında Ahura Mazda, mitolojik bir karakter olmasının yanı sıra...

Her Şeyin Yaratıcısı Toprak Ana: Gaia

Antik Yunan mitolojisinin toprak ana Gaia kültürü, yalnızca Yunan geleneğinde değil pek çok kültürde iz bırakmayı başarmış bir karakterdir. Her...

Kapat